Dowód z aplikacji jak tradycyjny. Jest decyzja posłów

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Minister w KPRM Adam Andruszkiewicz o aplikacji mObywatel
Minister w KPRM Adam Andruszkiewicz o aplikacji mObywatelTVN24
wideo 2/2
TVN24Minister w KPRM Adam Andruszkiewicz o aplikacji mObywatel

Sejm uchwalił ustawę o aplikacji mObywatel. Nowe przepisy zakładają, że wszystkie dokumenty tradycyjne, jak plastikowe dowody osobiste, prawa jazdy, legitymacje szkolne oraz studenckie będą respektowane w Polsce na równi z dokumentami w aplikacji. "Nasze e-państwo będzie już nie w komputerze, a w telefonie" - napisał w mediach społecznościowych Janusz Cieszyński, Pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa. Będą jednak dwa wyjątki.

Chodzi o ustawę o aplikacji mObywatel. Za ustawą głosowało w czwartek 436 posłów, 9 było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu. Wcześniej posłowie opowiedzieli się przeciwko wnioskowi koła Konfederacja o odrzucenie projektu. Przegłosowali też kilka poprawek.

Teraz przepisy trafią do prac w Senacie.

"Ustawa o #mObywatel przyjęta przytłaczającą większością głosów. Duży sukces - nasze e-państwo będzie już nie w komputerze, a w telefonie" - napisał na Twitterze Janusz Cieszyński, Pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa. Pogratulował przy tym ministrowi w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Adamowi Andruszkiewiczowi "za przeprowadzenie tego, co przez 5 lat się nie udawało".

Dokumenty w aplikacji mObywatel jak tradycyjne

Ustawa o aplikacji mObywatel zakłada m.in., że wszystkie dokumenty tradycyjne, jak plastikowe dowody osobiste, prawa jazdy, legitymacje szkolne oraz studenckie będą respektowane w Polsce na równi z dokumentami w aplikacji. Wyjątkiem będzie potwierdzenie tożsamości podczas wnioskowania o nowy dowód osobisty. Cyfrowym dokumentem tożsamości nie będzie można się posłużyć także przekraczając granicę kraju. W tym wypadku wciąż wymagane będzie okazanie dowodu osobistego w formie tradycyjnej lub paszportu.

Nowa regulacja ma umożliwić jednostkom samorządu terytorialnego i innym pomiotom udostępnianie w mObywatelu lokalnych dokumentów, np. karty mieszkańca miasta, czy kart członkowskich, np. klubu seniora, klubu sportowego, czy innych.

W ramach mObywatela dostępne będą także usługi e-Urzędu Skarbowego. Możliwe będzie także płacenie online za usługi administracyjne, czyli np. wydanie dokumentów, wniosków, czy uiszczanie opłat skarbowych.

W przyszłości aplikacja mObywatel będzie m.in. wysyłała powiadomienia o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Poinformuje także o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty czy paszport.

Aplikacja mObywatel ma być zintegrowana z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Rejestrem Komorników i Notariuszy.

Do tej pory zanotowano 9,5 mln pobrań aplikacji mObywatel.

Obowiązek respektowania dowodu osobistego w aplikacji mObywatel przez banki zostanie wprowadzony 1 września 2023 roku. O wprowadzenie okresu przejściowego, który pozwoliłby na wprowadzenie odpowiednich procedur i narzędzi, apelowały instytucje finansowe.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości