Giganci komórkowi wyłączają 3G w Polsce. Część klientów musi zgłosić się do sklepów

Źródło:
TVN24 Biznes
Antonina Długosińska z tvn24.pl o wątpliwościach wokół TikToka
Antonina Długosińska z tvn24.pl o wątpliwościach wokół TikTokaTVN24
wideo 2/2
Antonina Długosińska z tvn24.pl o wątpliwościach wokół TikTokaTVN24

T-Mobile i Orange zaplanowały wyłączenie sieci 3G w Polsce. W ten sposób operatorzy chcą zwolnić częstotliwość dla nowszych generacji. T-Mobile chce zakończyć proces już w kwietniu 2023 roku. Dla części osób oznacza to konieczność wymiany kart SIM i urządzeń na nowsze. Wyjaśniamy, kogo to dotyczy oraz jakie mogą być konsekwencje braku wymiany. Mamy też informacje dla klientów Plusa i Play.

3G jest trzecią generacją sieci mobilnej, która w porównaniu do 2G, umożliwiała lepszą jakość rozmów i dostęp do internetu mobilnego z prędkością 7,2 Mb/s. Wraz z szerszym dostępem do internetu na urządzeniach mobilnych, 3G stało się jednak niewystarczające. Dlatego część sieci w Polsce już teraz zdecydowała o wyłączeniu technologii 3G.

Wśród nich jest T-Mobile Polska. "Powodem jest troska o najwyższą jakość usług oferowanych klientom. Odzyskane w ten sposób częstotliwości z zakresu 900 MHz T-Mobile planuje przeznaczyć na zwiększenie prędkości uzyskiwanych przez klientów w sieciach LTE i 5G oraz ich pojemności" - przekazało biuro prasowe różowego operatora.

Decyzję o wyłączeniu sieci 3G podjęło również Orange. Jak zauważył Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska, "starsze technologie 2G i 3G są coraz mniej wykorzystywane, a rekordy bije zapotrzebowanie na transmisję danych". "Ponad 96 procent danych w sieci mobilnej Orange 'płynie' już przez 4G/LTE, jedynie około 3 procent pozostaje w 3G. Korzystanie z 4G/LTE, a w przyszłości także rozwój 5G, oznacza lepszą jakość rozmów i zdecydowanie szybszy internet. Aby móc rozwijać nowsze generacje sieci, potrzebujemy dla nich więcej 'miejsca' czyli częstotliwości. Wyłączenie 3G to umożliwi" - wyjaśnił Jabczyński.

Orange porównuje technologię 2G do drogi polnej, 3G do drogi krajowej, 4G do drogi szybkiego ruchu, a 5G do autostrady.

"Mamy też nadzieję, że w tym roku wreszcie dojdzie do pozytywnego rozstrzygnięcia aukcji na pasmo C, ale nawet jeśli tak się wydarzy i będziemy mogli ruszyć z budową 5G w docelowych pasmach, to LTE przez kilka lat będzie królowało jako podstawowa technologia zapewniająca mobilną transmisję danych" - dodał rzecznik Orange Polska.

Wyłączenie sieci 3G - od kiedy

Wyłączanie sieci 3G w Orange jeszcze się nie rozpoczęło. "Planujemy, że wkrótce się zacznie i potrwa do 2025 roku" - przekazał Jabczyński, dodając, że proces będzie odbywał się etapami i obejmował stopniowo kolejne obszary kraju. "Wyłączenie 3G będzie następowało jedynie w regionach, w których będziemy w stanie obsłużyć 'pozostający' ruch 4G/LTE oraz głosowy w starszej technologii 2G" - zaznaczył Wojciech Jabczyński.

Wyłączanie sieci 3G trwa już w T-Mobile. Z przekazanych nam informacji wynika, że do tej pory sygnał 3G wyłączono na terenie 181 powiatów. "Całkowite wyłączenie 3G w sieci T-Mobile w całym kraju planowane jest obecnie na koniec kwietnia tego roku" - poinformowało biuro prasowe operatora.

Z informacji dostępnych na stronie sieci wynika, że w tym miesiącu wyłączenie technologii 3G przez T-Mobile ma nastąpić m.in. na Pomorzu, w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, w okolicach Olsztyna, Lublina, Kielc, Rzeszowa czy Krakowa. W kwietniu wyłączenie przewidziano m.in. w okolicach Warszawy, Poznania, Wrocławia oraz Torunia.

Wojciech Jabczyński zapewnił, że "tej zmiany nie trzeba się obawiać". "Proces wyłączania 3G zaplanowaliśmy w taki sposób, aby zapewnić klientom bezpośrednie przejście na usługi 4G/VoLTE, które oznaczają lepszą jakość rozmów i zdecydowanie szybszy internet. Zasięg technologii 3G i LTE w Orange to odpowiednio 97,3 procent dla 3G i 98,5 procent dla LTE powierzchni kraju. Wyłączenie sygnału 3G (i włączenie w to miejsce LTE) nie spowoduje zmniejszenia zasięgu sieci, a nawet poprawi zasięg 4G" - podkreślił rzecznik Orange Polska.

Zmiany dla klientów

Dla części osób wyłączenie technologii 3G oznacza konieczność wymiany kart SIM. "Wyłącznie najstarsze karty SIM wymagają wymiany. Osoby posiadające niekompatybilne karty zostały lub zostaną poinformowane o tym przez nas i zaproszone do sklepu w celu wykonania nieodpłatnej wymiany" - przekazało biuro prasowe T-Mobile Polska.

Proces wymiany kart SIM zaplanowało również Orange. "Część naszych klientów posiada jeszcze karty 2G/3G, które trzeba będzie wymienić na karty 4G/LTE (można to zrobić bezpłatnie w salonie Orange)" - wskazał rzecznik tego operatora.

Zmiany w korzystaniu z usług - po wyłączeniu sieci 3G - mogą odczuć posiadacze starszych telefonów. "Każdy telefon posiadający możliwość działania w sieci 2G będzie dalej umożliwiał wykonywanie połączeń głosowych, jednak prędkości transmisji danych w sieciach drugiej generacji są nieduże jak na dzisiejsze standardy" - zaznaczyli przedstawiciele różowego operatora.

W przypadku braku wymiany telefonu lub karty, mogą wystąpić kłopoty z nawiązaniem lub odebraniem połączeń głosowych, ze względu na większe obciążenie tej sieci, a także możliwym brakiem dostępu do internetu mobilnego. Dlatego operatorzy zapraszają klientów posiadających starsze aparaty do swoich sklepów w celu sprawdzenia ich sprzętu na pod kątem pracy w sieciach nowszych generacji i ewentualnej wymiany urządzenia lub karty SIM.

Według zapewnień operatorów przeważająca większość ich klientów nie będzie musiała też podejmować żadnych działań i nie odczuje żadnej zmiany.

"Ruch musi być zaplanowany z wyprzedzeniem"

Nie wszystkie sieci zdecydowały się na wyłączenie sieci 3G w Polsce. Plus poinformował nas, że "obecnie nie planuje wyłączenia 3G". "Gdy będziemy mieli coś konkretnego na ten temat do przekazania, to na pewno poinformujemy o tym opinię publiczną i naszych klientów" - zapewnili przedstawiciele operatora.

Decyzja w sprawie przyszłości 3G na razie nie zapadła również w sieci Play. "Jeśli chodzi o nasze plany związane z 3G to Play będzie dostosowywać strategię w tym zakresie w zależności od dostępności nowych zasobów częstotliwości i zarządzania dotychczasowymi wykorzystywanymi w tych technologiach" - poinformowali przedstawiciele Play.

"O decyzjach w tym zakresie będziemy informować stosownymi komunikatami. Taki ruch musi być zaplanowany z wyprzedzeniem oraz poprzedzony akcją edukacyjną" - dodali.

Autorka/Autor:Mateusz Bednarczyk

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Grand Warszawski / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Donald Trump podpisał dekret uznający węgiel za minerał krytyczny. Prezydent USA ogłosił też inne działania mające znieść regulacje środowiskowe, zwiększyć wydobycie węgla i zablokować zamykanie kopalń.

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Źródło:
PAP

W środę na drogach w całej w Polsce odbywa się akcja "Prędkość". Policjanci sprawdzają prędkość zarówno z użyciem radarów, jak i radiowozów z wideorejestratorami. - Apelujemy do kierujących, by przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zwalniali w miejscach, gdzie przepisy i rozwaga wymagają zachowania szczególnej ostrożności - powiedział nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Wielka akcja policji. Apel do kierowców

Wielka akcja policji. Apel do kierowców

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W minionym roku liczba pracujących emerytów w Polsce wzrosła o 18,6 tysiąca osób w porównaniu do roku 2023 - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wśród dorabiających do świadczeń przeważają kobiety.

Wracają do pracy. Zaskakujące dane ZUS

Wracają do pracy. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Ceny ropy na nowojorskiej giełdzie są na najniższym poziomie od czterech lat, a na rynkach nie słabnie gwałtowna wyprzedaż surowca - informują maklerzy. Wskazują, że cła prezydenta USA Donalda Trumpa zagrażają popytowi na surowce na świecie.

Drastyczna wyprzedaż surowca. Najniższy poziom od czterech lat

Drastyczna wyprzedaż surowca. Najniższy poziom od czterech lat

Źródło:
PAP

Polacy coraz chętniej odwiedzają Azory. W 2024 roku przybyła na ten portugalski archipelag rekordowa liczba turystów znad Wisły. Azory zyskują na popularności w kontynentalnej części Europy.

"Turystów z Polski nam tu dziś nie brakuje"

"Turystów z Polski nam tu dziś nie brakuje"

Źródło:
PAP

Podwyższone stawki ceł Donalda Trumpa weszły w życie. Zostały nałożone na towary z krajów, z którymi USA mają deficyt handlowy. Wśród nich jest między innymi 20-procentowe cło na produkty z Unii Europejskiej oraz 84-procentowe na Chiny.

Dodatkowe cła Trumpa weszły w życie

Dodatkowe cła Trumpa weszły w życie

Źródło:
PAP

Chłopcy będą chłopcami - w ten sposób rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt odniosła się do publicznego sporu miedzy doradcami prezydenta Donalda Trumpa, miliarderem Elonem Muskiem i doradcą do spraw handlu Peterem Navarro. Musk określił wcześniej Navarro "kretynem" i "głupszym niż worek cegieł".

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Źródło:
PAP

We wtorek w Lotto nie odnotowano głównej wygranej. Kumulacja rośnie do trzech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 8 kwietnia 2025 roku.

Wyniki ostatniego losowania Lotto

Wyniki ostatniego losowania Lotto

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich liczb. Kumulacja rośnie do 190 milionów złotych. W Polsce padła jedna wygrana czwartego stopnia w wysokości ponad 655 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 8 kwietnia 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot w górę

Kumulacja w Eurojackpot w górę

Źródło:
PAP

Majątek 11 miliarderów od początku roku skurczył się łącznie aż o prawie 450 miliardów dolarów - wynika z danych Bloomberga. Agencja regularnie publikuje szacunki dotyczące fortun najbogatszych ludzi świata.

Krezusi na minusie. "Wyparowało" 450 miliardów dolarów

Krezusi na minusie. "Wyparowało" 450 miliardów dolarów

Źródło:
tvn24.pl

Departament Wydajności Państwa (DOGE), kierowany przez Elona Muska, wykorzystuje sztuczną inteligencję do śledzenia komunikacji w co najmniej jednej agencji federalnej, szukając przejawów wrogości wobec prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa - przekazał Reuters. 

Polowanie na "antytrumpowe" treści. Agencja pod lupą Muska

Polowanie na "antytrumpowe" treści. Agencja pod lupą Muska

Źródło:
PAP

USA nałożą dodatkowe cła na Chiny, podwyższając łączne taryfy do 104 procent - przekazał Reuters, cytując urzędnika Białego Domu. Dodatkowe cła mają wejść w życie w środę, 9 kwietnia.

Trump spełni swoją groźbę

Trump spełni swoją groźbę

Źródło:
Reuters

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Miliarderzy popierający Donalda Trumpa zaczynają krytykować jego politykę handlową - podał "Washington Post". Wszystko za sprawą gwałtownych zmian na rynkach kapitałowych.

Miliarderzy odwracają się od Trumpa

Miliarderzy odwracają się od Trumpa

Źródło:
PAP

W wyniku ataku hakerskiego na Grupę Smyk naruszono dane niektórych klientów, kontrahentów, pracowników i partnerów biznesowych - przekazała firma. Większość skradzionych informacji to dokumentacja dotycząca produkcji odzieży.

Popularna sieć sklepów o kradzieży danych

Popularna sieć sklepów o kradzieży danych

Źródło:
PAP

Musimy szukać rozwiązań i działań, które uchronią lub przynajmniej złagodzą skutki wysokich ceł - podkreślił we wtorek premier Donald Tusk podczas spotkania z przedstawicielami branży motoryzacyjnej. Minister finansów Andrzej Domański stwierdził z kolei, że amerykańskie cła z pewnością "istotnie" wpłyną na gospodarkę światową.

Premier o cłach: musimy szukać rozwiązań

Premier o cłach: musimy szukać rozwiązań

Źródło:
TVN24, PAP

Państwowy urząd socjalny w Finlandii wysłał pisma do ponad 40 tysięcy osób o niskich dochodach, zalecając im poszukiwanie tańszego mieszkania. Jeśli się nie przeprowadzą w ciągu trzech miesięcy, urząd przestanie pokrywać im koszty czynszu w pełnej wysokości - informuje we wtorek telewizja MTV.

Dostali pismo. Przeprowadzka albo strata zasiłku

Dostali pismo. Przeprowadzka albo strata zasiłku

Źródło:
PAP

Decyzja Donalda Trumpa w sprawie nałożenia nowych ceł spowodowała kilkunastoprocentowy spadek kursu Apple na amerykańskiej giełdzie. Według Bloomberga efekt był jeszcze jeden - klienci rzucili się do sklepów, aby kupić iPhone'y, zanim ich ceny wzrosną.

Rzucili się do sklepów w obawie przed wzrostem cen

Rzucili się do sklepów w obawie przed wzrostem cen

Źródło:
Bloomberg

Cła Donalda Trumpa odbiją się na amerykańskich rodzinach i zwiększą koszty utrzymania wielu gospodarstw domowych - podała telewizja ABC News. Według szacunków ubytek w portfelach Amerykanów wyniesie kilka tysięcy dolarów.

Tysiące mniej w portfelu. Skutki działań Trumpa

Tysiące mniej w portfelu. Skutki działań Trumpa

Źródło:
PAP

Sprawiedliwe roczne wynagrodzenie ze strony Google'a na rzecz polskich mediów za wykorzystanie ich treści powinno wynosić 78,67 miliona euro, czyli około 335 milionów złotych - szacuje Fehradvice & Partners w raporcie "Media w Polsce i ich wartość dla Google" stworzonym we współpracy z Związkiem Pracodawców Wydawców Cyfrowych.

Jakie wynagrodzenie dla mediów? Raport

Jakie wynagrodzenie dla mediów? Raport

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Prezydent Zimbabwe zapowiedział zniesienie wszystkich ceł na towary z USA. To reakcja na wprowadzone przez administrację Donalda Trumpa nowe wysokie cła na produkty z innych państw. Emmerson Mnangagwa twierdzi, że w ten sposób poprawi stosunki ze Stanami Zjednoczonymi. Zdaniem opozycji prezydent może jednak mieć także powody osobiste dla swojej decyzji.  

Pierwsze państwo ugina się pod presją Trumpa. Likwiduje wszystkie cła na produkty z USA

Pierwsze państwo ugina się pod presją Trumpa. Likwiduje wszystkie cła na produkty z USA

Źródło:
BBC, Business Insider Africa, PAP, tvn24.pl