Giganci komórkowi wyłączają 3G w Polsce. Część klientów musi zgłosić się do sklepów

Źródło:
TVN24 Biznes
Antonina Długosińska z tvn24.pl o wątpliwościach wokół TikToka
Antonina Długosińska z tvn24.pl o wątpliwościach wokół TikTokaTVN24
wideo 2/2
Antonina Długosińska z tvn24.pl o wątpliwościach wokół TikTokaTVN24

T-Mobile i Orange zaplanowały wyłączenie sieci 3G w Polsce. W ten sposób operatorzy chcą zwolnić częstotliwość dla nowszych generacji. T-Mobile chce zakończyć proces już w kwietniu 2023 roku. Dla części osób oznacza to konieczność wymiany kart SIM i urządzeń na nowsze. Wyjaśniamy, kogo to dotyczy oraz jakie mogą być konsekwencje braku wymiany. Mamy też informacje dla klientów Plusa i Play.

3G jest trzecią generacją sieci mobilnej, która w porównaniu do 2G, umożliwiała lepszą jakość rozmów i dostęp do internetu mobilnego z prędkością 7,2 Mb/s. Wraz z szerszym dostępem do internetu na urządzeniach mobilnych, 3G stało się jednak niewystarczające. Dlatego część sieci w Polsce już teraz zdecydowała o wyłączeniu technologii 3G.

Wśród nich jest T-Mobile Polska. "Powodem jest troska o najwyższą jakość usług oferowanych klientom. Odzyskane w ten sposób częstotliwości z zakresu 900 MHz T-Mobile planuje przeznaczyć na zwiększenie prędkości uzyskiwanych przez klientów w sieciach LTE i 5G oraz ich pojemności" - przekazało biuro prasowe różowego operatora.

Decyzję o wyłączeniu sieci 3G podjęło również Orange. Jak zauważył Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska, "starsze technologie 2G i 3G są coraz mniej wykorzystywane, a rekordy bije zapotrzebowanie na transmisję danych". "Ponad 96 procent danych w sieci mobilnej Orange 'płynie' już przez 4G/LTE, jedynie około 3 procent pozostaje w 3G. Korzystanie z 4G/LTE, a w przyszłości także rozwój 5G, oznacza lepszą jakość rozmów i zdecydowanie szybszy internet. Aby móc rozwijać nowsze generacje sieci, potrzebujemy dla nich więcej 'miejsca' czyli częstotliwości. Wyłączenie 3G to umożliwi" - wyjaśnił Jabczyński.

Orange porównuje technologię 2G do drogi polnej, 3G do drogi krajowej, 4G do drogi szybkiego ruchu, a 5G do autostrady.

"Mamy też nadzieję, że w tym roku wreszcie dojdzie do pozytywnego rozstrzygnięcia aukcji na pasmo C, ale nawet jeśli tak się wydarzy i będziemy mogli ruszyć z budową 5G w docelowych pasmach, to LTE przez kilka lat będzie królowało jako podstawowa technologia zapewniająca mobilną transmisję danych" - dodał rzecznik Orange Polska.

Wyłączenie sieci 3G - od kiedy

Wyłączanie sieci 3G w Orange jeszcze się nie rozpoczęło. "Planujemy, że wkrótce się zacznie i potrwa do 2025 roku" - przekazał Jabczyński, dodając, że proces będzie odbywał się etapami i obejmował stopniowo kolejne obszary kraju. "Wyłączenie 3G będzie następowało jedynie w regionach, w których będziemy w stanie obsłużyć 'pozostający' ruch 4G/LTE oraz głosowy w starszej technologii 2G" - zaznaczył Wojciech Jabczyński.

Wyłączanie sieci 3G trwa już w T-Mobile. Z przekazanych nam informacji wynika, że do tej pory sygnał 3G wyłączono na terenie 181 powiatów. "Całkowite wyłączenie 3G w sieci T-Mobile w całym kraju planowane jest obecnie na koniec kwietnia tego roku" - poinformowało biuro prasowe operatora.

Z informacji dostępnych na stronie sieci wynika, że w tym miesiącu wyłączenie technologii 3G przez T-Mobile ma nastąpić m.in. na Pomorzu, w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, w okolicach Olsztyna, Lublina, Kielc, Rzeszowa czy Krakowa. W kwietniu wyłączenie przewidziano m.in. w okolicach Warszawy, Poznania, Wrocławia oraz Torunia.

Wojciech Jabczyński zapewnił, że "tej zmiany nie trzeba się obawiać". "Proces wyłączania 3G zaplanowaliśmy w taki sposób, aby zapewnić klientom bezpośrednie przejście na usługi 4G/VoLTE, które oznaczają lepszą jakość rozmów i zdecydowanie szybszy internet. Zasięg technologii 3G i LTE w Orange to odpowiednio 97,3 procent dla 3G i 98,5 procent dla LTE powierzchni kraju. Wyłączenie sygnału 3G (i włączenie w to miejsce LTE) nie spowoduje zmniejszenia zasięgu sieci, a nawet poprawi zasięg 4G" - podkreślił rzecznik Orange Polska.

Zmiany dla klientów

Dla części osób wyłączenie technologii 3G oznacza konieczność wymiany kart SIM. "Wyłącznie najstarsze karty SIM wymagają wymiany. Osoby posiadające niekompatybilne karty zostały lub zostaną poinformowane o tym przez nas i zaproszone do sklepu w celu wykonania nieodpłatnej wymiany" - przekazało biuro prasowe T-Mobile Polska.

Proces wymiany kart SIM zaplanowało również Orange. "Część naszych klientów posiada jeszcze karty 2G/3G, które trzeba będzie wymienić na karty 4G/LTE (można to zrobić bezpłatnie w salonie Orange)" - wskazał rzecznik tego operatora.

Zmiany w korzystaniu z usług - po wyłączeniu sieci 3G - mogą odczuć posiadacze starszych telefonów. "Każdy telefon posiadający możliwość działania w sieci 2G będzie dalej umożliwiał wykonywanie połączeń głosowych, jednak prędkości transmisji danych w sieciach drugiej generacji są nieduże jak na dzisiejsze standardy" - zaznaczyli przedstawiciele różowego operatora.

W przypadku braku wymiany telefonu lub karty, mogą wystąpić kłopoty z nawiązaniem lub odebraniem połączeń głosowych, ze względu na większe obciążenie tej sieci, a także możliwym brakiem dostępu do internetu mobilnego. Dlatego operatorzy zapraszają klientów posiadających starsze aparaty do swoich sklepów w celu sprawdzenia ich sprzętu na pod kątem pracy w sieciach nowszych generacji i ewentualnej wymiany urządzenia lub karty SIM.

Według zapewnień operatorów przeważająca większość ich klientów nie będzie musiała też podejmować żadnych działań i nie odczuje żadnej zmiany.

"Ruch musi być zaplanowany z wyprzedzeniem"

Nie wszystkie sieci zdecydowały się na wyłączenie sieci 3G w Polsce. Plus poinformował nas, że "obecnie nie planuje wyłączenia 3G". "Gdy będziemy mieli coś konkretnego na ten temat do przekazania, to na pewno poinformujemy o tym opinię publiczną i naszych klientów" - zapewnili przedstawiciele operatora.

Decyzja w sprawie przyszłości 3G na razie nie zapadła również w sieci Play. "Jeśli chodzi o nasze plany związane z 3G to Play będzie dostosowywać strategię w tym zakresie w zależności od dostępności nowych zasobów częstotliwości i zarządzania dotychczasowymi wykorzystywanymi w tych technologiach" - poinformowali przedstawiciele Play.

"O decyzjach w tym zakresie będziemy informować stosownymi komunikatami. Taki ruch musi być zaplanowany z wyprzedzeniem oraz poprzedzony akcją edukacyjną" - dodali.

Autorka/Autor:Mateusz Bednarczyk

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Grand Warszawski / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Fabryki w Chinach odnotowały największy spadek aktywności od 16 miesięcy - podała Agencja Reutera. Analitycy podkreślają, że choć pesymistyczne nastroje mogą wyolbrzymiać wpływ ceł Donalda Trumpa, to i tak Chiny znajdują się pod rosnącą presją gospodarczą.

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Źródło:
Reuters, PAP

Po upływie pięciu lat od ostatniej transakcji klienta, banki będą miały obowiązek sprawdzić, czy klient żyje - wynika z projektu nowelizacji Prawa bankowego, który został opublikowany w środę. Celem tej zmiany jest umożliwienie spadkobiercom szybszego uzyskiwania informacji o środkach zgromadzonych w bankach.

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów przekazało, że podatnicy złożyli już ponad osiem milionów deklaracji podatkowych za rok 2024 w usłudze Twój e-PIT. Resort przypomniał, że środa jest ostatnim dniem na rozliczenie się z fiskusem.

Ważny termin dla podatników

Ważny termin dla podatników

Źródło:
PAP

Większość potencjalnych nabywców uważa, że ceny mieszkań wzrosną, choć w ostatnich miesiącach odsetek ten spada - wynika z raportu Otodom. Podwyżek najczęściej spodziewają się osoby młode.

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów poinformowało o złożeniu przez Polskę wniosku o unijną klauzulę wyjścia. Chodzi o wydatki na obronność. Klauzula pozwala na zwiększenie wydatków mimo obejmującej Polskę procedury nadmiernego deficytu.

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Źródło:
PAP

Przed południem hakerzy zaatakowali System Rejestrów Państwowych, ale atak został odparty - podał RMF FM. Nadal mogą występować trudności z działaniem mObywatela, rozliczaniem podatków czy rejestracją samochodów. Resort cyfryzacji poinformował o "przejściowych trudnościach z dostępem do niektórych usług publicznych".

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Akcje spółek Rafako i Rafamet kontynuują w środę gwałtowne wzrosty. Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek udzielenie firmom ponad 700 milionów złotych wsparcia poprzez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP).

Kursy akcji wystrzeliły po zapowiedzi Donalda Tuska

Kursy akcji wystrzeliły po zapowiedzi Donalda Tuska

Źródło:
PAP

Inflacja w kwietniu 2025 roku wyniosła 4,2 procent rok do roku - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 procent.

Nowe dane o inflacji

Nowe dane o inflacji

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kraje uznawane za drogie stały się bardziej atrakcyjne dla polskich turystów. Na preferencje i wybór kierunku na wakacje wpłynęło to jednak nieznacznie - wskazał "Puls Biznesu".

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Źródło:
PAP

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Malta naruszyła unijne prawo, oferując obywatelstwo za inwestycje. Zdaniem TSUE nabycie obywatelstwa nie może być elementem transakcji handlowej.

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Źródło:
PAP

Firma UPS poinformowała, że planuje zwolnić 20 tysięcy pracowników i zamknąć 70 oddziałów - przekazała w oświadczeniu dyrektorka generalna UPS Carol Tome. Powodem ma być ograniczenie liczby przesyłek, jakie dostarczała z firmy Amazon.

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Źródło:
PAP, Reuters

W rok liczba osób w wieku produkcyjnym zmalała o 151 tysięcy - podał Główny Urząd Statystyczny (GSU). Przyczyną tego zjawiska jest starzenie się społeczeństwa oraz mniejsza liczba młodych zasilających wiek produkcyjny.

Niepokojący raport GUS

Niepokojący raport GUS

Źródło:
PAP

W 2024 roku prawie 42 tysiące ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego. To 11-krotnie więcej niż w 2022 roku - podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Wang Yi, szef chińskiej dyplomacji skrytykował politykę handlową USA podczas spotkania ze swoimi odpowiednikami z państw BRICS. Zaapelował też o sprzeciw wobec "protekcjonizmu" Stanów Zjednoczonych.

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

Źródło:
PAP, China Daily

Ponad 700 milionów złotych zostanie przekazanych do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), która wykorzysta te środki, by pomóc spółkom Rafako i Rafamet - przekazał premier Donald Tusk.

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Źródło:
PAP

Partia Liberalna Kanady (LPC) wygrała wybory parlamentarne. Lider ugrupowania i urzędujący premier Mark Carney podkreślił, że Kanada musi ambitnie podejść do kryzysu i stawić czoło groźbom prezydenta USA Donalda Trumpa.

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump zmienia zdanie w sprawie wprowadzonych przez siebie ceł. Teraz chce wycofać się z dodatkowych taryf na części sprowadzane z zagranicy i wykorzystywane w produkcji aut w USA - podał "Wall Street Journal".

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Źródło:
PAP

Sekretarz skarbu USA Scott Bessent poinformował w poniedziałek, że wkrótce dojdzie do porozumienia handlowego z niektórymi państwami. Dodał, że chęć negocjacji w sprawie ceł wyrażają także Chiny, dlatego "nie martwi się o puste półki" w Stanach Zjednoczonych.

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę opóźniającą do 1 października wejście w życie nowych taryf na prąd. Zdaniem resortu klimatu zmiany pozwolą na obniżkę cen energii po wygaśnięciu ceny maksymalnej.

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Źródło:
PAP

Nową prezeską Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA została Marta Ewa Wachowicz - przekazał resort rozwoju. Wachowicz ma wykształcenie w obszarze badań kosmicznych. Uzyskała stopień doktora nauk fizycznych w dziedzinie fizyki kosmicznej.

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Źródło:
PAP

Od wtorku 6 maja w PKO BP zaczną obowiązywać domyślne limity dzienne na przelewy i płatności w serwisie iPKO - przekazał bank w komunikacie. Zmiany są wprowadzane, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie.

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Źródło:
tvn24.pl