Na nowelę budżetu trzeba poczekać. "W ciągu tygodni będziemy gotowi"

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Minister finansów o nowelizacji budżetu
Minister finansów o nowelizacji budżetuTVN24, Europejski Kongres Gospodarczy/EEC Online
wideo 2/4
TVN24, Europejski Kongres Gospodarczy/EEC OnlineMinister finansów o nowelizacji budżetu

Propozycje nowelizacji budżetu przedstawimy w ciągu tygodni - zapowiedział w środę minister finansów Tadeusz Kościński. Szef resortu mówił też o reformie Otwartych Funduszy Emerytalnych.

- W ciągu tygodni będziemy gotowi do przedstawienia propozycji dotyczących nowelizacji budżetu - powiedział dziś minister finansów.

Tymczasem jeszcze kilka dni temu, 22 czerwca Kościński zapowiadał, że "za około tydzień - półtora będziemy w stanie przedstawić propozycję nowelizacji" budżetu. - Chcemy ją przeprowadzić do końca lipca, ponieważ Sejm i Senat będą miały w sierpniu wakacje - zaznaczył.

Stan budżetu

Szef resortu ocenił, że dochody budżetowe były lepsze niż zakładało to wcześniej Ministerstwo Finansów.

- Finanse publiczne mają się dobrze. (...) Z naszych analiz wynika, że czerwiec był lepszy niż planowaliśmy, oczywiście w dochodach podatkowych. Na ten moment wygląda, że najgorsze już za nami. (...) Dane pokazują, że wychodzimy z pandemii. Nie wiemy, co będzie w przyszłości. Na tym etapie widać, że gospodarka zaczyna się rozkręcać i możemy coraz więcej pieniędzy przeznaczyć rozwój gospodarki niż na ratowanie - powiedział Kościński.

Dane o wykonaniu budżetu państwa do 31 maja 2020 rokuMF

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Odbicie gospodarcze

Minister powiedział też, że spodziewa się, iż wyjście z kryzysu gospodarczego w Polsce będzie bliższe litery V, co oznaczałoby szybsze odbicie gospodarki.

- Dane, które mamy są bardzo pozytywne, lepsze niż nasze prognozy, będzie to (odbicie gospodarcze - red.) bliżej V niż innej litery - ocenił Kościński.

Reforma OFE

Szef resortu finansów zapowiedział też, że reforma Otwartych Funduszy Emerytalnych zostanie najprawdopodobniej przesunięta na przyszły rok. - Jeśli chodzi o OFE to pewnie będzie w przyszłym roku, jeszcze robimy analizę - powiedział Kościński.

Nowa matryca VAT

Minister Kościński przypomniał też, że od 1 lipca zaczęła obowiązywać nowa Matryca VAT, która ujednolica stawki.

- Wraz z początkiem drugiego półrocza startuje wiele naszych rozwiązań, korzystnych dla przedsiębiorców i obywateli, ważnych dla szybkiego powrotu naszej gospodarki na tory wzrostu po COVID-19. Nie tylko uprościliśmy stawki VAT aby były łatwiejsze do stosowania przez przedsiębiorców, ale również je obniżyliśmy - powiedział Kościński.

Dodał, że dzięki ujednoliceniu matrycy VAT, w kieszeniach obywateli każdego roku pozostanie około 300 mln zł.

Autor:kris

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości