Microsoft uruchamia w Polsce pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej centrum przetwarzania danych w chmurze: Azure Poland Central - poinformował gigant technologiczny. Dodał, że chmurowe centrum to trzy niezależne lokalizacje w okolicach Warszawy.
Amerykański koncern Microsoft wskazał, że inwestycja ma wspierać transformację cyfrową w Polsce w ramach Polskiej Doliny Cyfrowej.
Jak podała spółka, "chmurowe centrum" Azure Poland Central to trzy niezależne lokalizacje w okolicach Warszawy, z których każda składa się z jednego lub więcej centrów danych i zapewnia najwyższe standardy bezpieczeństwa, prywatności i zgodną z przepisami możliwość przechowywania danych w kraju.
Microsoft uruchamia centrum przetwarzania danych w chmurze.
Jak przekazał Microsoft, Azure Poland Central zapewni użytkownikom platformy chmurowej przewagę konkurencyjną w zakresie szybkości operacyjnej oraz ograniczenia przeciążeń i opóźnień do minimum. Zgodnie z zapowiedziami spółki klienci mają otrzymać narzędzia i możliwości do lepszej skalowalności biznesu i globalnej ekspansji, co - wskazano - pozwoli im rozwijać się i konkurować na rynku światowym.
"Według IDC Research w ciągu najbliższych czterech lat nowy region przetwarzania danych pomoże wyeliminować niektóre bariery w adopcji chmury w regionie i będzie odpowiadał za około 16,5 proc. nowych przychodów (45,7 miliarda dolarów) do 2026 roku" – poinformowano.
Spółka zwróciła uwagę, że region chmury Microsoft w Polsce umożliwi przedsiębiorcom przechowywanie wartościowych zasobów cyfrowych w Polsce, zapewniając zgodność z przepisami dotyczącymi przechowywania i przetwarzania danych.
Microsoft wskazał, że otwarcie polskiego regionu chmury jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na wysokowydajną moc obliczeniową oraz szybki i niezawodny dostęp do usług chmurowych. "Chmura stanowi istotny wkład w przyspieszenie cyfryzacji i rozwój kompetencji cyfrowych polskich przedsiębiorstw, gospodarki i społeczeństwa, a także wzmocnienie ich odporności w czasach niepewności gospodarczej i geopolitycznej" – przekazała amerykańska firma technologiczna.
Dostawca chmury obliczeniowej Azure przytoczył badania PwC CEO Survey 2023, zgodnie z którymi 54 proc. prezesów w Polsce uważa, że ich firmy nie będą rentowne, jeśli nie dokonają transformacji cyfrowej.
"Inwestowanie w automatyzację, podnoszenie kwalifikacji, chmurę, sztuczną inteligencję i inne zaawansowane technologie cyfrowe to kluczowe priorytety na ten rok. Zaufana chmura Microsoft może wspierać tę cyfrową transformację, z dostępem do technologii chmurowych od dziś dostępnych w polskim regionie, takich jak Microsoft Azure, Microsoft 365, Dynamics 365 i usług Power Platform" – przekazali przedstawiciele spółki.
Polska Dolina Cyfrowa to projekt współtworzony przez Microsoft, który ma na celu wspomaganie transformacji cyfrowej w Polsce. W projekcie uczestniczą m.in. Grupa PGE, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Żabka Polska.
Premier o inwestycji Microsoftu
- Dzisiaj po raz pierwszy w naszej historii, mamy szansę być nie tylko częścią wielkiego globalnego procesu transformacji cyfrowej, ale też ogromnie na tym skorzystać. Skorzystać, dlatego że w Polsce zgromadziło się ogromnie dużo talentów, talentów informatycznych, programistów komputerowych, inżynierów, software deweloperów, ale także specjalistów od cyberbezpieczeństwa - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Szef rządu podkreślał, że wojna na Ukrainie uświadomiła, jak ważne jest cyberbezpieczeństwo, jak ważne jest zabezpieczenie przed zalewem fake newsów, przed propagandowymi trikami, w których Rosja tak celuje. Jak mówił, Polska jest wielkim i ważnym spoiwem wspólnoty transatlantyckiej, jest zarówno bardzo proeuropejska, jak również proamerykańska.
Premier przypomniał, że w Polsce projekt chmurowy rozwijany jest w ramach współpracy amerykańskiej firmy Microsoft, Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) oraz PKO BP. - Chcemy w związku z tym być w awangardzie, albo przynajmniej wśród tych, którzy rozwijają technologie chmurowe na całym świecie - podkreślił. Zauważył, że sektor informatyczny w naszym kraju "na naszych oczach staje się kolejną wielką, gigantyczną kompetencją i miejscem pracy dla wielu talentów, nie tylko zresztą z Polski".
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Dragos Asaftei / Shutterstock