Z kraju

Ministerstwo Finansów z zastrzeżeniami do projektu Rodzina 500 plus

Z kraju

Ministerstwo Finansów ostro o projekcie 500 plus. Nie może zostać pozytywnie zaopiniowany
TVN24 BiSMinisterstwo Finansów ostro o projekcie 500 plus. Nie może zostać pozytywnie zaopiniowany

Ministerstwo Finansów krytycznie o programie Rodzina 500 plus. Jak wynika z opinii resortu zamieszczonej na stronie Rządowego Centrum Legislacji, MF nie może pozytywnie zaopiniować projektu w wersji po konsultacjach społecznych. W trakcie czwartkowej konferencji minister Paweł Szałamacha tłumaczył, że wszystkie uwagi zostały omówione w trakcie Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Zobacz opinię Ministerstwa Finansów na temat 500 plus

Jak wskazuje resort, w ocenie skutków regulacji (OSR) projektu planowane wydatki wynoszą 17,272 mld zł, a tymczasem w budżecie zaplanowano środki w wysokości 17,055 mld zł. Resort uważa, że projekt powinien być sfinansowany właśnie do tej kwoty i powinno to być uwzględnione w OSR.

Ponadto MF, obawia się, że wyłączenie świadczeń wychowawczych doprowadzi do wzrostu kosztów programu. A wzrost świadczeń społecznych dla rodzin spowoduje dezaktywację na rynku pracy.

"Należy spodziewać się, że wzrost transferów pieniężnych do rodzin spowoduje dezaktywację (rezygnację z pracy lub zaprzestanie jej poszukiwania) wśród rodziców" - wskazuje ministerstwo.

Liczne zastrzeżenia

Zdaniem MF w projekcie nie uwzględniono także uwag zgłoszonych przez ministra finansów Pawła Szałamachę.

"(…) Uwagi ministra finansów zgłoszone do projektu ustawy przekazanego do uzgodnień międzyresortowych oraz do konsultacji społecznych nie zostały w całości uwzględnione, jak również nie zostały wyjaśnione przez ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej przyczyny ich nieuwzględnienia" - czytamy.

Zastrzeżenia resortu budzi również fakt, że projekt ustawy nie określa zasad, według których marszałek województwa otrzymywałby dotacje celowe z budżetu państwa na realizację zadań z zakresu administracji rządowej.

Zdaniem MF, uzasadnienie do projektu ustawy nie odzwierciedla przepisów zawartych w projekcie, co utrudnia rzetelne zaopiniowanie.

Po konsultacjach

W trakcie konferencji prasowej minister finansów wyjaśniał, że podczas posiedzenia Komitetu uwagi zostały omówione: część z nich została przyjęta i będą wprowadzone do projektu, a część oddalona.

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt ustawy wprowadzającej program 500 plus - poinformował w czwartek przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. - Rozstrzygnęliśmy wszystkie uwagi zgłoszone do projektu. Środki finansowe na realizację tego programu są zabezpieczone - powiedział na konferencji prasowej Kowalczyk.

Pomoc od kwietnia

Program Rodzina 500 plus ma zacząć działać od 1 kwietnia.

Sztandarowa obietnica Prawa i Sprawiedliwości zakłada przekazywanie nieopodatkowanych 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymać mają wsparcie także na pierwsze dziecko.

W piątek zakończyły się konsultacje w sprawie programu, które minister rodziny, pracy i polityki społecznej i wiceministrowie prowadzili w regionach. W spotkaniach brali udział przedstawiciele samorządów, organizacji społecznych i innych podmiotów zainteresowanych programem.

Czytaj raport o gospodarczych obietnicach Prawa i Sprawiedliwości

500 zł na dziecko tylko na specjalnej karcie? Wiceminister zaprzecza: wypłata w gotówce

500 zł na dziecko tylko na specjalnej karcie? Wiceminister zaprzecza: wypłata w gotówce
500 zł na dziecko tylko na specjalnej karcie? Wiceminister zaprzecza: wypłata w gotówceTVN24 BiS

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości