Marek Chrzanowski nowym szefem KNF

Z kraju


Premier Beata Szydło powołała Marka Chrzanowskiego na szefa Komisji Nadzoru Finansowego - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Rafał Bochenek. Chrzanowskiego zasłynął tym, że w styczniu przyjął nominację do Rady Polityki Pieniężnej. Pół roku później złożył rezygnację, po czym wycofał ten wniosek. Ostatecznie 6 października postanowił odejść. Zgodę na to wyraził Senat.

Premier Beata Szydło zdecydowała, że nowym szefem Komisji Nadzoru Finansowego od 13 października br. zostanie doktor nauk ekonomicznych Marek Chrzanowski - poinformował Bochenek.

Kim jest Chrzanowski?

Chrzanowski to były członek Rady Polityki Pieniężnej, pracownik naukowy SGH, członek Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP.

6 października Senat odwołał Chrzanowskiego z Rady Polityki Pieniężnej. Dzień wcześniej do senackiej Komisja Budżetu i Finansów Publicznych wpłynął wniosek w sprawie jego odwołania.

To już drugi wniosek w tej sprawie. Po raz pierwszy Chrzanowski zrezygnował z członkostwa w RPP na początku września. Kilkanaście dni później wycofał jednak swój wniosek.

Chrzanowski na stanowisku przewodniczącego KNF zastąpi Andrzeja Jakubiaka, który pełnił tą funkcję od 12 października 2011 roku.

Chrzanowski urodził się 25 stycznia 1981 roku. W 2006 uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W październiku 2015 został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Autor: tol/gry / Źródło: PAP