Małe i średnie firmy w Polsce niedostatecznie dbają o bezpieczeństwo informacji

Z kraju

wikimedia.org/Peter BennetsMałe i średnie firmy niedostatecznie dbają o bezpieczeństwo informacji

Małe i średnie firmy w Polsce niedostatecznie dbają o bezpieczeństwo informacji i nie chronią w odpowiedni sposób swoich danych - wynika z opublikowanego w czwartek badania "Nowoczesne IT w MŚP 2015" przeprowadzonego przez Ipsos MORI dla koncernu Microsoft.

W raporcie zwrócono uwagę, że 20 proc. przedstawicieli małych i średnich firm nie archiwizuje swoich danych. "W przypadku kradzieży lub zniszczenia sprzętu są oni narażeni na ich całkowitą utratę" - przestrzegają twórcy badania. Dla porównania - średni wynik europejski jest o siedem punktów procentowych niższy niż w Polsce. Do tego 46 proc. respondentów z polskich firm przyznaje, że w sytuacji kryzysowej mogłoby mieć problemy z odzyskaniem swoich danych, ale ma jednak szansę odtworzyć je z dysku twardego, gdzie znajdują się kopie zapasowe.

Natomiast 22 proc. badanych w Polsce przedsiębiorców podkreśla, że dysponuje archiwum online w chmurze. W Europie wynik ten wynosi 33 proc. Na pracę w chmurze najbardziej otwarci są Finowie - 39 proc. tamtejszych małych i średnich firm archiwizuje swoje pliki w chmurze. Badanie pokazuje, że "pionierami w wykorzystywaniu możliwości chmury do archiwizacji danych są mikroprzedsiębiorstwa" - z tego rozwiązania korzysta 29 proc. z nich.

Twórcy dokumentu alarmują, że w przypadku dostępu do danych poza miejscem pracy, połowa uczestników badania stawia na "najbardziej ryzykowne rozwiązanie", czyli przesyła dane za pomocą poczty elektronicznej na swoje prywatne adresy. 95 proc. szefów tych firm akceptuje takie praktyki - podkreślono. Skala zjawiska jest jeszcze większa w firmach, które rzadko korzystają z usług online - w tym przypadku wynosi 63 proc. Prawie jedna trzecia respondentów dzięki usługom w chmurze korzysta z danych przez smartfony, tablety lub komputery. Natomiast 30 proc. wskazuje na dostęp do danych przez zdalny desktop. Badanie pokazuje również, że jedynie 18 proc. korzysta z transferów danych korzystając z wirtualnych dysków.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikimedia.org/Peter Bennets