Rząd planuje wprowadzenie maksymalnej ceny gazu

Autor:
jr/ams
Źródło:
PAP
Sasin o cenach gazu: "Wzrosty cen były stosunkowo niewielkie jeśli popatrzymy na skalę wzrostów cen na rynkach"
Sasin o cenach gazu: "Wzrosty cen były stosunkowo niewielkie jeśli popatrzymy na skalę wzrostów cen na rynkach"Tvn24
wideo 2/4
Tvn24Sasin o cenach gazu: "Wzrosty cen były stosunkowo niewielkie jeśli popatrzymy na skalę wzrostów cen na rynkach"

Rząd chce wprowadzić maksymalną cenę gazu dla między innymi odbiorców indywidualnych – wynika z informacji opublikowanej w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Poza tym ustawa ma określić sposób kalkulacji rekompensat i zaliczek na ich poczet, przysługujących przedsiębiorstwom energetycznym zajmującym się obrotem paliwami gazowymi z odbiorcami objętymi maksymalnymi cenami gazu.

W wykazie prac legislacyjnych rządu, publikowanym na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zamieszczono informację o projektowanej ustawie o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku gazu. We wpisie wskazano, że projektowane rozwiązania zakładają zagwarantowanie maksymalnej ceny paliw gazowych dla gospodarstw domowych, wspólnot mieszkaniowych, szpitali, organizacji pozarządowych itd.

Rekompensaty dla przedsiębiorstw energetycznych

Poza tym ustawa ma określić sposób kalkulacji rekompensat i zaliczek na ich poczet, przysługujących przedsiębiorstwom energetycznym zajmującym się obrotem paliwami gazowymi z odbiorcami objętymi maksymalnymi cenami gazu. Podmiotem odpowiedzialnym za wypłatę rekompensat ma być Zarządca Rozliczeń S.A. "Mechanizm rekompensat ukształtowany jest jako jeden z elementów ochrony podmiotów szczególnie wrażliwych na zmiany cen paliw gazowych oraz odbiorców realizujących kluczowe zadania z zakresu użyteczności publicznej. W związku z powyższym projektowana regulacja służy zabezpieczeniu odbiorców gazu ziemnego w Polsce przed ewentualnymi skutkami kryzysu gazowego, którego rozmiary oraz ramy czasowe przybierają na sile, a ich oddziaływanie w sposób istotny ma wpływ na funkcjonowanie gospodarki krajowej" – czytamy w wykazie prac legislacyjnych. Wskazano, że za projekt jest odpowiedzialna wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, a projekt powinien wpłynąć pod obrady rządu w IV kwartale 2022 roku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości