Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) informuje w komunikacie, że wykryto bakterie Salmonella Infantis w jednej partii majeranku wyprodukowanej przez firmę Prymat. Ostrzega także, że spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami salmonelli bez obróbki termicznej wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego.
W wyniku działań urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej wykryto bakterię salmonelli w 1 z 5 próbek produktu.
Szczegóły dotyczące produktu:
Nazwa produktu: Majeranek suszony Prymat GastroLine. Data minimalnej trwałości: 07.2026. Numer partii: L1400164. Producent: Prymat sp. z o.o., ul. Chlebowa 14, 44-337 Jastrzębie-Zdrój.
Salmonella w partii majeranku
Prymat sp. z o. o. poinformowała GIS, że zidentyfikowała wszystkich odbiorców kwestionowanej partii wyrobu gotowego i niezwłocznie zwróciła się do nich z prośbą o wstrzymanie dystrybucji wskazanej partii produktu i zwracania jej do magazynu spółki w celu utylizacji.
Organy urzędowej kontroli żywności prowadzą postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie.
GIS podkreślił, że "nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem". "W przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego po spożyciu wyżej wymienionego produktu, należy skontaktować się z lekarzem" - dodał.
Zatrucie salmonellą
Według danych publikowanych przez Zakład Epidemiologii NIZP-PZH, w Polsce od wielu lat pałeczki salmonelli są najczęstszą przyczyną zakażeń przewodu pokarmowego pochodzenia bakteryjnego. Zachorowania przez nie wywołane przeważnie objawiają się jako nieżyt żołądkowo-jelitowy, charakteryzujący się biegunką, bólami brzucha i wymiotami.
Do zakażeń dochodzi najczęściej drogą pokarmową, po spożyciu zanieczyszczonej żywności.
Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego regularnie publikowane są ostrzeżenia dotyczące żywności lub wyrobów do kontaktu z żywnością. Ogłoszenia te – jak podkreśla GIS – nie służą piętnowaniu przedsiębiorców, ale podjęciu natychmiastowych działań: zwrotu produktów do sklepu czy wycofania ich z asortymentu. Dzięki współpracy z firmami branży spożywczej można szybko i skutecznie informować konsumentów o zagrożeniu.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock