"Nie ma żadnej sprzeczności". Magierowski o propozycji prezydenta i wypowiedzi prezesa PiS

Z kraju

tvn24Prezes PiS radzi frankowiczom "wziąć sprawy w swoje ręce"

Droga sądowa jest jedną z możliwości wykorzystywaną przez tzw. frankowiczów, projekt prezydencki proponuje systemowe rozwiązanie ws. spreadów; nie ma tu sprzeczności - powiedział dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta RP Marek Magierowski.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w piątek, że frankowicze powinni wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć walczyć w sądach. Według niego "rząd nie może podejmować działań, które doprowadzą do zachwiania systemu bankowego".

Frankowicze w sądzie

- Droga sądowa, o której mówi prezes PiS, jest jedną z możliwości przewidzianych w prawie i już wykorzystywaną przez tzw. frankowiczów. W Sejmie z kolei trwają prace nad projektem ustawy prezydenckiej, która proponuje – przede wszystkim - systemowe rozwiązanie zwrotu niesłusznie naliczonych spreadów - powiedział dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta RP. Zaznaczył, że Komitet Stabilności Finansowej wydał "stosowne rekomendacje dla banków, dotyczące m.in. wagi ryzyka kredytów denominowanych w walutach obcych". - Między wypowiedziami prezesa PiS, a propozycjami prezydenta nie ma zatem żadnej sprzeczności, ponieważ mowa jest tutaj de facto o trzech różnych ścieżkach: drodze prawnej, drodze ustawowej oraz działaniu państwowych instytucji nadzorujących rynek finansowy - podkreślił. Magierowski zaznacza, że prezydent wielokrotnie podkreślał, iż jego propozycje mają za zadanie ulżyć osobom poszkodowanym przez banki, ale także zagwarantować stabilność sektora finansowego w Polsce.

- Albowiem sytuacja na światowych rynkach jest nadal niespokojna i wszelkie działania w zakresie pomocy tzw. frankowiczom wymagają szczególnej ostrożności - dodał.

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24