Do dwóch razy sztuka. Rozbudowa pasa w Radomiu coraz bliżej

[object Object]
Wild o lotnisku w Radomiu tvn24bis
wideo 2/3

Cztery podmioty złożyły oferty w przetargu dotyczącym przebudowy i wydłużenia drogi startowej lotniska w Radomiu. Koszt inwestycji we wszystkich ofertach jest niższy od kwoty, jaką zamierzało na ten cel wydać Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze".

We wtorek odbyło się otwarcie ofert. Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (PPL) zamierzało przeznaczyć na tę inwestycję blisko 218,2 miliona złotych. Najniższa cenowo oferta, złożona przez spółkę Max Boegl Polska, opiewa na blisko 146,7 miliona złotych. Oferty złożyły także: Budimex (154,9 miliona złotych), Strabag (164,6 miliona złotych) i konsorcjum firm: Trakcja PRKII, litewska firma AB Kauno Tiltai i Projekt Plus (169,1 miliona złotych).

Zwycięzca przetargu zostanie wyłoniony po analizie ofert.

Drugi przetarg

Pierwszy przetarg na zaprojektowanie oraz przebudowę i wydłużenie drogi startowej został unieważniony; jedyna oferta, która wpłynęła, była wyższa o 200 milionów złotych od kwoty, którą zarezerwowało wówczas na ten cel PPL (88 milionów złotych). Przy drugim przetargu Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" zdecydowało jednak, że jest gotowe zapłacić za wykonanie zadania 218,2 miliona złotych. Na początku kwietnia informowaliśmy, że PPL przełożyły termin rozstrzygnięcia przetargu na przebudowę drogi startowej na lotnisku w Radomiu. Jak wskazano wówczas w komunikacie, termin składania ofert został przedłużony "ze względu na duże zainteresowanie postępowaniem".

Wykonawca będzie musiał między innymi przedłużyć pas startowy na lotnisku na Sadkowie o 500 metrów, do 2,5 kilometra. Wydłużenie drogi startowej jest niezbędne do tego, aby w Radomiu mogły lądować takie samoloty jak na przykład Boeingi 737 czy Airbusy A320. Wykonawca będzie miał na realizację zamówienia 448 dni.

Lotnisko w Radomiu

Uruchomiony kilka lat temu, ale zamknięty na początku stycznia br. dla lotów cywilnych port w Radomiu ma być lotniskiem czarterowym, obsługującym linie niskokosztowe. Po rozbudowie lotnisko ma być gotowe pod koniec 2020 roku. W pierwszej fazie ma obsługiwać rocznie 3 miliony pasażerów, a docelowo 10 milionów osób. Istniejący terminal na tamtejszym lotnisku ma być rozebrany. W jego miejsce powstanie nowy, spełniający wymogi pasażerów lotów czarterowych. W terminalu ma powstać 30 stanowisk odpraw, dziewięć stanowisk kontroli bezpieczeństwa, po osiem stanowisk kontroli dokumentów przy wylotach i przylotach, 10 bramek wylotowych, a także trzy karuzele odbioru bagażu. Ze wstępnych szacunków wynika, iż w pierwszej fazie inwestycja PPL na radomskim lotnisku pochłonie około 425 milionów złotych, a docelowo nawet 1 miliard złotych. PPL kupiło radomskie lotnisko po tym, jak w połowie września ubiegłego roku radomski sąd ogłosił upadłość spółki Port Lotniczy Radom. To jedyny port lotniczy użytku publicznego w Polsce, który powstał bez wsparcia unijnego. Miasto zainwestowało w jego utworzenie ponad 90 milionów złotych i miało duże problemy z jego utrzymaniem i znalezieniem inwestora, który zrealizowałby niezbędne inwestycje infrastrukturalne.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości