Rozbudowa lotniska w Radomiu z problemami

Z kraju

Lotnisko w Radomiu w rękach Skarbu Państwa. Ekspert: stamtąd mało kto chce latać
wideo 2/9

Konieczny będzie drugi przetarg na przebudowę i wydłużenie drogi startowej na lotnisku w Radomiu. Jak poinformowała spółka Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, zostanie on ogłoszony w marcu. Pierwszy przetarg został unieważniony, bo jedyna oferta, która wpłynęła była wyższa o 200 milionów złotych od kwoty, którą zamierzał przeznaczyć na ten cel inwestor.

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze chciały przeznaczyć na to zadanie 88 mln zł. Jedyny oferent, który zdecydował się złożyć swoją ofertę, zażądał 288 mln zł. Przetarg został unieważniony.

Kolejne postępowanie

"Według zaktualizowanego harmonogramu rozpoczęcie kolejnego postępowania przypada na pierwszą połowę marca 2019 r., natomiast podpisanie umowy z wykonawcą przewidziane jest na drugą połowę czerwca 2019 r." – poinformowało w komunikacie prasowym biuro public relations PPL. Zakończenie prac i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie ma nastąpić w końcu sierpnia 2020.

Zdaniem spółki jest to termin bezpieczny w stosunku do planowanej daty otwarcia lotniska w Radomiu, czyli w listopadzie 2020 r.

Wydłużenie drogi startowej jest niezbędne do tego, aby w Radomiu mogły lądować popularne samoloty, np. Boeingi 737 czy Airbusy A320.

Przejęcie lotniska w Radomiu

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze kupiło lotnisko w Radomiu za 12,7 mln zł po tym, jak w połowie września ub.r. radomski sąd ogłosił upadłość spółki Port Lotniczy Radom. Radomskie lotnisko ma być portem komplementarnym wobec Okęcia, którego przepustowość jest coraz mniejsza. Ze wstępnych szacunków wynika, iż w pierwszej fazie inwestycja PPL na radomskim lotnisku pochłonie ok. 425 mln zł, a docelowo nawet 1 mld zł.

Autor: mp / Źródło: PAP