Liczba ubezpieczonych cudzoziemców na koniec lipca wyniosła 628 tysięcy, to o 22 tysiące więcej niż w czerwcu - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ogólna liczba ubezpieczonych w ZUS zmniejszyła się o tysiąc i wyniosła 15,3 miliona.
W porównaniu z lutym, czyli ostatnim miesiącem przed epidemią, odnotowano spadek o 42 tysiące ubezpieczonych cudzoziemców.
"Dostępni, chętni do pracy"
Według danych ZUS na koniec lipca liczba zarejestrowanych ubezpieczonych wyniosła 15,3 mln osób. Od połowy marca 2020 r. ponad 174 tys. osób straciło źródło utrzymania. Polska gospodarka powoli podnosi się po kryzysie. W lipcu liczba ubezpieczonych zmniejszyła się o tysiąc osób, a w rejestrach przybyło 22 tys. cudzoziemskich pracowników. Oznacza to, że Polacy nadal tracą pracę, a chętniej zatrudniani są cudzoziemcy, zwykle za mniejsze pieniądze - napisano w środowej "Rzeczpospolita".
- Patrzę na zainteresowanie cudzoziemców podjęciem pracy w Polsce i zapotrzebowanie na nich w niektórych branżach i uważam, że prawdziwy skok pracowników z zagranicy zatrudnionych w Polsce jest jeszcze przed nami - stwierdził cytowany przez "Rz" Michał Wysłocki, dyrektor działu prawa imigracyjnego w kancelarii Sadkowski i Wspólnicy, ekspert BCC.
- Ukraińcy są obecnie, pomimo kryzysu, bardzo chętnie zatrudniani przez polskich przedsiębiorców (...). Są dostępni, chętni do pracy i mają potrzebne kwalifikacje. Najczęściej cudzoziemcy znajdują zatrudnienie w rolnictwie czy produkcji w małych miejscowościach, gdzie brakuje polskich pracowników chętnych do podjęcia tych zajęć za stosunkowo niewielkie pieniądze - wyjaśniła dla gazety Monika Fedorczuk, ekspert rynku pracy z Konfederacji Lewiatan.
Dodała: - Warto też zwrócić uwagę, że ofiarami aktualnego kryzysu gospodarczego są osoby młode, często z wyższym wykształceniem, które straciły zatrudnienie w branży usługowej, wykonujące bardzo często kreatywne zawody. Trudno oczekiwać od nich, że poniosą koszty przeprowadzki do mniejszych miejscowości i podejmą się pracy w rolnictwie czy przy produkcji. Dla takich osób łatwiejsza jest decyzja o przeniesieniu za granicę i podjęciu tam zatrudnienia za znacznie większe pieniądze.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock