Z kraju

Kulczyk wciąż najbogatszym Polakiem. Sołowow zepchnął Czarneckiego z podium

Z kraju

J. Turczyk/PAP, tvn24, mat. prasoweNa podium rankingu "Forbesa" wskoczył Michał Sołowow

Jan Kulczyk z 15,1 mld zł znalazł się na szczycie listy 100 najbogatszych Polaków przygotowanej po raz kolejny przez polską redakcję magazynu “Forbes”. Drugie miejsce zajął Zygmunt Solorz-Żak (11,9 mld zł). Na podium wskoczył Michał Sołowow (7,7 mld zł), który wyparł z zestawienia Leszka Czarneckiego (5 mld zł).

1. Jan Kulczyk - 15,1 mld zł (to samo miejsce co w 2014 r.) To 65-letni biznesmen urodzony w Bydgoszczy, ale związany z Poznaniem. Kulczyk to najbardziej aktywny na arenie międzynarodowej polski biznesmen. Działa w Europie, Afryce, Ameryce Południowej. W Afryce jego wizytówką jest notowany na giełdzie w Londynie Ophir Energy, który specjalizuje się w poszukiwaniach węglowodorów na dnie morza.

W 2011 r. kupił od koncernu Shell 40 proc. udziałów w licencji na poszukiwanie ropy w Nigerii, czym zajmuje się spółka Serinus Energy. Główną spółką Kulczyka jest Kulczyk Investments.

Najcenniejszym składnikiem biznesu Jana Kulczyka są akcje SABMillera, globalnego potentata na rynku piwa.

Kulczyk chce rozwijać swój biznes stawiając na energetykę, pozyskanie chińskich inwestorów oraz rozwój relacji gospodarczych Polski z Ukrainą.

2. Zygmunt Solorz-Żak - 11,9 mld zł (to samo miejsce co w 2014 r.) Zygmunt Solorz-Żak znany jest przede wszystkim jako założyciel Telewizji Polsat. Stację kontroluje przez spółkę notowaną na GPW, czyli Cyfrowy Polsat. Nie ogranicza się jednak do branży medialnej.

Inwestował w sektor energetyczny (Elektrim, Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin), finansowy (m.in. Invest Bank, który przekształcił w Plus Bank, OFE Polsat, Polisa Życie) i telekomunikacyjny (m.in. Midas, Aero2).

W 2011 roku kupił Polkomtel, operatora telefonii komórkowej, za 18,1 mld zł, by w 2013 sprzedać go innej spółce, którą kontroluje - Cyfrowemu Polsatowi. Wprowadził na polski rynek technologię LTE, która pozwala na dostęp do mobilnego szerokopasmowego internetu.

3. Michał Sołowow - 7,7 mld zł (awans z 4. miejsca) Pieniądze zdobywa głównie, jako inwestor giełdowy. Jest akcjonariuszem dwóch spółek notowanych na warszawskim parkiecie: Synthos (firma z branży chemicznej) i Echo Investment (deweloper).

Michał Sołowow odnosi liczne sukcesy nie tylko w biznesie, ale i jako kierowca rajdowy. W 2012 roku Sołowow zdobył tytuł wicemistrza Europy. Jest też promotorem także sportów motorowych.

4. Leszek Czarnecki - 5 mld zł (spadek z 3. miejsca)

Domeną tego polskiego biznesmena jest branża finansową. Do jego portfela inwestycyjnego należy pięć spółek giełdowych: Getin Holding, Getin Noble Bank, LC Corp, MW Trade oraz Open Finance. Jego największym projektem na rynku nieruchomości jest wrocławski drapacz chmur Sky Tower.

Leszek Czarnecki pierwsze pieniądze zarobił na studiach wykonując prace budowlane i remontowe

5. Dariusz Miłek - 3,86 mld zł (awans z 6. miejsca)

Dariusz Miłek to twórca notowanej na warszawskiej giełdzie firmy obuwniczej CCC w Lubinie. W pobliskich Polkowicach stawiał pierwsze biznesowe kroki, rozwijając Firmę Handlową Miłek.

Pierwsze sklepy franczyzowe, Żółta Stopa, ruszyły w 1996 roku. Obecnie grupa ma ponad 700 salonów z markami CCC, Boti i Lasocki, również poza Polską. 45-letni biznesmen inwestuje także w galerie handlowe.

6 i 7. Wiaczesław Smokołowski i Grzegorz Jankilewicz- każdy po 3,7 mld zł (poza rankingiem) Obaj zbili fortunę w latach 90. na handlu ropą, byli partnerami polskich gigantów paliwowych, prowadząc firmę J&S (kupiła m.in. Wydawnictwo Zwierciadło). Obecnie handlują ropą na skalę globalną wraz ze wspólnikami w Mercuria Group.

Inwestują również w Polsce, przez cypryjskie Chione i Plio. Wiaczesław Smołokowski, poprzez pierwszą z nich, zainwestował także m.in. w Sinnet w Warszawie - klub sportowy z kortami tenisowymi, pływalnią, siłownią itp. Najdroższe karnety kosztują tam 2,7 tys. złotych miesięcznie.

8. German Efromovich - 3,6 mld zł (spadek z 5. miejsca) 64-letni biznesmen ma obywatelstwo Kolumbii, Brazylii i od listopada 2012 r. Polski. Jest synem polskich Żydów, którzy emigrowali do Ameryki Południowej po II Wojnie Światowej.

Koncern Synergy Group, zbudowany przez Efromovicha, zajmuje się między innymi transportem lotniczym, energetyką i produkcją sprzętu medycznego.

Pierwsze pieniądze zarobił na budowie platform wiertniczych. To oraz budowa statków wciąż stanowi ważną część jego działalności.

9. Anna i Jerzy Starak - 3,3 mld zł (spadek z 7. miejsca) Jerzy Starak ma 64,5 proc. akcji Polpharmy, która ma ponad 5-proc. udział w polskim rynku leków, produkując 200 mln opakowań leków rocznie. W 2012 przejął za miliard złotych warszawską Polfę, która w portfolio ma ponad 140 leków. Należą do niego takie marki, jak Etopiryna, Alka-Prim, Ibufen czy Polopiryna.

Jerzy Starak jest udziałowcem Zakładów Tłuszczowych Kruszwica (takie marki jak Olej Kujawski czy margaryna Smakovita) i Herbapolu Lublin.

10. Roman Karkosik - 2,15 mld zł (spadek z 8. miejsca) Twórca i główny akcjonariusz giełdowego Boryszewa (około 59 proc. akcji), wokół którego zbudował dużą grupę kapitałową. Jest inwestorem strategicznym firmy produkującej artykuły z branży chemicznej (m.in. płyn chłodniczy Borygo).

Kolejne lata przyniosły dalsze przejęcia, między innymi w 2005 r. Impexmetalu, największego polskiego producenta półfabrykatów z metali nieżelaznych, a w 2010 roku Grupy Maflow z branży motoryzacyjnej.

Karkosik jest również udziałowcem giełdowych: Alchemii (ok. 66 proc. akcji, stoi na czele grupy w branży hutniczej), a pośrednio również m.in. Hutmenu, jednego z największych producentów wyrobów z metali nieżelaznych w Polsce. Natomiast przez spółkę Taleja ma udziały w giełdowym Krezusie, który poszukuje surowców, między innymi w Afryce.

Bogaci bogacą się szybciej?

Na 28. miejscu w rankingu znalazła się Aldona Wejchert (posiada 800 mln zł). Głównym składnikiem jej majątku są udziały w koncernie ITI, które przejęła po śmierci męża, Jana Wejcherta. Rodzina Wejchertów kontroluje 46,2 proc. akcji ITI. Holding posiada 1,52 proc. akcji spółki TVN SA. Rodzina Wejchertów posiada również 51 proc. udziałów w N-Vision/Polish Television Holding (pozostałe należą do Canal+), która z kolei jest właścicielem 50,8 proc. TVN. Wartość giełdowa spółki na początku 2015 r. przekraczała 6 mld zł. Pakiet kontrolny TVN jest wystawiony na sprzedaż.

55. miejsce w zestawieniu zajął Mariusz Walter z rodziną (550 mln zł), współtwórca holdingu ITI i telewizji TVN.

W porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem najwięcej stracili Leszek Czarnecki (29,6 proc.), Bogusław Cupiał (27,3 proc.).

Najwięcej zyskali Karol i Wiesław Podraza (65,2 proc.), Hieronim Ruta (62,7 proc.), Adam i Mikołaj Plackowie (55,9 proc.) oraz Piotr Krupa (47,7 proc.).

Bezpieczne nieruchomości

“Forbes” zwraca uwagę, że wielu zamożnych Polaków zdecydowało się w ostatnim czasie na inwestycje w nieruchomości, gdyż jest to pewna lokata kapitału w niepewnych czasach.

Do Krzysztofa Suskiego, który debiutuje w tym roku na liście 100 najbogatszych Polaków (na 38. miejscu; należy do niego kilka cennych budynków w Warszawie, wśród nich między innymi trzy przy ulicy Żurawiej, biurowiec przy Kruczej 16/22, do tego były rządowy kompleks wypoczynkowy Cyranka w Pluskach).

Nieruchomości w Warszawie posiada również Jan Kulczyk. Są wśród nich biurowiec przy Kruczej 24/26, gdzie mieści się siedziba jego grupy, czy kupiony pod koniec 2013 r. wraz z funduszem Amerykanina Larry’ego Silversteina reprezentacyjny Ethos przy placu Trzech Krzyży.

Z kolei apartamentowiec Cosmopolitan w Warszawie, oddany do użytku w 2014 roku, jest przedsięwzięciem Grzegorza Jankilewicza i Wiaczesława Smołokowskiego.

Autor: tol/gry / Źródło: Forbes

Źródło zdjęcia głównego: J. Turczyk/PAP, tvn24, mat. prasowe

Pozostałe wiadomości