Ranking stu najbogatszych Polek. Pierwsza ma majątek wart 2,5 mld zł


Tygodnik "Wprost" publikuje listę stu najbogatszych Polek. W pierwszej dziesiątce znalazły się m. in. Grażyna Kulczyk, Aldona Wejchert i Irena Eris. Na liście zmieściły się też Agnieszka Radwańska i Anja Rubik.

Na pierwszym miejscu zestawienia znalazła się Grażyna Kulczyk z majątkiem wartym 2,5 mld zł. Jak pisze "Wprost", Kulczyk "działając na własny rachunek, zgromadziła ogromny majątek". Jego największą częścią jest poznański kompleks Stary Browar. Do Kulczyk należą też liczne nieruchomości w Polsce i za granicą. Wspiera sztukę, jej kolekcja jest wyceniana na ponad 100 mln euro. Grażyna Kulczyk z wykształcenia jest prawnikiem. Drugie miejsce zajęła Barbara Komorowska z majątkiem 1,6 mld zł. Komorowska jest głównym udziałowcem w firmie Bakoma, jednym z największych producentów przetworów mlecznych. Bakoma wchodzi w skład grupy BZK, która skupia największe biznesy Barbary i Zbigniewa Komorowskich. W sumie we wszystkich firmach zatrudnionych jest 1,8 tys. osób. Na trzecim miejscu znalazła się Aldona Wejchert z majątkiem w wysokości 1,3 mld zł. Od początku kariery związana z Grupą ITI, głównym akcjonariuszem telewizji TVN. Od 1996 roku Aldona Wejchert jest dyrektorem generalnym, a potem prezesem zarządu i z tego stanowiska współtworzy sukces Multikina. W Grupie ITI Aldona Wejchert pełni funkcję wiceprezydenta i członka komitetu wykonawczego. Zasiada też m. in. w radzie nadzorczej TVN, radzie fundacji TVN "Nie jesteś sam". Jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej i London Business School w Wielkiej Brytanii.

Poza podium

Miejsce 4. Solange Olszewska z majątkiem 832 mln zł. Olszewska jest prezesem Solaris Bus & Coach, lidera na polskim rynku autobusów miejskich. W europejskich miastach jeździ 11 tys. pojazdów Solaris. Firma zatrudnia dziś ponad 2,5 tys. osób i Polsce i blisko 500 w zagranicznych oddziałach. Miejsce 5. Anna Podniesińska z majątkiem 800 mln zł. Przywiozła do Polski takie zagraniczne matki jak Bata, DHL, Ogilvy & Mather i Oscar Jakobson. Majątek zdobyty w ten sposób wraz z mężem zainwestowali w nieruchomości w Warszawie, gdzie zarządzają kilkoma biurowcami i zabytkowymi kamienicami. Posiadają też tereny przemysłowe i grunty rolne w pobliżu stolicy i na Mazurach. Miejsce 6. Małgorzata Adamkiewicz z majątkiem 732 mln zł. To współwłaścicielka i dyrektor generalny Grupy Adamed, polskiej firmy farmaceutyczno-biotechnologicznej, która produkuje ponad 250 produktów oferowanych w 40 krajach. Grupa zatrudnia dziś 1,6 tys. osób i posiada filie na Ukrainie, w Rosji, Hiszpanii i Kazachstanie. Miejsce 7. Teresa Mokrysz z majątkiem 564 mln zł. Jest twórczynią, szefową i współwłaścicielką grupy Mokate, producenta kaw, herbat i półproduktów dla przemysłu spożywczego. Jej najbardziej znane marki to Mokate, NYCCoffee, Minutka i Loyd. Miejsce 8. Irena Eris z majątkiem 520 mln zł. Właścicielka czołowego na rynku producenta kosmetyków. Zatrudnia ponad 800 pracowników, rocznie produkując ponad 20 mln sztuk kosmetyków. Marka Dr Irena Eris jest jedną z najcenniejszych polskich marek. Miejsce 9. Dorota Soszyńska z majątkiem wartym 510 mln zł. Dyrektor kreatywna i współwłaścicielka firmy Oceanic, producenta kosmetyków. Produkty spod marek AA Cosmetics, AA Prestige, AA Therapy i Oillan trafiają do 28 krajów, w tym takich jak Indie czy Japonia. Miejsce 10. Katarzyna Frank-Niemczycka z majątkiem 424 mln zł. Żona i biznesowa partnerka Zbigniewa Niemczyckiego, jednego z najbogatszych Polaków. Inwestuje głównie w rynek nieruchomości i branżę farmaceutyczną.

Wejchert, Radwańska, Rubik

Na kolejnych miejscach znalazły się m. in. Victoria Wejchert (miejsce 13.) z majątkiem 280 mln zł. To najmłodsza polska milionerka. 26-letnia spadkobierczyni Jana Wejcherta. Odziedziczone pieniądze zainwestowała w fundusz Capital36 FIZ i to przez niego inwestuje w projekty z branży spożywczej, rolnej i medycznej. Na 49. miejscu rankingu znalazła się Agnieszka Radwańska z majątkiem szacowanym na 65 mln zł. Polska tenisistka jest obecnie szóstą rakietą świata. W ciągu ostatnich 12 miesięcy zarobiła na turniejach niemal 9 mln zł, a w całej karierze 54 mln zł. Jest twarzą wielu marek m. in. Lotto, Lexusa, czy Lilou. Z kolei na 90. miejscu uplasowała się Anja Rubik, której majątek jest - według "Wprost" - warty 25 mln zł. Modelka podpisywała kontrakty z takimi markami jak Versace, Dior, Chanel, Gucci czy Dolce & Gabbana. Głównym składnikiem jej dochodów są przychody z reklam.

Autor: mn/bgr / Źródło: Wprost

Pozostałe wiadomości

- Ostatnie wyniki wykonania budżetu państwa są bardziej niepokojące, Ministerstwo Finansów przygląda się przede wszystkim wpływom z podatku VAT - przyznał w poniedziałek wiceminister finansów Jurand Drop podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Według ekonomistów poziom dochodów z tytułu podatku od towarów i usług w 2024 roku może być o około 25-30 miliardów złotych niższy, niż przewiduje ustawa budżetowa.

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nie można powiedzieć, że rezygnujemy z tego projektu, my go tylko urealniamy - powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Maciej Lasek, pytany przez dziennikarzy o przyszłość CPK.

CPK zmieni nazwę? Wiceminister odpowiada

CPK zmieni nazwę? Wiceminister odpowiada

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk odwołał Gertrudę Uścińską ze składu rady nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego - przekazał bank. Do rady powołano Marka Hermacha.

Była szefowa ZUS odwołana z państwowego banku

Była szefowa ZUS odwołana z państwowego banku

Źródło:
PAP

We wtorek, 25 czerwca, odbędzie się zwyczajne walne zgromadzenie Orlenu. Zarząd spółki przedstawił projekty uchwał, które zakładają między innymi nieudzielenie absolutorium za 2023 rok wszystkim byłym członkom zarządu, w tym byłemu prezesowi Danielowi Obajtkowi. Konsekwencją przyjęcia uchwały będzie między innymi brak premii.

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Orlenu. Dzień sądu nad Obajtkiem

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Orlenu. Dzień sądu nad Obajtkiem

Źródło:
PAP

W Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku trwa śledztwo dotyczące przekroczenia uprawnień przez byłego dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni - powiadomił prokurator Mariusz Marciniak. W sprawie byłego ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej jest ono na etapie wstępnego rozpoznania. To pokłosie raportu Najwyższej Izby Kontroli.

Prokuratura: jedno z zawiadomień dotyczy byłego ministra

Prokuratura: jedno z zawiadomień dotyczy byłego ministra

Źródło:
PAP

- Mamy "kłopot natury politycznej" z kolejną, czwartą edycją Funduszy Norweskich. Związany jest z postawą Węgier - powiedziała w poniedziałek Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej.

Zagrożone duże pieniądze dla Polski. "Nie będziemy się dawać Węgrom szantażować"

Zagrożone duże pieniądze dla Polski. "Nie będziemy się dawać Węgrom szantażować"

Źródło:
PAP

Dziesięć osób zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy w sprawie oszustw dokonywanych przy sprzedaży towarów przez internet - powiadomiło Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC). Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy. W fałszywych sklepach mogło dokonać zakupów około 6,7 tysiąca pokrzywdzonych, a straty liczone są w milionach złotych.

Niemal siedem tysięcy poszkodowanych, milionowe straty

Niemal siedem tysięcy poszkodowanych, milionowe straty

Źródło:
PAP

Dotychczasowy system finansowania nie gwarantuje stabilności mediów. Proponujemy likwidację abonamentu na rzecz finansowania mediów publicznych z budżetu państwa - ogłosiło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort proponuje, by przekazywać na ten cel co najmniej 0,09 procent PKB rocznie.

Abonament RTV do likwidacji. Rząd ma nowy pomysł

Abonament RTV do likwidacji. Rząd ma nowy pomysł

Źródło:
PAP

Ministrowie spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej zdecydowali w poniedziałek o przekazaniu Ukrainie co najmniej 1,2 miliarda euro zysków z zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego. Pieniądze zasilą obrońców Ukrainy - poinformował szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

Rosja "zapłaci za konsekwencje agresji". Decyzja unijnych ministrów

Rosja "zapłaci za konsekwencje agresji". Decyzja unijnych ministrów

Źródło:
PAP

Nowy prezes Orlenu w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "Financial Times" opowiedział, jakie ma plany wobec koncernu i co go zaskoczyło po objęciu sterów w spółce. - Nie spodziewałem się, że tak wiele osób związanych z polityką będzie pracować w Orlenie - przyznał Ireneusz Fąfara. O dziedzictwie Daniela Obajtka powiedział, że to "coś w rodzaju czebola" - czyli modelu wielobranżowych konglomeratów, które przez długi czas dominowały w gospodarce Korei Południowej.

Prezes Orlenu o dziedzictwie Daniela Obajtka: coś w rodzaju czebola

Prezes Orlenu o dziedzictwie Daniela Obajtka: coś w rodzaju czebola

Źródło:
PAP

Chiny i Unia Europejska (UE) zgodziły się rozpocząć rozmowy na temat planowanego nałożenia ceł na produkowane w Państwie Środka pojazdy elektryczne (EV) - poinformował portal stacji CNN, powołując się na wysokich rangą urzędników obu stron.

Chiny mają rozmawiać z Unią Europejską w sprawie nowych ceł na samochody elektryczne

Chiny mają rozmawiać z Unią Europejską w sprawie nowych ceł na samochody elektryczne

Źródło:
CNN

Według Komisji Europejskiej (KE) firma Apple może naruszać Akt o Usługach Cyfrowych (DMA). Problemem jest sklep z aplikacjami App Store, który uniemożliwia ich twórcom przekierowywanie klientów do tańszych ofert. Apple to pierwsza platforma, której Bruksela zarzuca łamanie DMA.

Bruksela wzięła pod lupę firmę Apple. Zarzuca łamanie przepisów

Bruksela wzięła pod lupę firmę Apple. Zarzuca łamanie przepisów

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w maju 2024 roku wzrosła o 5 procent w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 0,1 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 5,4 procent rok do roku.

Sprzedaż detaliczna w maju. Nowe dane ze sklepów

Sprzedaż detaliczna w maju. Nowe dane ze sklepów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Produkcja budowlano-montażowa w maju 2024 roku spadła o 6,5 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 7,0 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Analitycy zgodnie przyznają, że wyniki budowlanki nie napawają optymizmem, a na odbicie trzeba będzie poczekać.

"Wyniki budownictwa mocno zawiodły"

"Wyniki budownictwa mocno zawiodły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nieudzielenie absolutorium przez walne zgromadzenia akcjonariuszy otwiera państwowym spółkom drogę do dochodzenia odszkodowań od byłych menadżerów - powiedziała profesor Katarzyna Bilewska z wydziału prawa UW. Profesor prawa Michał Romanowski spodziewa się wręcz wysypu zawiadomień do prokuratury.

Byli szefowie państwowych spółek mogą zostać pozwani

Byli szefowie państwowych spółek mogą zostać pozwani

Źródło:
PAP

W poniedziałek zamierzamy przekazać Komisji Europejskiej dokument wykonawczy rewizji Krajowego Planu Odbudowy - przekazała ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jak dodała, dwa kolejne wnioski o wypłatę środków z KPO zostaną złożone pod koniec sierpnia lub na początku września bieżącego roku.

Rewizja KPO. "Dzisiaj złożymy dokument wykonawczy"

Rewizja KPO. "Dzisiaj złożymy dokument wykonawczy"

Źródło:
PAP

Biuro Informacji Kredytowej poinformowało, że firmy pożyczkowe w maju bieżącego roku udzieliły łącznie ponad 1,2 miliona pożyczek pozabankowych o łącznej wartości 1,827 miliarda złotych. Jak wskazują analitycy, wynik z zeszłego miesiąca był najwyższy w historii.

Polacy pożyczają na potęgę. Nowy rekord

Polacy pożyczają na potęgę. Nowy rekord

Źródło:
PAP

W poniedziałek zamierzamy przekazać Komisji Europejskiej dokument wykonawczy rewizji Krajowego Planu Odbudowy - przekazała ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jak dodała, dwa kolejne wnioski o wypłatę środków z KPO zostaną złożone pod koniec sierpnia lub na początku września bieżącego roku.

Rewizja KPO. "Dzisiaj złożymy dokument wykonawczy"

Rewizja KPO. "Dzisiaj złożymy dokument wykonawczy"

Źródło:
PAP

Program "Energia paliw", jakim Aramco chce objąć na wyłączność niezależne stacje paliw, nie zawiera programów lojalnościowych dla klientów stacji ani oferty gastronomicznej - podał saudyjski koncern.

Aramco ma plan na Polskę. Koncern zdradza szczegóły

Aramco ma plan na Polskę. Koncern zdradza szczegóły

Źródło:
PAP

Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała "Poradnik turystyczny 2024", w którym umieściła szereg ważnych informacji dla podróżnych. Dotyczą one między innymi niezbędnych dokumentów, kwestii ubezpieczenia, podróży ze zwierzętami i przywożenia pamiątek z wakacji.

Wakacje bez przykrych niespodzianek. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Wakacje bez przykrych niespodzianek. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Liczba osób wpisanych do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej (KRD) za jazdę bez biletu wynosi obecnie 290,6 tysiąca, a ich łączny dług sięga prawie 417,8 miliona złotych - poinformowano w poniedziałkowym komunikacie.

Milionowe długi gapowiczów

Milionowe długi gapowiczów

Źródło:
PAP