Kuczyński: duże sieci mogą obniżać ceny, aby handel przeniósł się na inne dni

[object Object]
Niedziele handlowe w 2020 rokutvn24
wideo 2/35

Przed nami pierwsza niedziela z ograniczeniem handlu, które uderzy przede wszystkim w sieci handlowe. - Duże sieci zrobią wszystko, żeby handel przeniósł się na inne dni - powiedział Piotr Kuczyński, analityk domu inwestycyjnego Xelion. Jego zdaniem możliwe są nawet obniżki cen w sklepach.

Ustawa ograniczająca niedzielny handel weszła w życie 1 marca. Najbliższa niedziela - 11 marca - będzie pierwszym dniem, kiedy część sklepów będzie musiała zostać zamknięta. Niektóre sieci zdecydowały się na wydłużenie godzin otwarcia w piątki i soboty. Przedstawiciele handlu od dłuższego czasu mówią też m.in. o możliwych zwolnieniach pracowników. W czwartek wątek ten poruszyła, na antenie TVN24 BiS, Renata Juszkiewicz z Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

- Z całą pewnością handel nie rozłoży się na pozostałe sześć dni tygodnia. Część osób może obawiać się o swoje miejsca pracy jeśli spadną obroty - powiedziała Juszkiewicz.

Zwolnień nie będzie?

Piotr Kuczyński nie wierzy w te zapowiedzi. W jego ocenie "przedsiębiorcy przesadzają w jedną, a związkowcy w drugą stronę".

Zdaniem analityka domu inwestycyjnego Xelion wzrośnie sprzedaż w inne dni tygodnia, a więcej pracowników będzie potrzebnych do obsługi kas. - Teraz na pewno wszystkie kasy będą obsadzone - powiedział Piotr Kuczyński.

Nie do przewidzenia

Jednak zdaniem Piotra Kuczyńskiego trudno powiedzieć, jak klienci odniosą się do wprowadzonego ograniczenia. - To jest zupełnie nie do przewidzenia - ocenił. I wskazał: "Przede wszystkim niekoniecznie w niedziele ludzie kupują środki spożywcze. Często to robią w sobotę, poniedziałek, w piątek". - Myślę, że duże sieci handlowe zrobią wszystko, żeby handel przeniósł się na inne dni - uważa Kuczyński. Jego zdaniem możliwe są nawet obniżki cen w sklepach.

Niedziele bez handlu

Zgodnie z nowym prawem w każdym miesiącu br. dwie niedziele będą handlowe - pierwsza i ostatnia. W marcu zakupy mogliśmy zrobić w niedzielę, 4 marca, kolejna niedziela z dozwolonym handlem przypada 25 marca. Jednak w kwietniu, w związku z Wielkanocą, tylko jedna niedziela będzie handlowa - 29 kwietnia. Z kolei w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku i listopadzie Polacy będą mogli udać się na zakupy w pierwsze i ostatnie niedziele tych miesięcy - 6 i 27 maja, 3 i 24 czerwca, 1 i 29 lipca, 5 i 26 sierpnia, 2 i 30 września, 7 i 28 października oraz 4 i 25 listopada. W grudniu zakaz handlu będzie obowiązywał tylko w jedną niedzielę - 9 grudnia. W pozostałe będzie można zrobić zakupy. Od 1 stycznia 2019 roku przepisy ustawy ograniczającej handel w niedziele będą zaostrzone - handel będzie dozwolony tylko w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią. Od 2020 roku wolne od handlu będą tylko: dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

Autor: msz / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości