TVN24 Biznes | Z kraju

Ponad 30 tysięcy spraw frankowych, tylko kilka po pozwie banku

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
SN nie podjął decyzji w sprawie kredytów frankowych
SN nie podjął decyzji w sprawie kredytów frankowychTVN24
wideo 2/5
TVN24SN nie podjął decyzji w sprawie kredytów frankowych

Tylko pięć z 30 tysięcy spraw dotyczących kredytów frankowych to pozwy banków wobec klientów o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału - poinformował Sąd Okręgowy w Warszawie. Dane dotyczą stanu na trzeci kwartał 2021 roku. W sądzie "w zdecydowanej większości" sprawy nie były zawieszane w związku z oczekiwaniem na uchwałę Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych.

W Sądzie Okręgowym w Warszawie od 1 kwietnia 2021 r. działa tzw. wydział frankowy, czyli XXVIII Wydział Cywilny tego sądu.

- Obecnie w Sądzie Okręgowym w Warszawie toczy się 30 338 spraw dotyczących umów kredytu denominowanego lub indeksowanego do walut obcych - poinformowała rzeczniczka prasowa ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Warszawie Sylwia Urbańska.

Kredyty frankowe. Pięć spraw przeciwko klientom banków

Według sądowych statystyk liczba spraw, jakie miesięcznie wpływają od kwietnia, gdy powstał tzw. wydział frankowy, jest mniej więcej stała: w kwietniu wpłynęło 1865 spraw, maju 1725 spraw, w czerwcu 1604 sprawy, w lipcu 2139 sprawy, w sierpniu 2031 sprawy, we wrześniu - 1677 sprawy, a w październiku 1835 sprawy.

Dane z SO w Warszawie, jak na razie nie odzwierciedlają informacji przekazywanych przez banki, że rozpoczęły one akcję składania przeciw klientom pozwów o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału.

Według danych przesłanych PAP przez Sylwię Urbańską dotychczas do Wydziału XXVIII wpłynęło pięć spraw z powództwa banku przeciwko kredytobiorcy o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. - W większości zatem sprawy rozpoznawane przez Sąd Okręgowy w Warszawie dotyczą roszczeń kredytobiorców przeciwko bankom - zauważyła rzeczniczka sądu.

Jak informowały wcześniej media, wezwania do zwrotu kapitału oraz opłaty za korzystanie z niego przez lata kredytobiorcom frankowym, którzy zdecydowali się na pozwanie banku, wysyłają już m.in. mBank, Raiffeisen, PKO BP i Bank Millennium. 

Według Sylwii Urbańskiej Wydział XXVIII jest wydziałem większym niż pozostałe wydziały pierwszoinstancyjne i obecnie orzeka w nim 19 sędziów (w tym przewodniczący i zastępca przewodniczącego), przy czym w Wydziale nie zostały jeszcze obsadzone wszystkie etaty sędziowskie, aktualnie nowi sędziowie są kierowani do Wydziału po uzyskaniu nominacji na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie.

Jak poinformował Sąd Okręgowy w Warszawie, nie dysponuje on danymi dotyczącymi przeciętnego czasu trwania postępowania tzw. spraw frankowych, gdyż w sprawozdaniach nie ma odrębnej kategorii dla tego typu spraw.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Kredyty frankowe a uchwała Izby Cywilnej SN

PAP zapytała też SO w Warszawie o praktykę zawieszania spraw frankowych w związku z oczekiwaniem na uchwałę Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w pełnym składzie, która miała w kompleksowy sposób rozstrzygnąć najpoważniejsze kontrowersje, jakie ujawniły się na tle praktyki orzeczniczej w kwestii kredytów walutowych, w szczególności tzw. kredytów frankowych. (SN jak na razie nie podjął uchwały w tej sprawie, we wrześniu skierował natomiast do TSUE pytanie niezwiązane bezpośrednio z tematem kredytów frankowych.)

- Na podstawie dotychczasowej praktyki, jeszcze przed skierowaniem przez Sąd Najwyższy pytania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w dniu 2 września 2021 r. w sprawie III CZP 11/21, można powiedzieć, że w zdecydowanej większości w Sądzie Okręgowym w Warszawie postępowania nie były zawieszane - poinformowała Urbańska.

PAP skierowała także pytania dotyczące spraw frankowych do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Według informacji SA w Warszawie, od 2018 roku do tego sądu wpłynęło łącznie 1427 spraw "frankowych" z czego 949 wpłynęły w bieżącym roku. Załatwionych zostało łącznie 200 spraw, z czego 109 spraw zostało załatwionych w bieżącym roku (w tym 66 spraw, które wpłynęły w roku 2021). Orzeczenia Sądu Apelacyjnego są prawomocne z chwilą ich wydania. Spraw, w których uchylono orzeczenie sądu I instancji i przekazano sprawę do ponownego rozpoznania temu sądowi było łącznie 7. Skargi kasacyjne zostały złożone w 56 sprawach.

Jak podał SA w Warszawie, w sądzie tym "obecnie odwieszane są sprawy, które zostały zawieszone w oczekiwaniu na uchwałę SN".

W styczniu I Prezes SN Małgorzata Manowska skierowała do rozstrzygnięcia przez skład całej Izby Cywilnej SN sześć pytań, które miały w kompleksowy sposób rozstrzygnąć najpoważniejsze kontrowersje, jakie ujawniły się na tle praktyki orzeczniczej w kwestii kredytów walutowych, w szczególności tzw. kredytów frankowych. Pierwotnie planowano podjęcie uchwały w marcu 2021 r., jednak jak na razie SN nie podjął uchwały w tej sprawie.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości