ArcelorMittal ma upublicznić pomiary emisji zanieczyszczeń. Chcą tego radni

Z kraju

Smog atakuje Kraków

Upubliczniania w internecie na bieżąco wyników pomiarów emisji zanieczyszczeń powietrza dla instalacji działających w krakowskiej hucie domagają się od spółki ArcelorMittal radni w przyjętej w środę rezolucji.

Rezolucja Rady Miasta Krakowa ma związek z ujawnionym pod koniec zeszłego tygodnia raportem Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, z którego wynika, że z powodu tzw. sytuacji awaryjnych w hucie ArcelorMittal do atmosfery przedostało się w ostatnim roku blisko pięć tysięcy kilogramów pyłów.

Priorytet dla Krakowa

Według rzeczniczki ArcelorMittal Poland Sylwii Winiarek awarie będące przyczyną niezorganizowanych emisji usunięto. Według służb ochrony środowiska nie stanowiły one bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi. Wyjaśnień i informacji w tej sprawie chcą władze Krakowa oraz Stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy (KAS). Radni w swojej rezolucji domagają się od ArcelorMittal m.in. informacji na temat działań, jakie spółka zamierza podjąć, by w przyszłości nie dochodziło do takich awarii i upubliczniania w Internecie wyników pomiarów emisji zanieczyszczeń powietrza dla instalacji działających w krakowskiej hucie. Do Sejmu i Senatu krakowscy radni apelują o takie zapisy w prawie, by obiekty posiadające tzw. pozwolenie zintegrowane czyli zakłady przemysłowe prowadzące spalanie, zostały zobowiązane do publicznego udostępniania na bieżąco monitoringu zanieczyszczeń. Jak argumentują radni "sprawa zanieczyszczeń jest sprawą wszystkich mieszkańców i mają oni prawo do informacji". Radni podkreślają, że ochrona powietrza i działania antysmogowe to priorytet dla samorządu Krakowa.

Program antysmogowy w Krakowie pod znakiem zapytania. Materiał "Faktów" TVN (23.02.2016):

Autor: mb/gry / Źródło: PAP