Z kraju

Kowalczyk: wspólny nadzór nad energetyką i górnictwem ułatwia znalezienie synergii

Z kraju

Kowalczyk: wspólny nadzór nad energetyką i górnictwem ułatwia znalezienie synergii

Wspólny nadzór nad energetyką i górnictwem ułatwia znalezienie synergii między obiema branżami - powiedział w środę w Dąbrowie Górniczej wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk. Odpowiedział w ten sposób na pytanie dziennikarzy, czy powierzenie mu nadzoru nad sektorem energetyki i górnictwa ułatwi proces poszukiwania inwestora dla tzw. Nowej Kompanii Węglowej.

- Nadzór nad energetyką, bo to również ogromne projekty inwestycyjne, które ten sektor prowadzi, jak również kwestia górnictwa - jak to jest w moim przypadku - ułatwia znalezienie synergii między oboma branżami - ocenił Kowalczyk.

Nowe obowiązki

17 lipca br. resort skarbu poinformował, że dotychczasowy wiceminister skarbu odpowiedzialny m.in. za górnictwo (i pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji tego sektora) objął także zadania związane z nadzorem nad branżą energetyczną oraz koordynowaniem realizacji rządowego programu energetyki jądrowej i inwestycji w obiekty energetyki jądrowej.

23 lipca wiceminister skarbu mówił w Sejmie, że prace związane z tworzeniem Nowej KW (potrzebującej dodatkowo 1,5 mld zł - 800 mln w tym roku, 700 mln do końca pierwszego kwartału przyszłego roku) odbywają się dwutorowo: poprzez Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw, który powstał w ramach TFI BGK i będzie zarządzany przez PIR, a także poprzez rozmowy z inwestorami finansowymi i branżowymi o ich bezpośrednim wejściu kapitałowym do Nowej KW.

Wcześniej w spekulacjach medialnych dotyczących takich potencjalnych inwestorów padały nazwy spółek energetycznych.

Kowalczyk akcentował też w ub. tygodniu, że ciągle wpływają oferty spółek zainteresowanych przystąpieniem do FIPP.

Bez komentarza

Wiceminister pytany o środową publikację "Rzeczpospolitej", z której wynika, że środki wpływające do FIPP nie wystarczą na to, by zasilić Nową KW kwotą 1,5 mld zł (na pojedynczą inwestycję może trafić do 20 proc. aktywów Funduszu) wiceminister uznał, że ciężko mu komentować doniesienia medialne osób, "które nie są wiarygodne, ponieważ nie mają informacji, jak to wygląda". - Proces poszukiwania inwestorów do funduszu, jak i bezpośrednio, jako inwestorów branżowych na kapitał w Nowej KW jest mocno zaawansowany. Do końca sierpnia - takie jest moje zadanie postawione przez panią premier – powstać ma Nowa KW - podkreślił Kowalczyk. Nie zdradził, kto ma wejść finansowo do FIPP. Choć zapewnił, że są już "pewne deklaracje", obejmują je umowy o zachowaniu poufności.

Nowa strategia dla górnictwa

Pytany czy obecna KW będzie miała środki na wypłaty 10 sierpnia Kowalczyk odparł w środę: "nie rozmawiamy w ogóle o kwestiach płynnościowych w tym momencie". - To nie są problemy; celem są rozwiązania docelowe - podkreślił wiceminister. Poinformował również, że równolegle trwają prace koordynowanych przez niego trzech zespołów roboczych pracujących nad nową strategią dla górnictwa. Powinny one "w przeciągu paru tygodni zakończyć prace" i przekazać ich efekty do zobowiązanego do przygotowania strategii ministra gospodarki. Relacjonując proces negocjacji pomocy publicznej dla branży z Komisją Europejską Kowalczyk wskazał, że odnośnie pomocy dla kopalń, które trafiły już do SRK "większość kwestii, jak nie wszystkie mamy już uzgodnione". W tym tygodniu wysyłane mają być natomiast do Brukseli modele biznesowe i dane dotyczące struktury kapitałowej Nowej KW. - Jeżeli to dostarczymy, myślę że we wrześniu można oczekiwać decyzji - uznał.

Sprawdź, jak wygląda Kompania Węglowa w liczbach:

Kompania Węglowa w liczbachTVN24 Biznes i Świat

Autor: tol / Źródło: PAP