TVN24 Biznes | Z kraju

W sklepach mogą wrócić godziny dla seniorów. "Myślę, że dzisiaj będzie podjęta decyzja"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Wiceminister zdrowia o godzinach dla seniorów w sklepach
Wiceminister zdrowia o godzinach dla seniorów w sklepachTVN24
wideo 2/5
TVN24Wiceminister zdrowia o godzinach dla seniorów w sklepach

Rząd bierze pod uwagę powrót do sklepów tak zwanych godzin dla seniorów - przyznał w Radiu ZET wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. - To będzie dzisiaj rozważane na zespole kryzysowym - powiedział.

W sobotę zbiera się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w sprawie sytuacji związanej z epidemią COVID-19. Wiceminister Waldemar Kraska był pytany, czy rząd bierze pod uwagę powrót tak zwanych godzin dla seniorów.

- Tak, bierzemy to pod uwagę. To będzie też dzisiaj rozważane na zespole kryzysowym - powiedział. - Myślę, że dzisiaj będzie podjęta decyzja - dodał wiceszef MZ.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Godziny dla seniorów

Od początku kwietnia w godzinach 10-12 zakupy w sklepach mogły robić wyłącznie osoby powyżej 65. roku życia. Początkowo w rozporządzeniach nie wskazywano, w które dni tygodnia obowiązuje ograniczenie. Oznaczało to, że sklepy wprowadzały godziny obsługi osób powyżej 65. roku życia także w weekendy. Od 20 kwietnia tak zwane godziny dla seniorów obowiązywały od poniedziałku do piątku.

Rozwiązanie przestało jednak obowiązywać na początku maja. Rząd tłumaczył to licznymi postulatami o zlikwidowanie godzin dla seniorów. "W związku z licznymi postulatami w tym zakresie, zrezygnowano od dnia wejścia w życie projektowanego rozporządzenia z tzw. godzin dla seniorów. Podnoszono m.in., że w tych godzinach tworzą się kolejki, co utrudnia zachowanie zasad tzw. dystansu społecznego" - pisano w uzasadnieniu do projektu rządowego rozporządzenia.

O zmiany w godzinach dla seniorów apelowały organizacje branżowe. Wiceprezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński wskazywał, że "jest to rozwiązanie niepraktyczne, paraliżujące funkcjonowanie handlu, konfliktogenne, krytykowane przez klientów, pracowników handlu i nierzadko samych seniorów". W jego ocenie lepszym rozwiązaniem byłby priorytet dla seniorów.

Apel do osób starszych

Waldemar Kraska w sobotę w Radiu ZET mówił też o sytuacji osób starszych. Wiceszef MZ zwrócił się z apelem do osób starszych, szczególnie powyżej 60. roku życia. - Zostańmy w domu, ograniczmy swoje kontakty osobiste, rodzinne, towarzyskie - podkreślił.

Jak zauważył, "prawie połowa pacjentów, którzy trafiają w tej chwili do szpitali z zakażeniem koronawirusem, są to osoby powyżej 60. roku życia". - Ich szansa, że trafią na respirator jest 13 razy większa niż osoby młodszej - dodał.

Wiceminister wskazał, że 80 procent osób, które w tej chwili korzystają z terapii respiratorowej, to osoby starsze. - Mój apel: jeżeli nie musimy, ograniczmy nasze kontakty towarzyskie i osobiste. Apel do rodzin: pomóżmy tym osobom, żeby nie musiały wychodzić z domu. Jeżeli już wychodzimy, to w takich godzinach, aby spotykać jak najmniejszą liczbę osób - powiedział Waldemar Kraska.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości