TVN24 Biznes | Z kraju

Ruch w galeriach mniejszy niż przed pandemią

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
TVN24 Biznes

Od poniedziałku ponownie otwarto galerie handlowe. Według danych zespołu Placeme, start-upu specjalizującego się w analityce danych z telefonów komórkowych, pierwszego dnia po zniesieniu obostrzeń galerie handlowe odwiedziło prawie trzy miliony klientów, co stanowi 52 procent normalnego ruchu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Od 4 maja otwarte zostały hotele, centra handlowe i niektóre instytucje kultury. W centrach handlowych obowiązują podobne obostrzenia jak w mniejszych sklepach – jeden klient na 15 metrów kwadratowych.

"Najbardziej za zakupami tęsknili łodzianie"

Według raportu Placeme, pierwszego dnia po otwarciu, centra oraz parki handlowe w całej Polsce odwiedziło 2,7 mln klientów.

"Było to zaledwie 52 proc. ruchu, jaki był analogicznie w poniedziałki w styczniu i lutym, czyli przed wprowadzeniem ograniczeń. Najbardziej odporne na kryzys były małe parki handlowe poza dużymi miastami, gdzie spadki ograniczyły się do ok. 20 proc. ruchu. Z kolei centra handlowe w dużych miastach straciły najwięcej – w Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu spadki wyniosły do 55 proc." - czytamy w komunikacie.

"W pomajówkowy poniedziałek najwięcej klientów odwiedziło Atrium Felicity w Lublinie, Atrium Redutę w Warszawie oraz Tarasy Zamkowe w Lublinie. Bardzo popularne były też galerie handlowe zlokalizowane przy dworcach, jak Avenida w Poznaniu, Galeria Katowicka i Złote Tarasy" - wymieniają autorzy raportu.

Jak jednak zaznaczają, we wszystkich przypadkach, była to i tak zaledwie połowa normalnego ruchu. 

"Stosunkowo najbardziej za zakupami tęsknili łodzianie. Tamtejsze centra handlowe odzyskały 53% ruchu z czasów przed pandemią" - podają eksperci.

Jaki procent klientów odzyskały galerie w poszczególnych miastach? placeme

Podobne dane przedstawiła szefowa działu handlowego w firmie CBRE Magdalena Frątczak. W rozmowie z ISBnews powiedziała, że w pierwszych dwóch dniach zniesienia obostrzeń liczba kupujących odpowiadała 40-65 proc. poziomu sprzed roku, a w galeriach zastali oni sklepy w przeważającej większości otwarte. Stanowiły one 90-95 proc. powierzchni w galeriach.

Z kolei wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w sobotniej rozmowie w RMF FM powiedziała, że po otwarciu galerii handlowych "Polacy wrócili do sklepów", a obroty w nich wynoszą obecnie - po pierwszym tygodniu po otwarciu galerii - 70 proc. obrotów sprzed epidemii.

Autor:mp

Źródło: TVN24 Biznes

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości