Rekordowa liczba nowych zakażeń w Polsce. "Personel sklepu ma prawo odmówić obsługi osobie bez maseczki"

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Andrusiewicz: zaczynają się pojawiać ogniska sklepowe
Andrusiewicz: zaczynają się pojawiać ogniska sklepoweTVN24
wideo 2/5
TVN24Andrusiewicz: zaczynają się pojawiać ogniska sklepowe

Polska Izba Handlu apeluje o bezwzględne zasłanianie nosa i ust podczas wizyt we wszystkich sklepach oraz placówkach usługowych. "Nie ryzykujmy utraty zdrowia innych przez nieodpowiedzialne zachowania" - wskazano w komunikacie.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek, że odnotowano 657 nowych zakażeń, najwięcej od początku epidemii. W czwartek dane mówiły o 615 nowych przypadkach, w środę o 512, we wtorek o 502, a w poniedziałek o 337.

"W związku z wysoką liczbą stwierdzonych przypadków COVID-19 w ostatnich dniach Polska Izba Handlu apeluje o bezwzględne zasłanianie nosa i ust podczas wizyt we wszystkich sklepach oraz placówkach usługowych" - czytamy w piątkowym komunikacie. Izba zwróciła uwagę, że "jest to także obowiązek wynikający z przepisów obowiązujących w czasie epidemii".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Maseczki w sklepach

"Nie ryzykujmy utraty zdrowia innych przez nieodpowiedzialne zachowania. Pracownicy sklepów przez wiele godzin codziennie narażają swoje zdrowie, przebywając w miejscu, gdzie przewijają się setki ludzi. Uszanujmy ich pracę i zakładajmy maseczkę przed wejściem do sklepu, nie czekajmy na upomnienie, nie wdawajmy się w dyskusje, myślmy o bezpieczeństwie innych w tym trudnym czasie. Bądźmy odpowiedzialni społecznie" - zaapelowała Polska Izba Handlu.

Jednocześnie wskazano, że "zgodnie z dostępnymi opiniami organów państwowych personel sklepu ma prawo odmówić obsługi osobie bez maseczki, zwrócić uwagę lub pouczyć o treści przepisów". "Może też wezwać policję, która może ukarać za brak maseczki" - dodano.

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem, z zasłaniania nosa i ust zwolnione są osoby z przeciwskazaniami medycznymi do noszenia maseczek. Jednak PIH apeluje, "aby nie nadużywać tego wyłączenia i korzystać z niego jedynie w naprawdę uzasadnionych przypadkach".

Jednocześnie Izba zaznaczyła, że sieci handlowe na bieżąco monitorują zarówno zalecenia ze strony organów państwowych, jak i z własnej inicjatywy podejmują kroki o charakterze prewencyjnym. "Stosują zaostrzone procedury dotyczące zasad higieny i bezpiecznej sprzedaży, w większości przypadków wyprzedzając i rozszerzając przyjęte rozwiązania prawne dotyczące epidemii" - wyjaśniła PIH.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości