TVN24 Biznes | Z kraju

Nowe ograniczenia od poniedziałku. Lista zmian

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
3678 nowych przypadków koronawirusa. 57 osób zmarłoTVN24
wideo 2/5
TVN243678 nowych przypadków koronawirusa. 57 osób zmarło

Ograniczenie działalności galerii handlowych i hoteli, a także ograniczenie dostępności stoków narciarskich. To zmiany, które wejdą w życie już w najbliższy poniedziałek, 28 grudnia. Poniżej przedstawiamy szczegóły.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

W poniedziałek wejdzie w życie rozporządzenie rządu w sprawie ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Ograniczenia mają obowiązywać do 17 stycznia.

ZOBACZ ROZPORZĄDZENIE >>>

Galerie handlowe

Zgodnie z nowymi przepisami od 28 grudnia w obiektach handlowych lub usługowych o powierzchniach powyżej 2000 metrów kwadratowych będzie obowiązywał zakaz handlu detalicznego. Przewidziano jednak kilka wyjątków. W galeriach będą mogły działać sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowlane, meblowe, z akcesoriami samochodowymi, usługami telekomunikacyjnymi.

Ponadto w obiektach takich obowiązywał będzie zakaz prowadzenia działalności usługowej, z wyłączeniem usług:

- fryzjerskich

- kosmetycznych

- optycznych

- medycznych

- bankowych

- pocztowych

- polegających na wydawaniu i odbieraniu przesyłek

- ubezpieczeniowych

- naprawy pojazdów

- myjni samochodowych

- ślusarskich, szewskich, krawieckich

- pralniczych

- oraz gastronomicznych polegających wyłącznie na przygotowywaniu żywności na wynos.

Zakazane będzie również prowadzenie handlu detalicznego lub działalności usługowej na wyspach handlowych.

Rozporządzenia do 17 stycznia przedłuża także zakaz prowadzenia sal zabaw w galeriach handlowych.

Należy pamiętać, że w sklepach i placówkach pocztowych nadal będą obowiązywały m.in. limity osób. Może w nich przebywać jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 10 metrów kwadratowych w przypadku obiektów o powierzchni nie większej niż 100 metrów kwadratowych. Z kolei w przypadku obiektów i placówek o powierzchni większej niż 100 metrów kwadratowych może przebywać jednocześnie 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

Hotele

Od poniedziałku jeszcze mocniej zostanie ograniczona działalność hoteli. Wraz z nowym rozporządzeniem znika bowiem szeroki zapis dopuszczający pobyt w hotelach osób w czasie podróży służbowej. Zamiast tego wskazano osoby wykonujące konkretne zawody, które będą mogły skorzystać z wyjątku. Są to m.in. kierowcy wykonujący transport drogowy, członkowie załogi samolotu i obsady pociągu, funkcjonariusze służb państwowych oraz żołnierze.

Podobnie jak wcześniej wyjątek przewidziano także dla osób wykonujących zawód medyczny oraz sportowców, trenerów i członków sztabów.

Zgodnie z rozporządzeniem takie osoby będą musiały potwierdzić, że przebywając w hotelu, są tymi osobami, za które się podają i korzystają z noclegu służbowo. W przypadku np. osób wykonujących zawód medyczny - będzie to dokument wystawiony przez podmiot wykonujący działalność leczniczą. Z kolei w przypadku wykonywania zadań służbowych - legitymacja służbowa.

Stoki narciarskie

Po wejściu w życie nowych przepisów stoki i wyciągi narciarskie będą dostępne tylko w ramach sportu zawodowego.

Zgodnie z rozporządzeniem do 17 stycznia 2021 roku prowadzenie przez przedsiębiorców i inne podmioty działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0) polegającej na organizacji współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych i wydarzenia sportowego jest dopuszczalne wyłącznie w przypadku sportu zawodowego i organizowania współzawodnictwa bez udziału publiczności.

W dziale 93.0 mieści się działalność związana z funkcjonowaniem kolejek linowych naziemnych i nadziemnych oraz wyciągów narciarskich, a także obsługa wyciągów narciarskich.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości