TVN24 Biznes | Z kraju

Restart lotów krajowych coraz bliżej. Ale nie każdy wejdzie na lotnisko

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Premier Morawiecki o przywróceniu ruchu lotniczego
Premier Morawiecki o przywróceniu ruchu lotniczegoTVN24
wideo 2/4
TVN24Premier Morawiecki o przywróceniu ruchu lotniczego

Ograniczenie wstępu na lotnisko, mierzenie temperatury przed wejściem do terminalu oraz obowiązek noszenia maseczek ochronnych. To tylko niektóre ograniczenia, które będą obowiązywały we wrocławskim porcie. Od 1 czerwca zostaną wznowione rejsy ze stolicy Dolnego Śląska do Warszawy.

Wrocławskie lotnisko 1 czerwca obsłuży pierwsze rozkładowe rejsy pasażerskie po ponad dwumiesięcznej przerwie. Ruch lotniczy będzie jednak przywracany stopniowo. W pierwszym etapie pasażerowie wrocławskiego portu będą mieli do dyspozycji dwa połączenia dziennie na Lotnisko Chopina w Warszawie realizowane przez Polskie Linie Lotnicze LOT. - Wznowienie rejsów do Warszawy to pierwszy krok na drodze przywracania rozkładowych połączeń lotniczych. Traktujemy to otwarcie ruchu lotniczego jako pewną możliwość wypracowania procedur i przygotowania się na czas prawdziwego otwarcia, które nastąpi choćby na rynku europejskim. Do tego czasu chcemy mieć wdrożone wszelkie procedury, zalecenia oraz wyciągnąć wnioski z funkcjonowania lotniska - powiedział dyrektor Portu Lotniczego Wrocław Jarosław Wróblewski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Zasady bezpieczeństwa

W związku z aktualną sytuacją epidemiczną na wrocławskim lotnisku będą obowiązywały obostrzenia sanitarne. - Chcemy jednak wdrożyć procedury w taki sposób, żeby nie były one uciążliwe dla pasażerów - wskazał dyrektor.

Od poniedziałku do terminalu będą mogli wejść tylko pasażerowie danych rejsów oraz osoby korzystające z biur linii lotniczych czy wypożyczalni samochodów. Z osobą towarzyszącą będzie mógł wejść jedynie pasażer, który wymaga opieki.

Przed wejściem do terminalu pasażerom będzie mierzona temperatura. Podróżni z temperaturą ciała powyżej 38 stopni i z objawami choroby COVID-19 nie zostaną wpuszczeni do terminalu i tym samym nie będą mogli odbyć podróży na pokładzie samolotu. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi zniesiony zostanie obowiązek badania temperatury po przylocie.

- Na terenie lotniska i podczas samej podróży utrzymany będzie obowiązek noszenia maseczek ochronnych zakrywających usta i nos. Tak więc każdy, kto wybiera się w podróż lotniczą, musi dysponować taką maseczką. Na terenie lotniska obowiązywać będzie też zasada zachowania co najmniej 1,5-metrowego dystansu społecznego - wyjaśnił Wróblewski.

Pasażerowie będą też zachęcani do częstego mycia i dezynfekcji rąk. Stacje sanitarne będą dostępne dla wszystkich w widocznych miejscach w terminalu - między innymi przy wejściu, przy toaletach czy po kontroli bezpieczeństwa. Regularnie dezynfekowane będą też wszystkie pomieszczenia w terminalu oraz wszelkie powierzchnie dostępne dla pasażerów.

Dyrektor dodał, że wszystkie punkty obsługi klienta będą tak skonstruowane, że pracownicy nie będą mieli bezpośredniego kontaktu z pasażerami. Zapewnił też, że czynne będą sklepy i punkty gastronomiczne, a ich oferta pozostanie praktycznie niezmieniona. Tymczasowo nieczynny będzie natomiast plac zabaw dla dzieci w hali odlotów.

- Z punktu widzenia pasażera istotne jest to, że nie będziemy wymagali wcześniejszego przybycia na lotnisko. Naszym zdaniem, im krócej pasażer będzie przebywał na terenie lotniska i im szybciej nastąpi odprawa, tym lepiej - powiedział Wróblewski.

Loty międzynarodowe

Wyraził też nadzieję, że połączenia obsługiwane przez pozostałych przewoźników zostaną jak najszybciej uruchomione. - Zakładamy, że połączenia na wewnętrznym rynku europejskim będą stopniowo wznawiane na przełomie czerwca i lipca. Sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana w przypadku dalekich rejsów transkontynentalnych, gdzie będą obowiązywały inne regulacje - dodał.

W związku z pandemią COVID-19 od połowy marca w Polsce wprowadzony został zakaz międzynarodowych i krajowych lotniczych połączeń pasażerskich. Rozporządzenie Rady Ministrów z 21 maja przedłużyło zakaz w międzynarodowym ruchu lotniczym do 6 czerwca, a w odniesieniu do lotów krajowych do 31 maja.

Z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że port lotniczy Wrocław-Strachowice w ubiegłym roku obsłużył blisko 3,5 miliona pasażerów. Najwięcej, bo 18,8 miliona pasażerów, obsłużyło zaś Lotniska Chopina w Warszawie.

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości