TVN24 Biznes | Z kraju

Zakaz lotów przedłużony. Ale są dwie daty

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Premier Morawiecki o przywróceniu ruchu lotniczego
Premier Morawiecki o przywróceniu ruchu lotniczegoTVN24
wideo 2/5
TVN24Premier Morawiecki o przywróceniu ruchu lotniczego

Premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie Rady Ministrów ograniczające ruch lotniczy. Zawieszenie lotów międzynarodowych będzie obowiązywało dłużej niż w przypadku lotów krajowych. Szef rządu poinformował w piątek, że trwają prace nad odpowiednimi procedurami i protokołami, które pozwolą przywrócić ruch lotniczy.

W czwartek na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów, które zostało przygotowane przez Ministerstwo Infrastruktury. Wynika z niego, że zakaz w międzynarodowym ruchu lotniczym został przedłużony do 6 czerwca, a w odniesieniu do lotów krajowych do 31 maja.

ZOBACZ ROZPORZĄDZENIE

Przywracanie ruchu lotniczego

W piątek na temat przywracania ruchu lotniczego mówił premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu powiedział, że z danych Lotniska Chopina w Warszawie wynika, że ruch na tym lotnisku spadł o 99 procent. - Proszę sobie wyobrazić firmę, przedsiębiorstwo, w którym spadają obroty o 99 procent. Praktycznie nie ma tych obrotów - ocenił premier. Szef rządu zapowiedział pomoc dla linii lotniczych i przedsiębiorstw zajmujących się lotniskami "w tych bardzo trudnych czasach". Jednocześnie Mateusz Morawiecki wskazał, że "odmrażanie ruchu lotniczego będzie się odbywało w najbliższych miesiącach". - Debatujemy o tym teraz z ekspertami zajmującymi się zarówno ruchem lotniczym, jak i epidemiologami - poinformował. Premier wyjaśnił, że jest szereg przykładów sytuacji, kiedy w samolocie z jednego chorego pasażera choroba COVID-19 bardzo szybko przechodziła na kolejne osoby. - Chcemy temu zapobiec. Słyszymy jeszcze cały czas o pewnych ogniskach choroby, które pojawiają się w różnych miejscach Polski. Nie chcemy, żeby do nas przybywali obywatele innych państw, którzy takie ogniska chorobowe będą tworzyli - tłumaczył Morawiecki. Poinformował, że w związku z tym trwają prace nad odpowiednimi procedurami i protokołami, które pozwolą przywrócić ruch lotniczy. - Prawdopodobnie najpierw ruch krajowy wewnątrz Rzeczypospolitej, a później, coraz szerzej - ruch międzynarodowy. Dzieje się to stopniowo, dzieje się to w uzgodnieniu ze specjalistami od chorób zakaźnych. Patrzymy też, co robią inne państwa, ale podejmujemy decyzje najbardziej właściwe dla Polski - powiedział.

Zakaz lotów przedłużony

W Ocenie Skutków Regulacji projektu wskazano, że "z uwagi na obowiązywanie w Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, konieczne jest przedłużenie okresu obowiązywania zakazów w ruchu lotniczym na kolejne 14 dni w odniesieniu do lotów międzynarodowych oraz na kolejne 8 dni w odniesieniu lotów krajowych".

Aktualnie obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów z 8 maja w sprawie zakazów w ruchu lotniczym utraci moc z końcem dnia 23 maja 2020 roku.

Zgodnie z projektem, nowe rozporządzenie traci moc z dniem 6 czerwca 2020 roku, z wyjątkiem przepisów odnoszących się do ruchu krajowego, które to tracą moc z dniem 31 maja 2020 roku.

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 24 maja 2020 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Wyjątki

Rozporządzenie przewiduje wprowadzenie zakazu wykonywania, na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk, lądowania przewożących pasażerów cywilnych statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe.

Wyjątkiem są statki powietrzne wykonujące loty między innymi na zlecenie Prezesa Rady Ministrów lub na zlecenie osoby fizycznej, lub osoby prawnej, posiadające do 15 miejsc pasażerskich; czarterowe realizowane przez obcych przewoźników lotniczych na zlecenie państw obcych w celu powrotu ich obywateli do kraju. W przypadku zakazu lotów krajowych wyjątkiem są rejsy handlowe w celu zabrania lub pozostawienia towarów lub poczty albo samoloty posiadające do 15 miejsc pasażerskich, które wykonują rejsy handlowe w celu zabrania lub pozostawienia pasażerów.

LOT wznawia loty krajowe

Polskie Linie Lotnicze LOT na początku tygodnia poinformowały, że od 1 czerwca wznowią loty krajowe. Podróżni będą mogli polecieć między innymi z Warszawy do Gdańska, Krakowa i Poznania.

LOT PRZYGOTOWAŁ WYTYCZNE DLA PASAŻERÓW

Autor:mb

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości