Lawina wniosków o pomoc. Najnowsze dane

[object Object]
Pakiet antykryzysowy. Łukasz Bernatowicz o uldze w składkach na ZUStvn24
wideo 2/2

Ponad milion wniosków złożono do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz do urzędów pracy o pomoc w ramach pakietu antykryzysowego - poinformowało Ministerstwo Rozwoju. Najwięcej, bo ponad dwie trzecie wniosków dotyczy zwolnienia ze składek.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

"Już ponad 1,17 mln wniosków złożonych do ZUS i wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy o pomoc z tarczy antykryzysowej" - napisał w czwartek na Twitterze resort rozwoju.

Z kolei w komunikacie ministerstwo wyjaśniło, że według stanu na godz. 19. w czwartek, było to 1 175 726 wniosków o skorzystanie z oferowanych przez tarczę antykryzysową rozwiązań.

Jak podał resort, z tej liczby 783 086 wniosków dotyczyło zwolnienia ze składek do ZUS za marzec - maj 2020 r.; 199 909 wniosków dot. świadczenia postojowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą; 12 057 wniosków dot. dofinansowania do wynagrodzeń w okresie przestoju ekonomicznego, dofinansowania do wynagrodzeń w okresie obniżonego wymiaru czasu pracy; 126 855 wniosków dot. pożyczki dla mikroprzedsiębiorców; 19 303 wniosków dot. świadczenia postojowego dla umów cywilnoprawnych; 34 516 wniosków dot. odroczenia lub rozłożenia składek ZUS bez opłat.

Duże zainteresowanie

"Dane te pokazują, że rozwiązania pomocowe (...) spotkały się już z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorstw" - czytamy w komunikacie resortu rozwoju.

Ministerstwo wskazało, że pakiet antykryzysowy "koncentruje się na zapewnieniu bezpieczeństwa pracowników oraz zachowaniu płynności i ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstw".

"Przyjęliśmy w niej rozwiązania, które w naszej ocenie są najbardziej potrzebne dla utrzymania potencjału polskiej gospodarki na tym etapie walki z gospodarczymi konsekwencjami pandemii. Dofinansowanie miejsc pracy na postojowym lub w obniżonym wymiarze czasu pracy pozwala firmie zredukować koszty pracy od 60 proc. do nawet 75 proc., co jest bardziej opłacalne niż ponoszenie kosztów zwolnień pracowników, a w przyszłości szkoleń i rekrutacji" - napisano.

Ministerstwo zapewniło, że jest w ciągłym kontakcie z przedstawicielami branż, organizacji pracodawców, poszczególnych firm.

"Zgłaszane propozycje uzupełnień i modyfikacji są analizowane i konsultowane. Rząd na bieżąco, elastycznie reaguje na dynamicznie zmieniającą się sytuację" - czytamy.

Pakiet antykryzysowy

Obowiązujący od 1 kwietnia pakiet antykryzysowy ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii. Przewiduje m.in. zwolnienie mikrofirm do 9 osób ze składek do ZUS na 3 miesiące; świadczenie postojowe dla zleceniobiorców (umowa zlecenia, agencyjna, o dzieło) i samozatrudnionych o przychodzie poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia; dofinansowanie wynagrodzeń pracowników – do wysokości 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienie czasu pracy – dla firm w kłopotach.

Autor: kris / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości