Przywileje dla zaszczepionych. Wicepremier Gowin popiera apel przedsiębiorców

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Premier: bardzo poważnie rozważymy obowiązkowe szczepienia w służbie zdrowia
Premier: bardzo poważnie rozważymy obowiązkowe szczepienia w służbie zdrowiaTVN24
wideo 2/5
TVN24Premier: bardzo poważnie rozważymy obowiązkowe szczepienia w służbie zdrowia

Wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin popiera postulaty Rady Przedsiębiorczości o niezwłoczne przyjęcie przepisów umożliwiających ochronę przed lockdownem. Jak podkreślił, to "ważny głos szerokiej reprezentacji polskich przedsiębiorców".

Rada Przedsiębiorczości w opublikowanym we wtorek apelu wzywa do natychmiastowego wprowadzenia możliwości uchronienia się przed lockdownem przez dopuszczenie uzależniania świadczenia usług i innej działalności od wykazania zaszczepienia przez klientów.

Jak zapewniono, "większość przedsiębiorców jest gotowa ograniczyć swoją ofertę wyłącznie do osób zaszczepionych lub posiadających certyfikat COVID-19, a tym samym finansowo partycypować w walce z pandemią koronawirusa i wesprzeć cele narodowego programu szczepień". "Przerwanie ciągłości działania przedsiębiorstw w trakcie czwartej fali pandemii wyrządzi bowiem ogromne szkody" – podkreślono.

Pod apelem podpisali się przedstawiciele dziewięciu organizacji: Krajowa Izba Gospodarcza, Federacja Przedsiębiorców Polskich, ABSL, Konfederacja Lewiatan, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Business Centre Club, Związek Banków Polskich oraz Związek Rzemiosła Polskiego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Do apelu odniósł się we wpisie na Twitterze wicepremier Jarosław Gowin. "Ważny głos szerokiej reprezentacji polskich przedsiębiorców. Jako minister odpowiedzialny za gospodarkę w pełni popieram te postulaty" - napisał szef MRPiT.

Czwarta fala pandemii

W apelu Rady Przedsiębiorczości napisano, że w Polsce należy spodziewać się czwartej fali pandemii, a sytuację zapewne pogorszy pojawianie się nowych odmian koronawirusa. Dlatego wezwano do podjęcia "zdecydowanych i natychmiastowych" działań, które ograniczą skutki kolejnych obostrzeń epidemicznych.

"Poprzednie ograniczenia przemieszczania się i kontaktów międzyludzkich podyktowane koniecznością ograniczenia pandemii COVID-19 były konieczne. Pociągnęły jednak za sobą ogromne koszty, tak przez sektor finansów publicznych, jak i zatrudnionych oraz przedsiębiorców. Wraz z wprowadzeniem szczepień populacyjnych, ryzyko tragicznych skutków koronawirusa może być jednak istotnie zmniejszone" – czytamy w apelu.

Rada wskazała, że chociaż tempo szczepień spada, to istotna część społeczeństwa jest już dzisiaj zaszczepiona. "Nie może być tak, że koszty zdrowotne i finansowe odmowy poddania się szczepieniu przez część osób ponosi całe społeczeństwo. Zmuszanie zaszczepionych do de facto poddania się dyktatowi niezaszczepionych jest nieracjonalne i niemoralne" – wskazano.

ZOBACZ APEL RADY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Szczepienia przeciw COVID-19

W ocenie Rady wszystkim zaszczepionym przeciw COVID-19 i ozdrowieńcom należy zapewnić realne prawo dbania o zdrowie własne i zdrowie najbliższych, a pracodawcom – także o zdrowie pracowników i klientów. "Ponieważ dostęp do szczepień jest już nieograniczony, kolejny lockdown nie musi i nie może być powszechny. Kształtując kolejne obostrzenia, Państwo musi w większym stopniu niż dotąd uwzględnić fakt zaszczepienia milionów Polaków" – podkreślono w apelu.

Jak przypomniano, w wielu państwach uzależnia się możliwość korzystania z wielu usług i kontaktów międzyludzkich od zaszczepienia lub wykazania braku zakażenia. "Rządy Francji, Włoch, Danii, Portugalii i Austrii już wprowadziły lub zapowiadają wprowadzenie warunku poddania się szczepieniu przy korzystaniu z restauracji, hoteli, ośrodków sportowych, placówek kultury i podobnych miejsc kontaktów międzyludzkich" – wyjaśniono.

Według Rady Przedsiębiorczości wprowadzenie wpierw możliwości, a następnie obowiązku, uzależniania korzystania z usług i przebywania w określonych miejscach od wykazania zaszczepienia przynosi jeszcze jedną ogromną korzyść. "Doświadczenia innych krajów nie pozostawiają wątpliwości, że dzięki takim rozwiązaniom znacznie zwiększa się zainteresowanie szczepieniami" - podkreślono.

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało we wtorek, że do tej pory w Polsce wykonano 33 843 941 szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepione są 17 040 924 osoby. Wskaźnik wyszczepienia w Polsce wynosi 44,5 proc.

Autor:mb/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości