TVN24 Biznes | Z kraju

Minister o zmianach w obostrzeniach. "Kolejne etapy będą dotyczyły okresu wakacyjnego"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Niedzielski o dalszym luzowaniu obostrzeń w wakacje
Niedzielski o dalszym luzowaniu obostrzeń w wakacjeTVN24
wideo 2/5
TVN24Niedzielski o dalszym luzowaniu obostrzeń w wakacje

Możliwe, że jeszcze w tym tygodniu poznamy decyzje rządu w sprawie obostrzeń w najgorętszym okresie urlopowym - tak wynika z wypowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. - Zdajemy sobie sprawę, że te kolejne etapy będą dotyczyły okresu wakacyjnego, który wszyscy już planujemy - zaznaczył szef MZ.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski był pytany o to, kiedy rząd zaprezentuje decyzje dotyczące obostrzeń w okresie wakacyjnym.

- Mam nadzieję, że do końca tego tygodnia przedstawimy informacje, bo zdajemy sobie sprawę, że te kolejne etapy będą dotyczyły okresu wakacyjnego, który wszyscy już planujemy. Będziemy starali się do końca tego tygodnia przedstawić państwu bardzo konkretne propozycje - mówił minister.

- Chcę jednocześnie pokazać, że poziom liberalizacji różnych regulacji dotyczących obostrzeń w Polsce jest już w tej chwili bardzo wysoki. To znaczy porównując nas z innymi krajami, w których dopiero w gruncie rzeczy, tak jak we Francji znosi się godzinę policyjną, to można powiedzieć, że ta skala poluzowania, która ma miejsce w Polsce, jest daleko bardziej zaawansowana niż jest to w innych krajach europejskich - dodał Niedzielski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Obostrzenia z powodu koronawirusa

We wtorek na temat zmian w obostrzeniach mówił w Radiu ZET szef kancelarii premiera oraz pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk. - Według mojej wiedzy do końca tego tygodnia pan premier z panem ministrem zdrowia przedstawią dalsze luzowanie obostrzeń i kwestia zgromadzeń spontanicznych będzie również ujęta wśród tych informacji - wskazał Dworczyk.

Nie wykluczył, że zakaz ten zostanie zniesiony pod koniec czerwca. Dworczyk przypomniał, że obecne obostrzenia obowiązują do 25 czerwca.

Zakaz zgromadzeń spontanicznych został podtrzymany w opublikowanym w sobotę w Dzienniku Ustaw rozporządzeniu. Wielu prawników uważa go za nieuzasadniony, zwłaszcza wobec zwiększania limitów osób mogących przebywać na koncertach, imprezach okolicznościowych czy stadionach.

Plan luzowania

Harmonogram luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią został przedstawiony pod koniec kwietnia. Później jeszcze ulegał jednak pewnym modyfikacjom.

15 maja zniesiony został obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. 21 maja otwarto kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury.

Od 28 maja restauratorzy mogą przyjmować gości wewnątrz swoich lokali (15 maja otwarto ogródki), otwarte zostały także restauracje hotelowe. Tego dnia działalność wznowiły także kasyna, baseny i siłownie. Wszystko przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

Od 4 czerwca mogą się odbywać między innymi koncerty na otwartym powietrzu i przy zasadach reżimu sanitarnego.

Od 6 do 25 czerwca wprowadzono, jako kolejny etap znoszenia restrykcji możliwość organizowania targów, wystaw, kongresów i konferencji z zachowaniem limitu 1 osób na 15 m2. Podobne zasady dotyczą sal zabaw, które zostały również otwarte. Więcej osób może też już uczestniczyć w imprezach takich jak wesela. Ich liczbę zwiększono trzykrotnie, aktualnie do 150 osób. W transporcie zbiorowym dopuszczono większe obłożenie - 75 proc., pozostawiając nadal obowiązek zakrywania ust i nosa.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości