TVN24 Biznes | Z kraju

Miliard euro na wsparcie LOT. Spółka liczy na pomoc publiczną

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Sebastian Mikosz: sytuacja w branży lotniczej jest bardzo trudna
Sebastian Mikosz: sytuacja w branży lotniczej jest bardzo trudnaTVN24
wideo 2/5
TVN24Sebastian Mikosz: sytuacja w branży lotniczej jest bardzo trudna

Polskie Linie Lotnicze LOT planują pozyskanie pomocy publicznej na łączną kwotę około 1 miliarda euro - poinformowała spółka w sprawozdaniu finansowym. Jak przekazano, "w wyniku kryzysu COVID-19 spółka dla zapewnienia płynności finansowej potrzebować będzie dodatkowych źródeł finansowania".

Polskie Linie Lotnicze LOT na stronie Krajowego Rejestru Sądowego zamieściły roczne sprawozdanie finansowe za 2019 rok. Wynika z niego, że w ubiegłym roku narodowy przewoźnik osiągnął przychód ze sprzedaży w wysokości 7,37 miliarda złotych, czyli o ponad miliard złotych więcej niż w 2018 roku.

Zysk na działalności podstawowej wyniósł 113,9 mln zł.

Na koniec roku w ofercie polskiego przewoźnika było ponad 120 połączeń. To efekt uruchomienia rejsów na trasach m.in. Warszawa-Miami, Warszawa-Delhi, Warszawa-Kolombo oraz Budapeszt-Seul.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Koronawirus a rynek lotniczy

Mimo że sprawozdanie dotyczy ubiegłego roku, to nie zabrakło także odniesienia do aktualnej sytuacji narodowego przewoźnika.

"Oczywiście bieżący rok jest dla nas znacznie trudniejszy i skupiamy się teraz na optymalizacji naszej działalności, tak by przetrwać najtrudniejszy czas dla branży lotniczej. Na szczeście nasze wyniki z lat ubiegłych dowodzą, że potrafimy pracować z zaangażowaniem i osiągać założone cele" - poinformował, cytowany w komunikacie, Rafał Milczarski, prezes LOT-u.

Zarząd PLL LOT zapewnił w sprawozdaniu, że na bieżąco monitoruje i podejmuje stosowne działania w celu niwelowania wpływu skutków COVID-19 na działalność operacyjną i finansową spółki. Jak czytamy w sprawozdaniu, "aktualne prognozy wskazują, że w wyniku kryzysu COVID-19 spółka dla zapewnienia płynności finansowej potrzebować będzie dodatkowych źródeł finansowania".

Pomoc dla LOT

"W perspektywie do końca 2020 roku potrzeby te spółka szacuje (według stanu wiedzy na dzień 11 września 2020 r., jest to prognozowany ujemny stan gotówki na dzień 31 grudnia 2020 r. bez dodatkowego wsparcia finansowego) na kwotę 250 mln zł" - dodano.

LOT przekazał, że z powodu bieżącej, przejściowej, trudnej sytuacji płynnościowej korzysta z mechanizmu faktoringu odwrotnego, spółka zawiesiła i dokonała prolongaty spłaty niektórych zobowiązań, przyspieszyła ściągalność należności handlowych.

Jak wskazano, narodowy przewoźnik planuje pozyskanie pomocy publicznej na łączną kwotę około 1 miliarda euro. LOT wyjaśnił, że ma to nastąpić "po uprzednim zakończeniu negocjacji z leasingodawcami, których celem jest trwałe i materialnie istotne zmniejszenie obciążeń Spółki z tytułu płaconych rat leasingowych".

Jak przekazano, spółka prowadzi już "działania zmierzające do sfinalizowania pomocy publicznej pod względem formy, źródeł i harmonogramu przyznania tejże pomocy".

Według przewoźnika "regulacje krajowe i unijne dotyczące pomocy publicznej w związku z kryzysem COVID-19 oraz praktyka stosowania tych regulacji w odniesieniu do innych przewoźników lotniczych w Unii Europejskiej wskazują, że uzyskanie pomocy publicznej w wysokości szacowanej przez Spółkę jest możliwe oraz dopuszczalne z formalno-prawnego punktu widzenia".

LOT przypomniał, że Komisja Europejska wcześniej zatwierdziła m.in. pomoc holenderskiego rządu skierowaną do linii lotniczych KLM, składającą się z gwarancji państwowej oraz państwowej pożyczki podporządkowanej, w wysokości 3,4 miliarda euro; a także niemieckiego rządu skierowaną do linii lotniczych Lufthansa w formie dokapitalizowania spółki poprzez objęcie nowych udziałów spółki przez państwo niemieckie, w wysokości 6 miliardów euro.

PAP/Adam Ziemienowicz

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości