Sklepy meblowe zostaną "odmrożone"? Wicepremier o tym, kiedy zapadnie decyzja

TVN24 Biznes | Z kraju

Aktualizacja:
Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Jarosław Gowin o otwarciu sklepów meblowychRMF FM
wideo 2/5
RMF FMJarosław Gowin o otwarciu sklepów meblowych

Decyzja co do ewentualnego otwarcia sklepów meblowych zapadnie w przyszłym tygodniu - poinformował wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. W sobotę doszło do kolejnego spotkania rządu z przedstawicielami branży.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem rząd zdecydował o wprowadzeniu od soboty 7 listopada nowych obostrzeń, które mają obowiązywać co najmniej do 29 listopada. Zakaz handlu dotyczy obiektów handlowych lub usługowych, w tym parków handlowych, o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 metrów kwadratowych. Jednocześnie przewidziano jednak wyjątki.

Zakaz nie dotyczy sklepów, których przeważająca działalność polega na sprzedaży m.in. żywności, produktów kosmetycznych, produktów leczniczych, gazet lub książek, artykułów budowlanych lub remontowych. Ponadto zgodnie z projektem rozporządzenia na liście wyjątków miały się również znaleźć sklepy meblowe. W ostatecznej wersji rozporządzenia taki wyjątek nie został jednak ujęty.

W efekcie niektóre firmy zajmujące się sprzedażą mebli poinformowały, że ich punkty stacjonarne od tygodnia są tymczasowo zamknięte. Jednocześnie zachęciły klientów do zakupów online lub składania zamówień przez telefon.

Spotkanie z branżą

W sobotę doszło do kolejnego spotkania rządu z przedstawicielami branży meblowej. Pierwsze odbyło się w poniedziałek.

"Przy udziale premiera Mateusza Morawieckiego trwają bardzo konstruktywne konsultacje z branżą meblową. Decyzja co do ewentualnego otwarcia sklepów meblowych zapadnie w przyszłym tygodniu. Wiele zależy od sumy indywidualnej odpowiedzialności każdego z nas!" - napisał Jarosław Gowin na Twitterze.

Informację o spotkaniu opublikowała także wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. "Trwa bardzo potrzebne i owocne spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim. Wspólna odpowiedzialność, to bezpieczna gospodarka" - napisała.

Przedstawiciele czołowych sieci meblowych, Agata Meble, Ikea Retail Polska oraz Jysk Polska, zwrócili się z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego o umożliwienie ponownego otwarcia sklepów. Jarosław Gowin poinformował, że w sobotę będą kolejne konsultacje z branżą.

Jarosław Gowin o sklepach meblowych

Na temat ewentualnego otwarcia sklepów meblowych wicepremier Jarosław Gowin mówił w sobotę w RMF FM. Jak zaznaczył, sytuacja epidemiczna w Polsce nie jest dobra.

- Nie jest wcale dobrze. Ponad 20 tysięcy zakażeń dziennie, setki zmarłych, to są dane dramatyczne - zwrócił uwagę. - Natomiast liczę na to, że krzywa wzrostu wypłaszczy się w sposób trwały i wtedy, jeżeli chodzi o sklepy, mam nadzieję, że grudzień - ten miesiąc kluczowy z punktu widzenia obrotu w handlu - będzie już miesiącem z otwartymi sklepami - dodał minister rozwoju.

Szef MR wyjaśnił także, dlaczego tak dużą uwagę przywiązuje do sklepów meblowych. - One są elementem systemu naczyń połączonych z przemysłem meblowym, który jest jedną z najważniejszych gałęzi polskiego eksportu. Co więcej, polscy producenci bardzo dobrze wykorzystali czas pandemii, weszli w zerwane łańcuchy dostaw. Polskie meble sprzedają się jeszcze lepiej na całym świecie. Warto wspierać przemysł meblowy poprzez otwarcie sklepów - podkreślił Jarosław Gowin.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: