Pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony? Minister wyjaśnia, co z projektem

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP, TVN24
Adam Niedzielski o weryfikacji szczepień w miejscu pracy
Adam Niedzielski o weryfikacji szczepień w miejscu pracyTVN24
wideo 2/6
TVN24Adam Niedzielski o weryfikacji szczepień w miejscu pracy

Według zapowiadanych przez rząd przepisów pracodawca będzie mógł zweryfikować, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. - My będziemy ten projekt trzymali na cięższe czasy - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że trzeba go jeszcze dopracować.

- Rzeczywiście przygotowaliśmy taki projekt w Ministerstwie Zdrowia, on odbywa swoją ścieżkę legislacyjną, jest już po decyzji Stałego Komitetu Rady Ministrów, który to zatwierdził. Teraz jest kolej, żeby ten projekt został wprowadzony na rząd - mówił Adam Niedzielski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Weryfikacja studentów

- Dyskusja na Komitecie Stałym wskazywała, że ten projekt trzeba dopracować, bo chociażby rektorzy zgłosili potrzebę, aby też mieć możliwość weryfikacji studentów. W porozumieniu z ministerstwem, czy bezpośrednio z rektorami, przygotujemy odpowiednie zapisy - wyjaśniał.

Pytany, czy ma determinację, aby wprowadzić ten projekt powiedział: "szczerze mam". - My będziemy ten projekt trzymali, że tak powiem, na cięższe czasy - zapowiedział.

- Patrzymy sobie na różne parametry, nie mówię tylko o epidemiologicznych wielkościach, ale też pewnych preferencjach społecznych. Podejmowanie decyzji dotyczących walki z pandemią, to nie jest podejmowanie tylko decyzji rekomendowanych przez ekspertów epidemicznych. Tu trzeba uwzględniać o wiele więcej elementów - gospodarcze, społeczne i tak dalej - stwierdził.

Według ministra zdrowia w projekcie przygotowanym przez MZ jest zapis mówiący o obowiązkowych szczepieniach w podmiotach leczniczych.

- Kierowałyby ich jednostki, bo zupełnie inna sytuacja jest w gabinecie stomatologicznym, a zupełnie inna sytuacja jest w hospicjum. Uważam, że szczególnie tam, gdzie mamy najciężej chorych, takie rozwiązania powinny być wdrożone - stwierdził.

Czy pracodawcy chcą wiedzieć o szczepieniach pracowników?

Z badania Konfederacji Lewiatan, które zostało przeprowadzone na początku sierpnia, wynika, że 80 proc. pracodawców jest przekonanych, iż powinni mieć dostęp do informacji, ilu pracowników w ich firmie zostało zaszczepionych przeciw COVID-19, a także wiedzieć, którzy konkretnie pracownicy zostali zaszczepieni.

Ponad 60 procent Polaków chce, by pracodawca miał prawo sprawdzenia, czy jego pracownik zaszczepił się przeciwko COVID-19 - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Niemal 51 procent badanych uważa, że ewentualne nowe obostrzenia nie powinny dotyczyć osób zaszczepionych.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ Z ADAMEM NIEDZIELSKIM W TVN24 GO >>>

Koronawirus i szczepienia w Polsce

Minister przekazał, że badania potwierdziły ostatniej doby 2640 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W ubiegłym tygodniu - w środę, 6 października - Ministerstwo Zdrowia informowało o 2085 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem.

Do wtorku podano 37 991 723 dawki różnych szczepionek przeciw COVID-19. Pierwszą dawką wykonano 19 955 741 szczepień. W pełni zaszczepionych jest 19 633 725 osób - to zaszczepieni jednodawkowym preparatem koncernu Johnson & Johnson lub dwiema dawkami szczepionek firm AstraZeneca, Moderna lub Pfizer/BioNTech.

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości