Niedzielski podczas Impact'21: nowe technologie mają znaczenie dla ochrony zdrowia

Źródło:
PAP
Morawiecki na konferencji Impact'21
Morawiecki na konferencji Impact'21TVN24
wideo 2/5
Morawiecki na konferencji Impact'21TVN24

Technologie, które już w tej chwili w ochronie zdrowia wprowadzamy, powinny pomóc zrobić to, co wydaje się na pierwszy rzut oka niemożliwym, czyli spotkać ten rosnący popyt z ograniczonymi możliwościami systemu - stwierdził podczas Impact'21 minister zdrowia Adam Niedzielski. Czwartek to ostatni dzień organizowanego w Poznaniu kongresu, który w tym roku odbywa się w formie hybrydowej. Wśród prelegentów znaleźli się była sekretarz stanu USA Hillary Clinton i premier Mateusz Morawiecki.

Jesienna edycja Impact gromadzi ponad 400 speakerów, którzy dzielą się swoją wiedzą w ramach 16 obszarów tematycznych. Dyskusje obejmują takie dziedziny jak zdrowie, sytuacja kobiet na rynku pracy, rozwój cyfrowy, czy energetyka. Wydarzenie jest dwudniowe - trwa od środy 27 października do czwartku 28 października.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Niedzielski: nowoczesne technologie mają duże znaczenie dla medycyny

- Fundamentalne znaczenie w opiece medycznej ma rozwój nowoczesnych technologii, by sprostać wyzwaniom, które przed nią stoją – mówił w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zauważył podczas kongresu Impact'21, że biorąc pod uwagę wyzwania, które stoją przed systemem opieki zdrowotnej, czyli m.in. ograniczone zasoby kadrowe, starzejące się społeczeństwo, przy jednoczesnym wzroście zapotrzebowania na świadczenia medyczne, fundamentalne znaczenie ma rozwój technologii.

- Powinna ona, korzystając z dobrodziejstw cyfryzacji, e-usług, które już w tej chwili w zdrowiu wprowadzamy, pomóc zrobić to, co wydaje się na pierwszy rzut oka niemożliwym, czyli spotkać ten rosnący popyt z ograniczoną podażą – stwierdził Niedzielski. Wytłumaczył, że chodzi tutaj m.in. o rozwijanie telemedycyny, leczenie w domu przy wykorzystywaniu zaawansowanych urządzeń. - To są właśnie kierunki, które pozwolą sprostać tym wyzwaniom – podkreślił.

Minister mówił, że aby przełożyć to wszystko na rzeczywistość, potrzebne jest odpowiednie finansowanie. - Finanse muszą dotyczyć każdej sfery zdrowia. Mówimy tu o wynagrodzeniach, które budują atrakcyjność pracy w zawodzie, mówimy tutaj o nakładach na infrastrukturę, która tutaj niestety w Polsce nie jest najnowocześniejsza – powiedział.

- Te inwestycje to również inwestycje w technologie rozumiane nie tylko jako nowy sprzęt, ale nowy model organizacji. Wykorzystanie najnowszych osiągnięć w dziedzinie zarządzania, nauki. Sektor medyczny musi z tego czerpać - zaznaczył. Stwierdził, że zwiększanie nakładów na zdrowie do 7 proc. PKB w 2027 r. na pewno "nie zagwarantuje gwałtownego skoku, ale tutaj nie ma łatwych rozwiązań i tutaj nie ma możliwości zmiany z dnia na dzień".

Janusz Cieszyński o e-doręczeniach: nadawcy pojawią się w połowie przyszłego roku

Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński podczas kongresu Impact'21 mówił m.in. o systemie e-doręczenia, czyli osobistej "skrzynki" obywatela, do której w formie elektronicznej kierowana byłaby korespondencja urzędowa ze skutkiem równoważnym z listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.

Cieszyński pytany, jak w praktyce funkcjonuje obecnie system e-doręczeń, wskazał, że "skrzynka już jest, listonosz już jest, tylko jeszcze nie ma nadawców".

- Nadawcy pojawią się w połowie przyszłego roku. Co więcej, warto nadmienić, że tych skrzynek nie zakładamy każdemu, tylko zakładamy tym, którzy chcą. Dlatego, że jeżeli się już raz taką skrzynkę założy, to wtedy domyślnie ta korespondencja będzie dostarczana na tę skrzynkę elektroniczną – mówił.

Podkreślił, że w jego opinii "e-usługi, tak jak wszystkie inne produkty, powinny być oferowane temu, kto chce, a nie każdemu z musu. Dlatego, że taka cyfryzacja przez zmuszanie na pewno doprowadzi do tego, że obrócimy sytuację - bo dzisiaj moim zdaniem Polacy cyfryzację kochają, a jak zaczniemy ich do czegoś zmuszać, to wyjdą na ulicę i przestaną ją lubić".

Cieszyński tłumaczył, że założenie skrzynki w systemie e-doręczeń nie jest procesem skomplikowanym. Jak mówił, "wystarczy wejść na portal rządowy gov.pl i tam w specjalnej zakładce, w paru krokach, taką skrzynkę założyć".

- Natomiast ja nie ukrywam, że e-doręczenia to jest świetny przykład takiej usługi, którą świetnie, że już wprowadziliśmy, natomiast to jest wersja – tak jak przez wiele, wiele lat gmail (usługa poczty elektronicznej Google - red.) był w wersji beta to to, co teraz mamy, to myślę, że to jest wersja pre-alfa. Widać na pierwszy rzut oka, że jest wiele rzeczy, które chcielibyśmy tam zmienić, żeby to lepiej działało – powiedział.

Clinton: Rosja próbuje zakłócić rządy demokratyczne

Była sekretarz stanu USA Hillary Clinton, gość specjalny kongresu Impact'21 w Poznaniu, mówiła, że państwa europejskie powinny bronić swojej niezależności i demokracji, które mogą być podważane przez przekupywanie polityków czy cyberataki. - Rosja wykorzystuje zasoby energetyczne do stosowania przymusu jak na przykład na Ukrainie czy na południu Europy - oceniła Clinton, biorąca udział w wydarzeniu za pośrednictwem telekonferencji.

- Z pewnością jest wiele argumentów przemawiających za tym, by państwa europejskie były połączone z Rosją w celu poboru surowców energetycznych, jednak mam nadzieję, że jednocześnie państwa te będą się uniezależniać - zaznaczyła.

- Musimy mieć jasność co do tego, co zamierza (prezydent Rosji) Władimir Putin, który nie ukrywa, że dąży do podważenia demokracji i uniemożliwienia krajom Europy Wschodniej zbliżenia się do reszty Europy i USA - podkreśliła była kandydatka na urząd prezydenta USA.

Clinton wyraziła również żal z powodu planowanej nieobecności przywódców Rosji i Chin podczas szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow, który rozpocznie się 31 października.

Oprócz zmiany klimatu za największy problem współcześnie Clinton uznała trwającą pandemię COVID-19, zwłaszcza dla kobiet, które najboleśniej odczuły jej skutki przez utratę pracy czy zwiększenie liczby obowiązków domowych.

Znaczną część swojego wystąpienia Clinton poświęciła problemom kobiet na całym świecie, m.in. zagadnieniom równouprawnienia, praw reprodukcyjnych i problemowi mniejszej aktywności zawodowej kobiet na całym świecie.

Premier: budujemy system mogący odpowiedzieć na wyzwania przyszłości

W środę podczas kongresu przemawiał także premier Mateusz Morawiecki. - Budujmy system społeczny, gospodarczy, który będzie wystarczająco silny, by odpowiedzieć na wyzwania przyszłości - powiedział.

Podczas przemówienia szef rządu stwierdził, że jednym z elementów, które są obecnie analizowane, a które sprawiają mu ogromną radość, jest fakt, że do Polski wróciło w ciągu trzech lat 300 tysięcy ludzi. - Cieszy mnie, że udało się odwrócić wieloletni trend – podkreślił szef rządu. Dodał, że pandemia pokazała, że nie działa doktryna, według której to rynek wszystko powinien rozwiązać.

- Pandemia pokazała, że najtwardsi zawodnicy padali na deski, że firmy bankrutowały i rosło bezrobocie. Całe sektory wchodziły w trudny okres, który zresztą nadal trwa, czego przykładem może być sytuacja linii lotniczych, turystyki czy gastronomii. Z tego nas wyrwać może nie doktryna liberalna, ale połączenie siły rynku z aktywnością zwinnego państwa, które może stworzyć najlepsze ramy do prowadzenia biznesu, które przyciąga ludzi z zagranicy – powiedział.

Zauważył, że podczas pandemii rządy zarówno na świecie, jak i w Polsce rządy zrewidowały politykę. - Budujemy system społeczny, gospodarczy, który będzie wystarczająco silny, by odpowiedzieć, na wyzwania przyszłości - mówił. Dodał, że system ten ma być zbudowany na fundamentach finansowych, ale "jedocześnie odkrywający to, co będzie wyznaczało nasze życie na 50, 100 lat". Premier oświadczył również, że u praźródeł sukcesu Polski leży naprawa instytucji fiskalnych państwa i zmniejszenie luki VAT. Zastrzegł też, że w kwestii luki VAT "jest jeszcze wiele do zrobienia". Przypomniał, że w ramach przygotowania Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju zidentyfikowano pięć głównych pułapek, z których Polska musi się wydostać, a piątą z tych pułapek była słabość instytucji, do której zaliczono lukę w VAT.

Tadeusz Kościński o wyższych stopach procentowych: mam nadzieję, że to sygnał

Gościem kongresu Impact 21 w Poznaniu był minister finansów Tadeusz Kościński. - Mam nadzieję, że sygnał, który wysłała RPP dwa tygodnie temu (podniesienie stóp procentowych - red.) to sygnał, że stopy będą szły do góry i ludzie się zastanowią, czy naprawdę ich stać, żeby brać kredyty i kupować nieruchomości, bo może być trochę ciężej spłacać kredyty za kilka lat, jak stopy procentowe będą wyższe - powiedział Kościński. Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu 6 października, nieoczekiwanie dla rynku, podniosła stopę referencyjną do 0,50 proc. z 0,10 proc. w skali rocznej, lombardową do 1,00 proc. z 0,50 proc. redyskontową weksli do 0,51 proc. z 0,11 proc., a dyskontową weksli do 0,52 proc. z 0,12 proc. w skali rocznej. Minister, pytany o obecny podwyższony poziom inflacji, przyznał, że za taki stan odpowiadają w dużej mierze czynniki zewnętrzne.

- Ta inflacja jest spowodowana różnymi czynnikami, sporo jest zewnętrznych. Ceny energii, cena gazu, cena ropy, poszły bardzo mocno w górę. Mieliśmy przez rok lockdown, sporo zaoszczędziliśmy, bo nie wydawaliśmy, więc teraz zaczynamy wydawać - powiedział Kościński.

Borys: w tym roku szansa na rekordowe finansowanie firm z funduszy venture capital

W czasie kongresu Impact’21 prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys pytany o rolę PFR w finansowaniu firm i konkretnych branż w Polsce zaznaczył, że Fundusz przede wszystkim od pięciu lat koncentruje się na rozwoju polskiego rynku venture capital. - Uważam, że mamy teraz bardzo pozytywną dynamikę tego rynku. Mamy szansę na rekord finansowania z funduszy venture capital w Polsce w tym roku. Może ono osiągnąć ponad 2,5 mld zł. A przypomnę, że mniej więcej cztery-pięć lat temu, ten rynek oscylował wokół 250 mln zł rocznie – podkreślił.

- Zainwestowaliśmy jako PFR w 45 funduszy venture capital i private equity. 350 start-upów otrzymało już finansowanie - wyliczył.

Przyznał, że w przypadku tego typu inwestycji dominują firmy z sektorów zajmujących się biotechnologiami, technologiami informatycznymi czy e-commerce, a ostatnio także przedsiębiorstwa związane z transformacją energetyczną. - Naprawdę to spektrum pomysłów i firm jest bardzo szerokie - zaznaczył.

Pytany o przyszłość PFR zwrócił uwagę, że Fundusz "w pewnym sensie" jest start-upem. - Wystartowaliśmy pięć i pół roku temu. Po części jesteśmy też "jednorożcem", bo mamy 70 mld zł aktywów i kilka miliardów kapitału. Natomiast na pewno będziemy mocno koncentrowali się na roli "funduszu funduszy", czyli żeby rozwijać w Polsce branżę venture capital i private equity – powiedział.

- Tak naprawdę większość naszych transakcji polega na tym, że inwestujemy w branżę funduszy. Ale co ważniejsze, staramy się dużo programów robić w obszarze edukacji rynku, promocji rozwiązań chmurowych – mówił. Zaznaczył, że gospodarka zmienia się bardzo dynamicznie, zwracając uwagę, iż firmy, które odniosły sukces w latach 80-tych., 90-tych XX w. i na początku XXI w. mogą być "z dnia na dzień" wyrzucone z rynku przez przedsiębiorstwa osiągające sukces w ciągu trzech-pięciu lat. Jako przykład takiej firmy w branży motoryzacyjnej podał Teslę.

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Wiele państw zaktualizowało wytyczne dla turystów chcących odwiedzić USA. Po przejęciu władzy przez Donalda Trumpa zmieniła się atmosfera i pojawiły się problemy - wskazuje BBC. I podaje zestawienie miejsc, które z powodzeniem zastąpią popularne amerykańskie destynacje.

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Źródło:
BBC

Na wielu odcinkach dróg w Polsce "panuje chaos informacyjny" - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. NIK po kontroli orzekła, że wynika to z niewłaściwego ustawienia znaków, a co więcej, cały system zarządzania ruchem drogowym jest nieskuteczny.

"Panuje chaos". Wyniki kontroli

"Panuje chaos". Wyniki kontroli

Źródło:
PAP

W polskich stoczniach powstaną nowe jednostki - zapowiedział premier Donald Tusk. Wyjaśnił, ze chodzi o nowy żaglowiec i statek szkoleniowo-badawczy. Dodał, że wszędzie, gdzie to będzie możliwe, przetargi będą wygrywali polscy dostawcy i producenci.

Tusk: będziemy budowali statki

Tusk: będziemy budowali statki

Źródło:
PAP

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Po kwietniu 2025 roku deficyt budżetu państwa wyniósł 91,4 miliarda złotych, czyli 31,7 procent planu na cały rok - przekazało w czwartek Ministerstwo Finansów. To o ponad 15 miliardów złotych więcej w porównaniu do danych z ubiegłego miesiąca.

Polski budżet pod kreską. Najnowsze dane o deficycie

Polski budżet pod kreską. Najnowsze dane o deficycie

Źródło:
PAP

Inflacja w kwietniu 2025 roku wyniosła 4,3 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 procent.

Dane GUS o inflacji w kwietniu 2025

Dane GUS o inflacji w kwietniu 2025

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Biuro podróży Rainbow Tours ogłosiło strategiczne przejęcie 70 procent udziałów w rumuńskim biurze podróży Pararela 45, będącego jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek w Rumunii - przekazała spółka w komunikacie. Rainbow Tours jest trzecim największym biurem podróży w Polsce, obsługującym około 636 tysięcy klientów rocznie.

Polskie biuro podróży przejmuje lidera branży z Europy południowo-wschodniej

Polskie biuro podróży przejmuje lidera branży z Europy południowo-wschodniej

Źródło:
PAP, tvn24.pl

PKB Polski w pierwszym kwartale 2025 roku wzrósł o 3,2 procent rok do roku - wynika z szybkiego szacunku GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB w pierwszym kwartale wzrósł o 0,7 procent. Dane skomentował premier Donald Tusk.

"Wyjątkowo nudny odczyt". Tak rośnie polska gospodarka

"Wyjątkowo nudny odczyt". Tak rośnie polska gospodarka

Źródło:
PAP

Według badania IBRiS, z powodu rosnących kosztów życia około 40 procent Polaków rezygnuje z uczestnictwa w wiosennych weselach, a niemal co trzeci odmawia zaproszenia na komunię lub chrzest. Goście najczęściej planują przeznaczyć od 401 do 750 złotych na prezent dla młodej pary.

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Źródło:
PAP

Brak cudzoziemców na polskim rynku pracy miałby konsekwencje dla co piątej firmy - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. PIE wskazał, że w latach 2021-2023 imigranci mieli 18-procentowy wkład we wzrost gospodarczy w Polsce.

"Konsekwencje dla co piątej firmy". Analiza

"Konsekwencje dla co piątej firmy". Analiza

Źródło:
PAP

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że TikTok (należący do chińskiej firmy technologicznej ByteDance) łamie unijne przepisy, nie upubliczniając we właściwy sposób danych o reklamach wyświetlanych w serwisie. Firmie grozi kara w wysokości do 6 procent światowych obrotów, a nawet nakaz tymczasowego zawieszenia działania serwisu w UE.

Popularna aplikacja pod ostrzałem Brukseli

Popularna aplikacja pod ostrzałem Brukseli

Źródło:
Politico, PAP

Oszuści podszywają się telefonicznie pod naszych przedstawicieli - ostrzega Bankowy Fundusz Gwarancyjny. BFG zaznacza że jego pracownicy nigdy nie dzwonią do osób, które składały depozyty, by uzyskać od nich informacje o rachunkach i nie proszą o podanie haseł.

"Próba włamania na konto". Na to trzeba uważać

"Próba włamania na konto". Na to trzeba uważać

Źródło:
PAP

Brytyjski producent samochodów Jaguar Land Rover oświadczył, że nie zamierza produkować pojazdów w USA, ponieważ cła prezydenta Donalda Trumpa uderzają w przemysł motoryzacyjny.

Nie będą produkować w USA. Jasna deklaracja giganta

Nie będą produkować w USA. Jasna deklaracja giganta

Źródło:
BBC

Za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości (PiS) firma dziennikarza i kandydata na prezydenta Krzysztofa Stanowskiego wystawiła TVP faktury na ponad milion złotych - wynika z informacji, do których dotarł Onet. Stanowski pobierał też wynagrodzenie za pełnienie funkcji eksperta w studiu.

Za PiS współpracował z TVP. Faktury Stanowskiego

Za PiS współpracował z TVP. Faktury Stanowskiego

Źródło:
Onet

W pierwszym kwartale 2025 roku obroty sesyjne na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wzrosły o ponad 34 procent rok do roku, przekraczając 111 miliardów złotych - poinformowała giełda w środę. Dodano również, że przychody osiągnęły rekordowy poziom ponad 132 milionów złotych, co oznacza wzrost o blisko 12 procent.

Rekordy na polskiej giełdzie

Rekordy na polskiej giełdzie

Źródło:
PAP

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało kalendarz roku szkolnego 2025/2026. Z dokumentu wynika, że rok szkolny rozpocznie się w poniedziałek 1 września i potrwa do piątku 26 czerwca. Pojawiła się istotna zmiana w sprawie ferii zimowych. Odbędą się w trzech, a nie jak do tej pory w czterech terminach.

Zmiany w terminach ferii. Jest kalendarz

Zmiany w terminach ferii. Jest kalendarz

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump podpisał w środę w Katarze serię porozumień handlowych z tym krajem opiewających na co najmniej 1,2 biliona dolarów - podał Biały Dom. Wśród nich jest rekordowe zamówienie przez Katar do 210 samolotów 787 i 777X Boeinga, dronów MQ-9 oraz systemów przeciwdronowych i innej broni.

USA i Katar podpisały porozumienia handlowe na gigantyczną kwotę

USA i Katar podpisały porozumienia handlowe na gigantyczną kwotę

Źródło:
PAP

Ile powinna wynosić miesięczna pensja do ręki, przypadająca na osobę w gospodarstwie domowym, aby można było mówić o godnym życiu? Takie pytanie zadaliśmy w sondażu opinii publicznej. I mamy kilka wniosków.

Ile pieniędzy oznacza "godne życie"? Zapytaliśmy Polaków

Ile pieniędzy oznacza "godne życie"? Zapytaliśmy Polaków

Źródło:
tvn24.pl

Gdy ostatnio pisaliśmy o Burberry, brytyjskiej marce modowej, firma przechodziła kryzys, a stery objął nowy prezes. Wówczas mówiło się o redukcji setek stanowisk pracy. Jednak problemy zdają się być większe, niż przewidywano, bowiem firma właśnie ogłosiła, że do 2027 roku pracę straci około 1700 osób, to blisko jedna piąta zespołu.

Zwolnienia w legendarnym domu mody Burberry. Kultowa marka walczy z problemami

Zwolnienia w legendarnym domu mody Burberry. Kultowa marka walczy z problemami

Źródło:
BBC

Tencent Holdings, największa chińska firma technologiczna pod względem kapitalizacji rynkowej, odnotowała 13-procentowy wzrost przychodów w pierwszym kwartale. Jak wynika z raportu, wpłynął na to rozwój branży gier i reklam wspomaganych sztuczną inteligencją.

Chiński gigant technologiczny nie zatrzymuje się. Wyniki wystrzeliły

Chiński gigant technologiczny nie zatrzymuje się. Wyniki wystrzeliły

Źródło:
Reuters

Podczas konferencji prasowej Komisja Europejska znalazła się w ogniu pytań dotyczących wiadomości tekstowych wymienianych przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen z Albertem Bourlą, szefem koncernu Pfizer, w czasie pandemii COVID-19. Powodem była decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w tej sprawie. Skargę na KE złożył do TSUE amerykański dziennik "New York Times"

Kontrowersje wokół SMS-ów szefowej Komisji Europejskiej

Kontrowersje wokół SMS-ów szefowej Komisji Europejskiej

Źródło:
PAP

7,3 miliardów euro chce zainwestować Komisja Europejska w ramach programu Horyzont Europa na wsparcie innowacji. Pieniądze mają pomóc w utrzymaniu naukowców z Unii Europejskiej, ale także w ściągnięciu nowych. Bruksela podkreśla, że prowadzenie badań w USA stało się uciążliwe. Program skupia się też na finansowaniu ukraińskich badaczy.

Unia chce przyciągnąć naukowców miliardowym budżetem. Także tych z USA

Unia chce przyciągnąć naukowców miliardowym budżetem. Także tych z USA

Źródło:
PAP

Pojawiły się poważne obawy o bezpieczeństwo i stabilność amerykańskiej sieci energetycznej. W urządzeniach kluczowych dla infrastruktury fotowoltaicznej, które zostały wyprodukowane w Chinach, odnaleziono ukryty sprzęt komunikacyjny. Eksperci mówią o "wbudowanym sposobie na zniszczenie sieci", a amerykańskie władze ponownie oceniają ryzyko, jakie stwarzają te urządzenia. 

Obawiają się chińskiej technologii. "Istnieje wbudowany sposób na fizyczne zniszczenie sieci"

Obawiają się chińskiej technologii. "Istnieje wbudowany sposób na fizyczne zniszczenie sieci"

Źródło:
Reuters

Unia Europejska wciąż nie ma pomysłu, jak ratować europejski przemysł motoryzacyjny przed katastrofą. Zmiana w obliczaniu kar za nadmiarową emisję dwutlenku węgla przez nowe samochody stanowi jedynie półśrodek – ocenił prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych Tomasz Bęben.

Ciemne chmury nad branżą. "Odroczenie kary"

Ciemne chmury nad branżą. "Odroczenie kary"

Źródło:
PAP

Obligacje Ghelamco Invest, działającej w Polsce spółki należącej do belgijskiego potentata na rynku nieruchomości, notują duże spadki od początku maja. Według ekspertów inwestorów niepokoi nagłe odejście kilku członków zarządu, sytuacja finansowa firmy oraz uwagi w raporcie audytora. Sama spółka zapewnia, że nie ma powodów do obaw o wypłatę odsetek czy zwrot kapitału.

"Ulubieniec inwestorów" i tąpnięcie na rynku

"Ulubieniec inwestorów" i tąpnięcie na rynku

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Podczas prac nad tak zwaną ustawą deregulacyjną Senat przyjął kilka poprawek. Część z nich miało charakter precyzujący i redakcyjny, ale dwie merytoryczny. Dotyczyły one umów leasingu i regulacji w sprawie pożyczek zaciąganych przez jednostki samorządu terytorialnego.

Kolejny krok bliżej deregulacji

Kolejny krok bliżej deregulacji

Źródło:
PAP