Kolejni redaktorzy naczelni Polski Press wymienieni

Autor:
mp
Źródło:
TVN24 Biznes
Bodnar o przyjęciu Polska Press przez Orlen
Bodnar o przyjęciu Polska Press przez OrlenTVN24
wideo 2/5
TVN24Bodnar o przyjęciu Polska Press przez Orlen

Od 1 czerwca 2021 roku nowym redaktorem naczelnym "Gazety Pomorskiej", "Expressu Bydgoskiego" i "Nowości Dziennika Toruńskiego" zostanie Marcin Habel. Tomasz Pietraszak odchodzi z wydawnictwa za porozumieniem stron - poinformowała Polska Press Grupa w komunikacie. Branżowy magazyn "Press" podał także, że zmieni się redaktor naczelny "Gazety Lubuskiej".

"Próbowaliśmy zapytać o komentarz Tomasza Pietraszaka, który kierował gazetami od kwietnia 2020 roku. Odchodzący naczelny pomorskich dzienników nie chciał odnosić się do sprawy" - napisał branżowy magazyn "Press".

Kolejna wymiana

"Marcin Habel od 2019 roku związany był z Telewizją Polską w Bydgoszczy jako szef portalu bydgoszcz.tvp.pl. Był odpowiedzialny za koordynację pracy redakcji, stworzenie i realizację strategii komunikacji w mediach społecznościowych oraz zarządzanie treścią portalu. W latach 2007 – 2019 Naczelnik Wydziału w Departamencie Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu. Wcześniej jako wykładowca związany był z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Wyższą Szkołą Pedagogiczną TWP w Warszawie oraz Akademią Bydgoską im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy jako pełnomocnik prorektora ds. organizacji i rozwoju" - napisano w komunikacie PPG.

"Odwołanie Pietraszaka to siódma wymiana redaktora naczelnego od momentu zakupu Polska Press przez PKN Orlen. Do tej pory zmiany przeprowadzono w "Polska Metropolia Warszawska" (Wojciech Rogacin za Pawła Siennickiego), "Dzienniku Zachodnim" (Grzegorz Gajda za Marka Twaroga), "Dzienniku Polskim" i "Gazecie Krakowskiej" (Wojciech Mucha za Jerzego Sułowskiego), "Nowinach" (Arkadiusz Rogowski za Stanisława Sowę), "Kurierze Lubelskim" (Wojciech Pokora za Wojciecha Harpulę) oraz dwumiesięczniku "Nasza Historia" (Tadeusz Płużański za Wojciecha Rogacina)" - pisze branżowy "Press".

Magazyn poinformował także o tym, że Janusz Życzkowski, dotychczas dziennikarz Polskiego Radia Zachód, od 1 czerwca zostanie redaktorem naczelnym "Gazety Lubuskiej". Odwołany z tej funkcji Szymon Kozica pozostanie w zespole dziennika jako szef działu sport.

Z nieoficjalnych informacji "Press" wynika, że decyzja o wymianie redaktora naczelnego w "Gazecie Lubuskiej" nastąpiła po piątkowej wizycie Doroty Kani, członkini nowego zarządu Polska Press, w oddziale koncernu prasowego w Zielonej Górze.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Przejęcie Polski Press

Spółka podawała wcześniej, iż 1 marca zawarta została umowa jej kupna przez PKN Orlen. "Oznacza to, że spółka PKN Orlen jest formalnym właścicielem Polska Press, która wchodzi obecnie w skład Grupy Kapitałowej Orlen" – oznajmiono wówczas.

Na początku marca Polska Press ogłosiła rezygnację prezes spółki Doroty Stanek, która stanowisko to zajmowała od 2004 r. Z początkiem kwietnia do zarządu Polska Press powołana została Dorota Kania, która przejęła obowiązki odwołanego z końcem marca członka zarządu Pawła Fąfary.

W kwietniu na stronach Rzecznika Praw Obywatelskich pojawiła się informacja, zgodnie z którą Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uwzględnił wniosek RPO o wstrzymanie wykonania decyzji Prezesa UOKiK w sprawie koncentracji. Chodzi o kwestię przejęcia przez PKN Orlen spółki Polska Press. Wskazano, że wiadomość o takim rozstrzygnięciu sądu RPO uzyskał telefonicznie w sekretariacie Sądu Okręgowego w Warszawie, XVII Wydział - Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował następnie oświadczenie, podając, że analizuje dalsze kroki prawne w tej sprawie, w tym możliwość wzruszenia postanowienia sądu o wstrzymanie wykonania decyzji prezesa UOKiK w sprawie koncentracji.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podkreślał w tym czasie, że nabycie udziałów Polska Press dokonało się skutecznie jeszcze przed wydaniem przez sąd postanowienia. Kilka dni temu oświadczył, iż decyzja sądu o niewpisaniu zmian w zarządzie Polska Press do Krajowego Rejestru Sądowego tak naprawdę nic nie oznacza, a spółka funkcjonuje normalnie. Dodał, że spółka "została wpięta w cały łańcuch koncernu". Potwierdził wówczas, że został ogłoszony konkurs na prezesa Polska Press. Zaprzeczył, że konkurs ma związek z decyzją sądu o niewpisaniu zmian w zarządzie spółki. Powiedział, że po przejęciu Polska Press przez PKN Orlen dotychczasowa prezes zrezygnowała i wówczas z rady nadzorczej spółki została powołana osoba pełniąca obowiązki prezesa.

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma rozpoznać poza kolejnością odwołanie Rzecznika Praw Obywatelskich od decyzji prezesa UOKiK ws. zgody na przejęcie kontroli nad Polska Press przez PKN Orlen. Decyzję w tej sprawie podjęto w końcu kwietnia.

Autor:mp

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości