Z kraju

Polacy lubią tanio podróżować. Oto, ile wydajemy i dokąd latamy

Z kraju

"Najpotężniejszy samolot w zachodnim świecie". Brytyjska maszyna robi wrażenie
"Najpotężniejszy samolot w zachodnim świecie". Brytyjska maszyna robi wrażenieTVN24 BiS, NATO
wideo 2/3

Polacy coraz chętniej podróżują samolotem. To efekt większej dostępności tanich, bezpośrednich połączeń do wielu europejskich miast, które cieszą się największą popularnością. Prawie połowa podróżujących Polaków na bilet samolotowy, wraz z kosztami dojazdu na lotnisko, nie wydaje więcej niż 1 tysiąc złotych na osobę.

Podróżowanie wciąga Polaków - wynika z badania ARC Rynek i Opinia na zlecenie Portu Lotniczego Lublin. Aż 93 proc. osób zapytanych korzystających z samolotów, planuje kolejną wyprawę w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Jak przekonują autorzy raportu, polski rynek lotniczy może pochwalić się dużą dynamiką wzrostu. Według prognoz Urzędu Lotnictwa Cywilnego liczba podróżujących na polskich lotniskach w 2030 roku niemal podwoi się i będzie wynosić aż 60 milionów. Duży potencjał tego rynku powoduje, że Polska jest atrakcyjna dla przewoźników. To wpływa na rozszerzenie i różnorodność oferty, która zachęca podróżujących.

"Widać to również w wynikach naszego lotniska. W tym roku planujemy przekroczyć liczbę 400 tys. pasażerów" - mówi cytowany w raporcie Krzysztof Wójtowicz, Prezes Portu Lotniczego Lublin.

Częstotliwość podróży

Największy odsetek Polaków, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy latali samolotem, podróżuje w ten sposób raz do roku (40 proc.). Niewiele mniej osób, bo aż 36 proc. deklaruje wyjazdy już dwa razy do roku, a co dziesiąty podróżujący korzysta z samolotu co najmniej trzy razy w roku.

Nieco mniej osób podróżuje częściej - tylko 7 proc. wyjeżdża cztery razy w ciągu roku, 1 proc. - pięć razy, a 5 proc. - więcej niż pięciokrotnie. Co ciekawe, największy odsetek, bo aż 50 proc. mieszkańców miejscowości do 20 tys. mieszkańców wyjeżdża dwa razy w ciągu roku. Natomiast mieszkańcy największych miast częściej niż inni wyjeżdżają 4 razy w ciągu roku - 11 proc.

Jak często podróżujemy samolotem?Port Lotniczy Lublin

Aż 78 proc. Polaków podróżujących samolotem wyjeżdża głównie w celach wypoczynkowych. Biznesowe wyjazdy jako dominujące deklaruje tylko 7 proc. respondentów, a 13 proc. osób wyjeżdża równie często służbowo, co na urlop.

Cytowana w raporcie ekspertka Alicja De Costres Sobolewska zwraca uwagę, że wyjazdy wypoczynkowe, które są tak popularne, stały się bardziej dostępne, ze względu na rozwój lotnisk lokalnych.

"Jeszcze niedawno, chcąc polecieć gdzieś na wakacje, podróżujący musieli udać się np. do Warszawy. Natomiast już teraz nie ma takiej konieczności. Coraz więcej lokalnych lotnisk rozszerza swoją ofertę, proponując bezpośrednie loty do wielu lokalizacji, w tym również egzotycznych, co dodatkowo napędza rynek wyjazdów wakacyjnych" - podsumowuje.

Ile średnio kosztuje podróż samolotem?Port Lotniczy Lublin

Ile wydajemy i gdzie latamy?

Prawie połowa podróżujących Polaków na bilet samolotowy wraz z kosztami dojazdu na lotnisko, nie wydaje więcej niż 1 tys. zł na osobę. Wydających ponad 3 tys. zł jest 14 proc. Skłonność do wydawania większej ilości pieniędzy na bilet samolotowy, zmienia się z wiekiem. Aż 44 proc. osób w wieku od 25 do 34 roku życia na bilety lotnicze nie wydaje więcej niż 750 zł na osobę. Wśród 35-44-latków ten odsetek wynosi tylko 24 proc.

Na samym szczycie najchętniej odwiedzanych krajów przez Polaków znajduje się Wielka Brytania. Popularność tego miejsca wynika m.in. z tego, że jest to główne miejsce emigracji zarobkowej. Na drugim miejscu znajduje się Hiszpania, podium domyka zaś Grecja. Wszystkie 10 najpopularniejszych kierunków znajduje się w Europie.

Gdzie najczęściej latamy?Port Lotniczy Lublin

Badanie "Barometr Lotniczy, czyli jak i gdzie podróżują Polacy?" zostało przeprowadzone w lipcu 2017 przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie Portu Lotniczego Lublin na reprezentatywnej próbie 400 respondentów.

Autor: tol/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości