Nowa praca Kurskiego w Banku Światowym. Glapiński komentuje

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Adam Glapiński o nowej pracy Jacka Kurskiego
Adam Glapiński o nowej pracy Jacka KurskiegoTVN24
wideo 2/6
TVN24Adam Glapiński o nowej pracy Jacka Kurskiego

Jacek Kurski spełnia z ogromną nadwyżką wszelkie wymagania wobec osób reprezentujących Polskę, polski świat finansów w międzynarodowych instytucjach. Mógłby zajmować o wiele wyższe stanowiska. Spełnia wszystkie kryteria - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Dodał, że "Kurski zna się na finansach i ekonomii lepiej niż niektórzy eksperci".

– Mogą to państwo porównać z życiorysami innych pracowników Banku Światowego na tym poziomie, takich dyrektorów jest wielu, chyba dwunastu – zwrócił się do dziennikarzy.

- Ma najwyższe kwalifikacje. Ja znam pana Kurskiego od wielu lat (...). Na wysokim poziomie zna się na finansach i na ekonomii, lepiej niż niektórzy eksperci, co się (...) wypowiadają często na ten temat i rzucają różne gromy - tłumaczył Glapiński.

Narodowy Bank Polski poinformował w środę, że Jacek Kurski - były prezes państwowej telewizji - rozpoczął pracę jako Alternate Executive Director szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie.

Bank centralny przekazał, że kandydatura Kurskiego została zgłoszona przez prezesa NBP Adama Glapińskiego jako Gubernatora RP w Banku Światowym. Na stanowisku, które zajmie były prezes telewizji rządowej, zarobki wynoszą w przeliczeniu ponad milion złotych rocznie.

Kurski w Banku Światowym

Kurski potwierdził na Twitterze, że podjął zgodną z jego wykształceniem i doświadczeniem menadżera pracę jako Alternate Executive Director w Banku Światowym. Przyznał, że jest świadomy, iż oznacza to rezygnację z części aktywności publicznej czy ambicji politycznych. "Zawsze myślałem, że nie ma życia poza polityką. Otóż jest. Wiem, że tu też dobrze przysłużę się Polsce" - napisał.

NBP wskazał w komunikacie, że Jacek Kurski jest ekonomistą, ukończył handel zagraniczny na Uniwersytecie Gdańskim. "Ma szerokie doświadczeniu w sektorze publicznym zdobyte na wszystkich jego szczeblach: samorządowym, ustawodawczym, rządowym i międzynarodowym. Zajmował się, zarówno jako menedżer jak i członek organów nadzoru, takimi obszarami jak m. in.: rozwój regionalny, finanse, infrastruktura czy ochrona środowiska" - poinformowano.

NBP nie wspomniał w komunikacie, że Jacek Kurski był szefem TVP.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości