Polska w inflacyjnej czołówce Europy. Dane Eurostatu

Autor:
mp
Źródło:
TVN24 Biznes
Prof. Tyrowicz o tym, kiedy inflacja zejdzie do celu NBP
Prof. Tyrowicz o tym, kiedy inflacja zejdzie do celu NBPTVN24
wideo 2/7
TVN24Prof. Tyrowicz o tym, kiedy inflacja zejdzie do celu NBP

Inflacja w Polsce we wrześniu 2022 roku w ujęciu rocznym wyniosła 15,7 procent - podał Eurostat. To jeden z najwyższych poziomów wzrostu cen w Unii Europejskiej. Najwyższą inflację odnotowano w Estonii i na Litwie, a najniższą we Francji i na Malcie.

Inflacja w strefie euro wzrosła do poziomu 9,9 proc. wobec 9,1 proc. miesiąc wcześniej. W ujęciu rocznym ceny w całej Unii Europejskiej wzrosły o 10,9 proc. wobec 10,1 proc. w sierpniu. Rok temu inflacja w UE była na poziomie 3,6 proc.

Inflacja w Unii Europejskiej - wrzesień 2022

Najniższe poziomy inflacji odnotowano we Francji (6,2 proc.), na Malcie (7,4 proc.) i w Finlandii (8,4 proc.). W ujęciu rocznym ceny najbardziej wzrosły natomiast w Estonii (24,1 proc.), na Litwie (22,5 proc.) i Łotwie (22,0 proc.).

W Polsce inflacja we wrześniu wyniosła 15,7 proc. Oprócz Estonii, Litwy i Łotwy Polskę "wyprzedziły" również Węgry (20,7 proc.), Czechy (17,8 proc.) i Holandia (17,1 proc.).

Według liczonego inną metodą wskaźnika GUS, we wrześniu ceny w naszym kraju wzrosły o 17,2 procent, licząc rok do roku. To najwyższy poziom od lutego 1997 roku, czyli od ponad 25 lat.

Wskaźnik HICP

Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym, zawartym w traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen.

Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI tylko z wydatków budżetów domowych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości