Jeżeli żywność i energia są na wysokim poziomie inflacyjnym, to niestety nie są to dla konsumentów dobre informacje - podkreśliła w TVN24 ekonomistka Anna Gołębicka z Centrum imienia Adama Smitha. Wyjaśniła, że choć "inflacja rośnie nam wolniej", to jednak "ceny cały czas idą do góry".
- Możemy powiedzieć, że inflacja rośnie nam wolniej, ale tutaj z naciskiem na słowo rośnie, bo ona wciąż rośnie. Mamy w tym miesiącu (maju - red.) inflację na poziomie 13 procent, ale my się już odbijamy od bardzo wysokiej bazy w 2022 roku, kiedy ta inflacja wynosiła 13,9 procent, a już w czerwcu wynosiła 15,5 procent. Odbijamy się od bardzo negatywnych zjawisk w ubiegłym roku - podkreśliła Gołębicka.
Ekonomistka o inflacji i PKB
Dodała, że "to, że inflacja nie rośnie szybciej jest dobrą wiadomością", ale "ceny cały czas idą do góry". - Jak patrzymy na inne kraje, na przykład Francję, to Francja ma już 5,1 procent, zeszła z 5,9 procent. Niemcy mają inflację na poziomie 6,1 procent. Wielka Brytania - 8,7 procent i zeszli z 10,1 procent. Turcja ma cały czas 43 procent, Węgry mają 24 procent, natomiast nie powinniśmy się porównywać z tymi, którzy mają tę inflację na poziomie dramatycznym, ale z tymi, którzy są całkiem niedaleko nas i sobie poradzili - zaznaczyła ekonomistka.
Jej zdaniem "idealnie by było, gdybyśmy na koniec roku mieli inflację na poziomie 7-9 procent" i "to wcale nie jest dobra informacja". - U nas już w tej chwili PKB (Produkt Krajowy Brutto - red.) jest na mocnym wyhamowaniu. Prawdopodobnie w ogóle nie wzrośnie. Widzimy, że konsumpcja, czyli popyt krajowy nam spada, czyli mniej kupujemy. Dosyć dobre wiadomości są takie, że ciągle mamy na dosyć dobrym poziomie inwestycje - wskazała.
- Mamy cały czas inflację bazową (bez żywności i energii - red.) na wysokim poziomie. W tej chwili spadła, mamy na poziomie 11,3 procent, ale mamy tę inflację pozaszywaną w każdej cenie, która jest właściwie już na rynku i na półce. (...) Jeżeli żywność i napoje, czyli to, co w koszyku jest bardzo ważne, na wysokim poziomie inflacyjnym, jeżeli energia jest na wysokim poziomie inflacyjnym, to niestety nie są to dla konsumentów dobre informacje, ponieważ za swoje zarobione pieniądze z miesiąca na miesiąc ciągle kupują mniej - powiedziała Gołębicka.
Inflacja w maju 2023
Inflacja w maju 2023 roku wyniosła 13 procent rok do roku - wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny utrzymały się na tym samym poziomie. W kwietniu wzrost cen towarów i usług wynosił w ujęciu rocznym 14,7 procent.
GUS opublikuje 15 czerwca ostateczne dane o inflacji w maju.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: tvn24