"To jest tak, jakby człowiek miał 39,5 stopnia temperatury, a spadło mu do 39"

Źródło:
TVN24 Biznes
Kazimierz Krupa o inflacji: z każdym miesiącem będziemy biednieli
Kazimierz Krupa o inflacji: z każdym miesiącem będziemy biednieliTVN24
wideo 2/6
Kazimierz Krupa o inflacji: z każdym miesiącem będziemy biednieliTVN24

Z pewnością powodów do zadowolenia nie ma żadnych - wyjaśnił w TVN24 Kazimierz Krupa, dziennikarz ekonomiczny, dyrektor zarządzający Drawbridge komentując najnowsze dane o inflacji. W jego ocenie "z każdym miesiącem będziemy biednieli". dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Uniwersytetu Warszawskiego odniosła się do wzrostu wynagrodzeń. - Jeśli porównamy przeciętne wynagrodzenia w mikofirmach i w firmach nieco większych, to tam te wynagrodzenia są istotnie mniejsze i wolniej rosną, jeśli w ogóle rosną - zaznaczyła.

Inflacja w grudniu 2022 roku wyniosła 16,6 procent, licząc rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). To wynik zgodny ze wstępnym szacunkiem. Dla porównania w listopadzie inflacja wyniosła 17,5 procent rok do roku.

Inflacja w PolscePAP/Maciej Zieliński

Gośćmi TVN24 byli Kazimierz Krupa, dziennikarz ekonomiczny, dyrektor zarządzający Drawbridge oraz dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekonomistka, wykładowczyni na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Poproszeni zostali o komentarz odnośnie najnowszych danych o inflacji, która w grudniu 2022 roku wyniosła 16,6 procent, licząc rok do roku. - Zdecydowanie nie jestem zadowolony - skomentował na antenie Kazimierz Krupa.

Czytaj więcej: Są nowe dane o inflacji w Polsce. Najbardziej podrożał cukier i opał

Nie ma powodów do zadowolenia

- Bo to jest tak, jakby człowiek miał 39,5 stopni temperatury, a spadło mu do 39. Niby postęp jest, bo to jest lepiej niż gdyby mu wzrosła temperatura. Z pewnością powodów do zadowolenia nie ma żadnych - wyjaśnił.

Dodał, że "inflacja kumuluję się". - Obraz na naszym rynku jest mocno zamazany, przede wszystkim przez wpływ gości z Ukrainy, których jest dwa czy trzy miliony w tej chwili. Przekroczyło naszą granicę grubo ponad osiem milionów ludzi. Oni musieli tu coś jeść, coś kupować, czyli siła nabywcza jest zaburzona - przedstawił.

Zaznaczył, że "kluczowy jest dochód rozporządzalny w polskim gospodarstwie". - On, według badań, spada w niedużym stopniu, ale to moim zdaniem jest zamazane przez gości z Ukrainy, którzy zwiększają ten popyt i to bardzo istotnie - powiedział.

Skutki podwyżek stóp procentowych

W ocenie Kazimierza Krupy "z każdym miesiącem będziemy biednieli". Wyjaśnił, że inflacja z grudnia jest na tym samym poziomie co w listopadzie, ale "ceny nie spadają". - One rosną, tylko odrobinę wolniej. W związku z tym każde gospodarstwo domowe coraz silniej to odczuwa, bo efekt kumulacyjny, czyli krótko mówiąc zasoby które były, to się powoli wyczerpuje i z każdym miesiącem będzie gorzej - przekazał.

Jego zdaniem "to wyłącznie polityczna sprawa i wyłącznie polityczne zapowiedzi". - Cel inflacyjny 2,5 procent. W tej chwili jesteśmy na 16,6, inflacja bazowa ponad 11, czyli ta inflacja w grudniu spadła nad odrobinę z powodów zewnętrznych, czyli obniżenia cen surowców na rynkach światowych - podkreślił i dodał, że "w kraju zaczynają kumulować się też skutki podwyżek stóp procentowych".

Wytłumaczył, że "kredyt hipoteczny umarł". - Kredyty krótkoterminowe tez nie chcą ludzie brać, bo ich koszt nawet nie w parabankach, a bankach normalnych jest niewyobrażalnie wysoki. Gospodarstwa domowe zachowują się racjonalnie. Gdyby jeszcze racjonalnie zachowywał się rząd i Narodowy Bank Polski zwalczając inflację ze swojej strony, czyli tę część krajową, bazową, która jest niezwykle wysoka, to wtedy byłaby szansa, że zacznie się to wszystko poprawiać - mówił Krupa.

Kupujemy tańsze produkty

Dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek zauważyła w rozmowie w TVN24, że gospodarstwa domowe w bardzo istotny sposób ograniczają swoją konsumpcję.

- Dynamika drugi miesiąc z rzędu nieco niższa inflacja, świadczy o tym, że jeśli ceny towarów rosną, ale rosną leciutko wolniej niż to było do października, to to oznacza, że jednak gospodarstwa domowe w bardzo istotny sposób ograniczają swoją konsumpcję. Zmniejszą zakupy dóbr trwałego użytku, czyli towarów. Natomiast w tym pewnie jest zmiana struktury żywności. Kupujemy mniej i kupujemy inne produkty żywnościowe, trochę tańsze - podkreśliła dodając, ze chodzi o to, aby budżet się spiął.

Zaznaczyła, że "każdy kolejny miesiąc ta dynamika cen była coraz wyższa. Wydaje się, że możemy zakładać, że w pierwszej części tego roku 2023 będziemy mieć rosnące ceny usług".

- Od stycznia bardzo istotnie wzrosły wynagrodzenia minimalne, od lipca będzie kolejna podwyżka. A usługi jednak w dużej mierze opierają się na pracy ludzi. Jeśli koszty wynagrodzenia rosną, to będzie się to musiało przekładać na ceny usług. Tu należy spodziewać się rosnących cen - prognozowała.

Ekonomistka odniosła się też do danych GUS o wzroście wynagrodzeń komentując, że urząd podaje dane uśrednione. - To są dane dotyczące pracowników zatrudnionych w firmach małych, średnich i dużych, bez mikroprzedsiębiorstw. Czyli tam, gdzie zatrudnienie jest co najmniej 10 osób. Jeśli porównamy przeciętne wynagrodzenia w mikofirmach i w firmach nieco większych, to tam te wynagrodzenia są istotnie mniejsze i wolniej rosną, jeśli w ogóle rosną. To powód, że część z nas odczuwa, że inflacja rośnie, że ceny rosną - przekazała.

Czytaj też: Podwyżki na wstecznym biegu. Jaki wzrost płac i zatrudnienia?

Autorka/Autor:jr /ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Trzeba się udać do urzędu miasta i zapytać o warunki otrzymania mieszkania komunalnego, bo każda gmina w szerokim zakresie może je kształtować samodzielnie. Możliwe jest, że na przykład w Słupsku szybciej dostaniemy mieszkanie niż Warszawie, bo to zależne jest od miasta - wyjaśnia w rozmowie z biznesową redakcją portalu tvn24.pl Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. Podkreśla, że większość programów mieszkaniowych kierowanych jest do młodych ludzi. - A zapotrzebowanie na mieszkania komunalne dotyczy głównie osób w średnim wieku i starszych - stwierdza.

Sto tysięcy chętnych w kolejce. "Najdłużej oczekiwała osoba, która złożyła wniosek szesnaście lat temu"

Sto tysięcy chętnych w kolejce. "Najdłużej oczekiwała osoba, która złożyła wniosek szesnaście lat temu"

Źródło:
tvn24.pl

W marcu 2024 roku nastąpi waloryzacja emerytur i rent. Jest przeprowadzana z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku - podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w komunikacie. Wskazał, że emerytury wzrosną o 12,12 procent. W górę pójdą również inne świadczenia.

Podwyżki dla emerytów i nie tylko. Tyle wyniosą świadczenia po waloryzacji

Podwyżki dla emerytów i nie tylko. Tyle wyniosą świadczenia po waloryzacji

Źródło:
tvn24.pl

Mijają dwa lata od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Dla wielu obywateli Ukrainy schronieniem stała się Polska. Blisko milion osób z tego kraju przebywających w Polsce posiada aktywny numer PESEL. Umożliwia on uchodźcom między innymi podjęcie pracy czy dostęp do świadczeń.

Polska drugim domem. Blisko milion osób otrzymało numer PESEL

Polska drugim domem. Blisko milion osób otrzymało numer PESEL

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada nadzorcza PZU odwołała Beatę Kozłowską-Chyłę z funkcji prezesa - podano w komunikacie. Do czasowego wykonywania obowiązków prezesa oddelegowano Anitę Elżanowską.

Zmiany na szczycie PZU

Zmiany na szczycie PZU

Źródło:
PAP

Rozmawiamy i także staramy się rozwiązywać problemy - stwierdził po rozmowach z protestującymi rolnikami minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Dodał przy tym, że to są problemy, które "wynikają z zaszłości". Zapowiedział, że podczas najbliższego spotkania w Brukseli chce rozmawiać o tym, aby Unia Europejska partycypowała w pokryciu części kosztów strat, które ponieśli polscy rolnicy w wyniku napływu niekontrolowanych towarów z Ukrainy.

Minister spotkał się z rolnikami. "Nie chcemy, żeby za to płaciła głównie jedna grupa zawodowa"

Minister spotkał się z rolnikami. "Nie chcemy, żeby za to płaciła głównie jedna grupa zawodowa"

Źródło:
tvn24.pl

Trwa rozliczenie PIT za 2023 rok. Osoby pozostające w związkach małżeńskich mogą złożyć swoją deklarację podatkową wspólnie z mężem lub żoną, o ile spełniają odpowiednie warunki. Warto się zainteresować taką opcją, bo można osiągnąć pewne korzyści podatkowe.

PIT 2024. Wspólne rozliczenie małżonków. Jakie są zasady? Kiedy się opłaca?

PIT 2024. Wspólne rozliczenie małżonków. Jakie są zasady? Kiedy się opłaca?

Źródło:
tvn24.pl

Fundusze unijne były wydatkowane nieprawidłowo, powstały poważne podejrzenia korupcji - tak Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej, mówi o funkcjonowaniu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl odnosi się też do kwestii programu "Laptop dla ucznia", polskiego auta elektrycznego, a także do działania Krajowego Zasobu Nieruchomości. - Bałagan zarządczy był ogromny - stwierdza.

Izera, laptopy i odwołane zarządy. Ministra: bałagan był ogromny

Izera, laptopy i odwołane zarządy. Ministra: bałagan był ogromny

Źródło:
tvn24.pl

Portugalska Praia da Falésia to najpiękniejsza plaża 2024 roku - wynika z rankingu Travellers' Choice Awards. Na kolejnych miejscach znalazły się miejsca z włoskiej Lampedusy i hiszpańskiego San Sebastian.

Wybrano najpiękniejszą plażę 2024 roku

Wybrano najpiękniejszą plażę 2024 roku

Źródło:
PAP

Sąd zatwierdził zakaz siadania na Schodach Hiszpańskich w Rzymie. Decyzja została podjęta w związku z odwołaniem adwokata, który otrzymał grzywnę w wysokości 180 euro, gdy usiadł na stopniach w proteście przeciwko zakazowi.

Usiadł na słynnych schodach i dostał karę. Jest decyzja sądu

Usiadł na słynnych schodach i dostał karę. Jest decyzja sądu

Źródło:
PAP

Ukraina proponuje Polsce składający się z pięciu kroków plan, którego celem ma być odblokowanie granicy. "Plan wzajemnego zrozumienia" ogłosił w piątek ukraiński premier Denys Szmyhal.

Ukraina proponuje Polsce "Plan wzajemnego zrozumienia"

Ukraina proponuje Polsce "Plan wzajemnego zrozumienia"

Źródło:
PAP

Poseł Konfederacji zapytał, czy rząd planuje zrównać wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn. Jest odpowiedź Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn zostanie zrównany? Ministerstwo odpowiada

Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn zostanie zrównany? Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl, PAP

"Bezpieczny kredyt 2 procent" cieszył się dużą popularnością również wśród obcokrajowców. Banki podpisały ponad 3 tysiące umów z obywatelami innych krajów. Na tej liście dominują obywatele Ukrainy oraz Białorusi. Informacje w tej sprawie przekazał minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman.

Obcokrajowcy skusili się na kredyty z programu PiS. Dominuje jeden kraj

Obcokrajowcy skusili się na kredyty z programu PiS. Dominuje jeden kraj

Źródło:
tvn24.pl

Biuro podróży Itaka zrezygnowało z jednej z wycieczek oferowanych z wylotem z lotniska w Radomiu. Wkrótce wykonywanie lotów do Egiptu zakończy również biuro Anex Tour. Do końca sezonu zimowego w ofercie portu na południu Mazowsza pozostaną dwa połączenia regularne - do Rzymu i do Larnaki na Cyprze. Mimo zmian w siatce lotów spółka Polskie Porty Lotnicze, która zarządza lotniskiem Warszawa-Radom, nie ma obaw o realizację prognoz na ten rok.

Cięcie tras z Radomia

Cięcie tras z Radomia

Źródło:
tvn24.pl

W przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje w sprawie funduszy europejskich dla Polski, które uwolnią do 137 miliardów euro (600 miliardów złotych) z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy - poinformowała w piątek w Warszawie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Pieniądze wcześniej były zablokowane ze względu na obawy Brukseli związane z praworządnością w Polsce.

Gigantyczne pieniądze dla Polski. "Mamy dobre wiadomości"

Gigantyczne pieniądze dla Polski. "Mamy dobre wiadomości"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

PKO Bank Polski, Bank Pekao, ING Bank Śląski, Alior Bank oraz Citi Handlowy - to część banków, które zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. W związku z tym klienci muszą przygotować się na utrudnienia. Mogą wystąpić między innymi przerwy w dostępie do bankowości internetowej oraz aplikacji mobilnej.

Utrudnienia w największych bankach. "Operacje zaplanuj wcześniej"

Utrudnienia w największych bankach. "Operacje zaplanuj wcześniej"

Źródło:
tvn24.pl

Nieco ponad rok temu w Wielkiej Brytanii zakończył się największy na świecie test czterodniowego tygodnia pracy. Okazuje się, że obecnie większość firm, które brały udział w eksperymencie, wciąż pozwala zatrudnionym pracować krócej, a ponad połowa formalnie wprowadziła tę zmianę na stałe.

Największy na świecie test czterodniowego tygodnia pracy. Oto wyniki

Największy na świecie test czterodniowego tygodnia pracy. Oto wyniki

Źródło:
CNN

Rada nadzorcza Polska Press w piątek odwołała zarząd spółki - poinformowała Polska Agencja Prasowa, powołując się na źródła zbliżone do spółki. Z funkcji prezesa odwołano Stanisława Bortkiewicza. Z zarządem żegnają się też Dorota Kania, Łukasz Greszta i Miłosz Szulc.

Media: zarząd Polska Press odwołany

Media: zarząd Polska Press odwołany

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Grzegorz Kinelski będzie nowym prezesem Enei. Uchwałę w tej sprawie podjęła w piątek rada nadzorcza spółki energetycznej. Kinelski obejmie stanowisko 1 marca 2024 roku. Zastąpi Pawła Majewskiego, który został odwołany na początku miesiąca.

Zmiany w dużej firmie energetycznej. Wybrano nowego prezesa

Zmiany w dużej firmie energetycznej. Wybrano nowego prezesa

Źródło:
tvn24.pl

Dotychczasowy prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) Tomasz Cudny został odwołany przez radę nadzorczą - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie giełdowym.

Prezes górniczej spółki odwołany

Prezes górniczej spółki odwołany

Źródło:
PAP

Na ten moment został wystosowany wniosek o zaopiniowanie przez radę nadzorczą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformowała szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, odnosząc się do kandydatury Doroty Bieniasz na stanowisko szefowej ZUS. - To jest niezbędny krok. Ta opinia jest konieczna - podkreśliła ministra.

To ma być nowa szefowa ZUS

To ma być nowa szefowa ZUS

Źródło:
PAP

Na przełomie lutego i marca paliwa będą dalej drożeć, choć skala wzrostów powinna być niewielka - przewidują analitycy portalu E-petrol. Zwrócili jednak uwagę na niepokojący trend, jeśli chodzi o ropę, między innymi w kontekście Bliskiego Wschodu.

"Maleje ryzyko, że taki czarny scenariusz zrealizuje się w najbliższych dniach"

"Maleje ryzyko, że taki czarny scenariusz zrealizuje się w najbliższych dniach"

Źródło:
PAP