Podwyżki na wstecznym biegu. Jaki wzrost płac i zatrudnienia?

Autor:
ams
Źródło:
PAP
Bogusław Grabowski o inflacji w Polsce
Bogusław Grabowski o inflacji w PolsceTVN24
wideo 2/6
TVN24Bogusław Grabowski o inflacji w Polsce

We wtorek GUS opublikuje dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w październiku. - W październiku spodziewamy się wzrostu zatrudnienia o 2,2 proc. r/r i wyhamowania wzrostu płac do 13,8 proc. - powiedział PAP główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak. Dodał, że mniejsza inflacja PPI przełoży się na niższy wzrost cen na poziomie konsumenckim.

- W październiku widoczne jest zmniejszenie aktywności gospodarczej - wskazał ekonomista, pytany o prognozę danych, które ma we wtorek opublikować GUS. Chodzi m.in. o dane dotyczące przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw a także dynamiki produkcji sprzedanej przemysłu w październiku 2022 roku.

Stan polskiej gospodarki w październiku 2022 r.

Powołując się na analizy PKO BP, powiedział, że "w ubiegłym miesiącu miał miejsce stabilny wzrost zatrudnienia na poziomie 2,2 proc. r/r, a także wyhamowanie rocznego wzrostu wynagrodzeń do 13,8 proc. z 14,5 proc. we wrześniu". W jego opinii świadczy to o stosunkowo dużej odporności polskiego rynku pracy na szoki gospodarcze spowodowane m.in. wojną w Ukrainie. Dodał, że spowolnienie na rynku pracy będzie następować powoli i nie będzie miało dużej skali.

Pytany o produkcję, powiedział, że spodziewa się wzrostu dynamiki produkcji w październiku o 7,5 proc. r/r, co oznacza spowolnienie w porównaniu ze wrześniem (9,8 proc.). Zaznaczył jednak, że i tak jest to bardzo solidny wynik na tle tendencji widocznych np. w Niemczech. Wskazał, że na wyniki produkcji wpływ ma motoryzacja, która mimo osłabienia popytu zwiększyła produkcję za sprawą zwiększenia dostępności komponentów m.in. półprzewodników. Mocniej natomiast dotknięte spowolnieniem zostały budownictwo i sprzedaż detaliczna.

Ekonomista zaznaczył również, że zgodnie z analizami PKO BP inflacja producencka (PPI) w ubiegłym miesiącu wyniosła 23,1 proc. wobec 24,6 proc. miesiąc wcześniej. "I to spowolnienie wzrostu cen na poziomie producentów z pewnym opóźnieniem będzie przekładać się na zmniejszenie dynamiki cen konsumpcyjnych w szczególności towarów" - powiedział.

Inflacja - październik 2022

"W październiku w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie żywności (o 2,9 proc.), mieszkania (o 1,4 proc.), transportu (o 3,1 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 3,2 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,70 pkt. proc., 0,38 pkt. proc., 0,30 pkt. proc. i 0,13 pkt. proc." - napisał GUS.

Z danych GUS wynika, że w październiku żaden z komponentów inflacji nie działał w kierunku jej obniżenia.

PAP
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości