Rząd pracuje nad co najmniej trzema kolejnymi inicjatywami, które mają złagodzić skutki rosnących cen - pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna". Jak podano, wśród nich jest przyznanie dodatku na inne paliwa niż węgiel, między innymi olej opałowy, pellet oraz gaz LPG. - Być może także drewno - mówi rozmówca gazety.
Jak pisze "DGP", PiS dąży do rozbrojenia zarzutów, że wprowadzając jednorazowy dodatek węglowy, dyskryminuje osoby, które opalają domy innymi paliwami. "Rząd podjął więc polityczną decyzję, by jeszcze przed sezonem grzewczym przygotować przepisy wprowadzające kolejne dopłaty" - czytamy.
- Na pewno będzie to dotyczyć oleju opałowego, pelletu, gazu LPG. Być może także drewna - mówi rozmówca gazety. Jego zdaniem niekoniecznie będą one w podobnej wysokości, co wynoszący 3 tys. zł dodatek węglowy. - Raczej będzie to proporcjonalne do skali podwyżek cen poszczególnych rodzajów paliw - wskazał rozmówca.
Pomoc dla ciepłowni
Z ustaleń gazety wynika też, że w Ministerstwie Aktywów Państwowych jest rozważane przygotowanie ustawy pomocowej dla ciepłowni. "Chodzi o jakąś formę rekompensaty lub dodatku na zakup paliw. Projekt może być gotowy jeszcze w sierpniu" - podaje "DGP".
Jeden z rozmówców dziennika dodaje, że kwestia ta może być wstępnie omówiona już na najbliższym, wtorkowym posiedzeniu rządu. "Byłaby to kolejna forma pomocy dla ciepłowni, bo ustawa o dodatku węglowym wprowadziła dla nich specjalną linię kredytową w Banku Gospodarstwa Krajowego wartą do 20 mln zł na jeden podmiot" - zauważa "DGP".
Gazeta pisze też, że trzecią ścieżką wsparcia ma być objęcie tzw. tarczą antyinflacyjną pelletu, oleju opałowego i węgla. "Oznaczałoby to obniżenie stawek VAT, choć nie wiadomo jeszcze, o ile i na jakie kategorie opału. Zmiana weszłaby w życie najpóźniej 1 listopada, kiedy będzie wydłużana obecnie obowiązująca tarcza" - czytamy.
Dodatek węglowy w Senacie
"DGP" zapowiada, że w tym tygodniu swój pomysł na to, co zrobić z ustawą o dodatkach węglowych, ma pokazać w Senacie opozycja. Jak wynika z informacji gazety, opozycja będzie chciała rozciągnąć dodatki na inne rodzaje opału, bez progu dochodowego.
Ustawa o dodatku węglowym 22 lipca br. została przyjęta w Sejmie. Za głosowało 261 posłów, przeciw było 36, a 149 wstrzymało się. Teraz przepisy trafiły do Senatu. Kolejne posiedzenie Senatu odbędzie się w dniach 3-4 sierpnia. Ustawa o dodatku węglowym została wpisana do porządku obrad.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock