Ceny w dół. Sprawdź, co taniało najbardziej

Z kraju

ShutterstockCeny większości artykułów są niższe niż rok wcześniej.

W maju ceny spadły o 0,9 proc. w ujęciu rocznym - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści przewidują, że w całym roku ceny spadną o 0,6 proc., a w przyszłym roku wzrosną o 1,5 proc.

GUS wyliczył, że spadek cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju., w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, wyniósł 0,9 proc. Największy wpływ miały obniżki opłat związanych z transportem - o 6,8 proc., niższe ceny odzieży i obuwia - o 4,3 proc., opłaty związane z mieszkaniem potaniały o 0,9 proc. Mniej wyniosły opłaty za rekreację i kulturę - o 3,1 proc.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2016 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,1 proc. w tym towarów – o 0,2 proc., przy utrzymujących się na poziomie obserwowanym w kwietniu br. cenach usług). Największy wpływ na ten wskaźnik miały wyższe niż w kwietniu ceny transportu (o 1,9 proc.) i wydatki związane ze zdrowiem (o 0,5proc.).

Tańsza żywność

W maju staniała żywność - w porównaniu z kwietniem była tańsza o 0,1 proc. Najbardziej potaniały warzywa i jaja - po 1,3 proc. Tańsze niż przed miesiącem były sery i twarogi - o 0,6 proc., a także mąka (o 0,4 proc.). Mniej niż w poprzednim miesiącu płaciliśmy za tłuszcze roślinne oraz ryż (po 0,3 proc.). Nieznacznie obniżyły się także ceny makaronów i produktów makaronowych (o 0,1 proc.). A co podrażało?

Droższe niż w kwietniu br. były cukier (o 0,6 proc.) i mięso - w tym mięso drobiowe – o 2,1 proc. W maju płaciliśmy więcej za jogurty, śmietanę, napoje i desery mleczne oraz ryby i owoce morza - po 0,3 proc.

Droższe niż w kwietniu br. było pieczywo, owoce i mleko (po 0,1 proc.). W maju br. napoje bezalkoholowe potaniały przeciętnie o 0,1 proc. Podrożały wyroby tytoniowe o 0,3 proc. Ceny alkoholu się nie zmieniły.

Jak podał GUS ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem utrzymały się na poziomie notowanym w kwietniu br. Nie zaobserwowano zmian w opłatach za użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii. Podniesiono opłaty za najem mieszkania (o 0,1 proc.), za to ceny nośników energii były niższe niż w kwietniu br. - przeciętnie o 0,1 proc.

W maju wzrosły ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego o 0,1 proc. Więcej należało zapłacić za urządzenia gospodarstwa domowego (o 0,3 proc.), a także środki czyszczące i konserwujące oraz artykuły włókiennicze (po 0,2 proc.). Droższe niż w kwietniu br. były usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego (o 0,1 proc.). Potaniały natomiast meble, artykuły dekoracyjne, sprzęt oświetleniowy (o 0,2 proc.). Droższe niż w kwietniu były towary i usługi związane ze zdrowiem (o 0,5 proc.). Odnotowano sezonowy wzrost cen usług sanatoryjnych - o 17,4 proc. Droższe niż przed miesiącem były też wyroby farmaceutyczne (o 0,4 proc.), usługi lekarskie (o 0,3 proc.), usługi szpitalne (o 0,2 proc.), a także urządzenia i sprzęt terapeutyczny (o 0,1 proc.).

Droższe paliwo

O 1,9 proc. podrożał transport. Jak wyjaśnili analitycy GUS stało się tak przede wszystkim z powodu wzrostu cen paliw do prywatnych środków transportu - przeciętnie o 4,2 proc., w tym benzyny – o 4,8 proc., oleju napędowego – o 4,4 proc., przy spadku cen gazu ciekłego – o 1,3 proc. W porównaniu z kwietniem br. potaniał - o 0,9 proc. - sprzęt telekomunikacyjny. Spadły też wydatki na rekreację i kulturę - o 0,7 proc. O 4 proc. tańsze były książki. Potaniały także artykuły ogrodnicze dla domu i ogrodu przydomowego o 1,2 proc. oraz sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny (o 0,4 proc.). Ceny w restauracjach i hotelach były wyższe niż w kwietniu br. o 0,3 proc. Więcej trzeba było też zapłacić za środki kosmetyczne i higieniczne (o 0,9 proc.), droższe były ubezpieczenia (o 0,8 proc.), a także usługi fryzjerskie, kosmetyczne i pielęgnacyjne (o 0,1 proc.).

Rząd obniży ceny mieszkań? Ekspert ma uwagi:

Rząd obniży ceny mieszkań? Ekspert ma uwagiTVN24 BiS

Autor: tol//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock