Sieć handlowa kontra wierzyciele. "Niecierpliwie czekamy na zakończenie procedury sądowej"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Prezes POHiD o maseczkach w sklepachTVN24
wideo 2/3
TVN24Prezes POHiD o maseczkach w sklepach

Sąd restrukturyzacyjny w Poznaniu wydał trzy postanowienia o zatwierdzeniu układu w postępowaniach sanacyjnych spółek z Grupy Piotr i Paweł. "Obecnie kluczowe jest uprawomocnienie postanowień, co pozwoli na wypłatę należności wierzycielom" - wskazano w komunikacie.

Zarząd spółek zapewnił, że jego intencją jest jak najszybsze wypłacenie należnych wierzycielom środków finansowych.

"Spółka deklaruje gotowość jak najszybszego wykonania postanowienia sądu i wypłacenia należności wierzycielom. Spółki z Grupy Piotr i Paweł mają zabezpieczone środki na te wypłaty – niecierpliwie czekamy na zakończenie procedury sądowej. Jak najszybsze jej sfinalizowanie jest kluczowe dla dalszej działalności i rozwoju sklepów w sieci" - wskazał dr Patryk Filipiak w imieniu zarządcy sanacyjnego.

Postanowienia są nieprawomocne. Filipiak zwrócił uwagę "na obecnym etapie składanie nieuzasadnionych zażaleń na decyzję sądu będzie działaniem jedynie wydłużającym procedurę i szkodliwym dla wieluset wierzycieli, którzy głosowali za zatwierdzeniem układu". "Dlatego apelujemy o uszanowanie decyzji sądu i pozwolenie na jej uprawomocnienie" - dodał.

Wierzyciele wszystkich trzech spółek z Grupy Piotr i Paweł zaakceptowali w głosowaniach propozycje układowe spółek. Oznacza to, że procedura restrukturyzacji po uprawomocnieniu zostanie zrealizowana zgodnie z planem zarządcy sanacyjnego oraz propozycjami układowymi zarządów spółek. "Spółki, dzięki finansowaniu inwestora strategicznego Spar Group, spłacą wierzytelności i powrócą do efektywnej działalności operacyjnej" - wskazano w komunikacie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Postępowanie sanacyjne

Sieć Piotr i Paweł złożyła wniosek o ogłoszenie sanacji na początku września 2018 roku. Była to odpowiedź firmy na pojawiające się wnioski o ogłoszenie upadłości, które składali dostawcy sieci. Postępowanie sanacyjne wstrzymuje możliwość ogłoszenia upadłości.

W połowie września sąd zatwierdził wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego. "W ocenie zarządu wniosek ten daje realną perspektywę na normalne funkcjonowanie i rozwój firmy w przyszłości, w tym bieżące regulowanie zobowiązań" - komentowała wówczas spółka.

Nowy właściciel

Ogólnopolska sieć handlowa Piotr i Paweł działa od 1990 roku. Współtwórcami firmy byli bracia Piotr i Paweł Wosiowie.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów pod koniec lipca ubiegłego roku zgodził się na przejęcie sieci sklepów Piotr i Paweł. Marka została wykupiona przez holenderską firmę Spar Group Ltd.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock