TVN24 Biznes | Z kraju

Ostatni kwartał roku na wstecznym biegu. Nowe dane z polskiej gospodarki

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Gospodarka w 2020 roku skurczyła się
Gospodarka w 2020 roku skurczyła sięTVN24
wideo 2/9
TVN24Gospodarka w 2020 roku skurczyła się

Produkt Krajowy Brutto w czwartym kwartale ubiegłego roku spadł o 2,8 procent w ujęciu rocznym wobec wzrostu o 3,6 procent w analogicznym okresie 2019 roku - podał Główny Urząd Statystyczny w szybkim szacunku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Pełne dane o PKB w IV kw. GUS poda 26 lutego.

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w IV kw. 2020 r. PKB spadł o 3,0 proc. rdr.

"W IV kwartale 2020 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) zmniejszył się realnie o 0,7 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był niższy niż przed rokiem o 2,8 proc. PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) zmniejszył się realnie o 2,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego" - czytamy w komunikacie GUS.

Jak informuje urząd, prezentowany szybki szacunek PKB za IV kwartał 2020 r. "uwzględnia efekty wystąpienia COVID-19 i wprowadzenie rządowych środków celem przeciwdziałania skutkom pandemii".

Wzrost gospodarczy w PolscePAP

Komentarze ekonomistów

"Voila: PKB spadł w IV kwartale o 2,8% - dokładnie tak jak prognozowaliśmy. -0,7% kw/kw w ujęciu odsezonowanym. To był ostatni, kwartalny spadek PKB w tym cyklu. Teraz już tylko w górę" - napisali ekonomiści z mBank Research.

"Pogorszenie sytuacji epidemiologicznej i przywrócenie obostrzeń przełożyły się na spadek aktywności gospodarczej w 4Q20 vs. 3Q20 (-0,7 proc. kw/kw sa). Nie wystarczyło otwarcie galerii handlowych w okresie przedświątecznym. W 2021 r. cały czas prognozujemy dynamiczne odbicie (4,5 proc)" - napisali natomiast eksperci z Analiz Pekao.

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości