Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego Produkt Krajowy Brutto wzrósł w trzecim kwartale o 7,7 procent, a rok do roku spadł o 1,6 procent. Podano też dane dotyczące inflacji w październiku.
Produkt Krajowy Brutto w III kwartale 2020 roku spadł o 1,6 proc. rok do roku wobec spadku o 8,4 proc. rok do roku w II kw. 2020 r. po korekcie - wynika z flash szacunku GUS. Kwartał do kwartały PKB w III kw. wzrósł o 7,7 proc.
GUS podał też dane o inflacji w październiku 2020 roku. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2020 r. wzrosły rok do roku o 3,1 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc.
Komentarze ekonomistów
"Inflacja CPI w październiku jednak 3,1 proc. r/r (vs 3,2% r/r we wrześniu), czyli zgodnie z naszą prognozą, a nie 3,0 proc. r/r jak wstępnie podawał GUS. Ocena perspektyw inflacji bez zmian. W najbliższych miesiącach dalej w dół" - skomentował Piotr Bujak z Banku PKO BP.
"PKB w III kwartale -1,6% (+7,7% kw/kw). Nie tak dobrze jak myśleliśmy. Jeszcze tylko pogłębienie spadku w IV kwartale i wychodzimy powoli na prostą w 2021 roku" - napisali natomiast o danych na temat PKB eksperci z mBank Research.
"Solidne odbicie PKB w 3Q20 (+7,7 proc. kw/kw, dane wyrównane sezonowo). Jesienny wzrost zachorowań na COVID-19 i nowe obostrzenia pogorszą wyniki gospodarcze w 4Q20, ale w wyraźnie mniejszej skali niż w 2Q20" - czytamy natomiast w komentarzu ekspertów z Analiz Pekao.
"Polska gospodarka dynamicznie odbiła w 3kw, jednak z uwagi na powrót restrykcji czeka nas ponowne spowolnienie. Uważamy, że gospodarka skurczy się o 4 proc." - podkreślili natomiast analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
"Choć polska gospodarka znalazła się w trzecim kwartale br. na drodze wychodzenia z recesji, druga fala COVID-19, znacznie silniejsza i prawdopodobnie dłuższa niż pierwsza, ponownie obniży aktywność gospodarczą w czwartym kwartale. Spadek PKB ponownie pogłębi się, choć jeśli nie dojdzie do lockdownu na taką skalę jak wiosną, nie powinien on sięgnąć 8 proc. rdr" - prognozowała natomiast Monika Kurtek z Banku Pocztowego.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock