Dziesięć gospodarczych zapowiedzi Morawieckiego


Wzmocnienie roli Polski w światowej gospodarce, budowa tanich mieszkań, podniesienie płac oraz wsparcie przedsiębiorców - to tylko niektóre z obietnic, które złożył w trakcie wtorkowego expose premier Mateusz Morawiecki. - Wszyscy stoimy w obliczu gigantycznego wyzwania - mówił szef rządu.

PRZECZYTAJ RELACJĘ Z EXPOSE

1. "Chcemy podmiotowej roli Polski"

We wtorkowym expose Mateusz Morawiecki, który w poniedziałek został powołany na nowego szefa rządu przez prezydenta Andrzeja Dudę, zapewnił, że chce podmiotowej roli Polski w światowej gospodarce.

Premier ocenił, że przez ostatnie 25 lat "uzależniliśmy się" od zagranicznego kapitału, który nas "skolonizował". - W takiej rzeczywistości żyjemy - stwierdził Morawiecki. Według niego to efekt "błędnego" modelu, który przyjęliśmy w III Rzeczpospolitej. - Dziś to wiemy - podkreślił. - Jesteśmy i będziemy częścią Zachodu, ale to nie oznacza, że musimy zgadzać się na ten model. My chcemy podmiotowej roli Polski w gospodarce, a nie peryferyjnej. Dlatego wciąż jeszcze wiele pracy przed nami. Potrzebujemy dzisiaj przejścia od kapitalizmu konsumpcji na kredyt - który zagraniczne instytucje zainstalowały tutaj na początku lat 90. - do kapitalizmu oszczędności i inwestycji. To jest walka o polską własność i polski kapitał - zapowiedział Morawiecki. - Wszyscy stoimy w obliczu gigantycznego wyzwania - wskazał szef rządu. Jak powiedział Morawiecki, jednym z głównych celów rządu będzie wykreowanie Polski i polskich firm jako globalnych championów.

2. Tanie mieszkania

Premier zauważył w expose, że Polska zajmuje dzisiaj "przedostatnie miejsce w Europie, jeśli chodzi o liczbę mieszkań w stosunku do liczby mieszkańców". - Brakowało 3-4 miliony mieszkań i nadal tyle brakuje - zauważył.

Jak ocenił Morawiecki, w sferze polityki mieszkaniowej Polska odrabia "zaległości z lat 70.". - I nie jest łatwo, oczywiście, ruszyć tę bryłę, ale ta kula śniegowa już ruszyła i za parę kwartałów będziemy właśnie oddawać do użytku pierwsze zbudowane (w programie Mieszkanie plus - red.) tanie mieszkania. Ten program jest na najbliższe 10 lat sztandarowym zadaniem rządu Rzeczpospolitej - mówił Morawiecki.

3. Nowoczesny transport

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w expose tworzenie w Polsce najnowocześniejszego systemu transportu w Europie. - Jedną z takich strategii jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. To kluczowy element strategii rozwoju transportu w Polsce, to nie tylko szansa dla sektora lotniczego, to też rozbudowa sieci kolejowej - mówił szef rządu. Przekonywał, że to pierwszy krok ku stworzeniu w Polsce najnowocześniejszego systemu transportu w Europie, otwartego również na takie innowacje jak transport autonomiczny czy koleje próżniowe. - Centralny Port Komunikacyjny to będzie nasza Gdynia w sercu Polski, nasza Gdynia w sercu Europy - podkreślił Morawiecki.

Premier mówił też o potrzebie odbudowy portów morskich - w Trójmieście, Szczecinie i Świnoujściu. W ostatnim z tych miast ma powstać - przypomniał - także tunel łączący je z resztą Polski. - To będzie kolejny bardzo ważny krok na drodze do utworzenia z Polski centrum logistycznego Europy - dodał. Morawiecki obiecał też kontynuację budowy autostrad i dróg ekspresowych, między innymi A1, S3 i S7. Przypomniał o projekcie Via Carpatia - trasie, która ma przebiegać przez Polskę i łączyć litewską Kłajpedę z greckimi Salonikami. Więcej środków ma zostać przeznaczonych na komunikację gminną i powiatową zarówno drogową, jak i kolejową. - Liczę tu na bliską współpracę ze wszystkimi samorządami - powiedział Morawiecki.

4. Bezpieczeństwo energetyczne

Premier poruszył także kwestie związane z energetyką. - Czyste powietrze to wyzwanie cywilizacyjne, miara tego, czy Polska jest naprawdę dojrzałym krajem. Powietrze, woda, ziemia przecież nie należą tylko do nas, należą też do przyszłych pokoleń. I to w jakim stanie zostawimy je naszym wnukom, wystawi nam świadectwo - powiedział Morawiecki. - Z powodu smogu umiera przedwcześnie 48 tysiące Polaków rocznie, a dym z palenia w piecu śmieciami nie ulatuje do nieba, tylko ten pył trafia do płuc naszych dzieci - powiedział. Zaznaczył, że nie wszystkich stać na czystsze paliwo. - Dlatego program walki ze smogiem to program wsparcia najuboższych, których nie stać dziś na ocieplenie domu, na wymianę okien czy drzwi, nie stać na dobre, nietrujące paliwo. Chcemy zlikwidować to ubóstwo energetyczne i poprawić jakość życia wszystkich Polaków - zadeklarował Morawiecki.

Jak zaznaczył, obecnie węgiel jest podstawą energetyki i rząd nie chce z niego rezygnować. - To ważne dla Śląska, Zagłębia, ale również dla całej Polski - mówił. Zapowiedział długofalowe reformy, w ramach których województwo śląskie stanie się także zagłębiem nowych technologii. - Dla naszych przyszłych pokoleń chciałbym zadbać, by również alternatywne źródła energii mogły się w Polsce swobodnie rozwijać. Nie w imię ideologii, a tam, gdzie jest to uzasadnione ekonomicznie, tam, gdzie przyniesie to Polakom korzyść, a nie koszty - podkreślił. W tym celu - jak mówił - można wykorzystać zasoby natury, jakie daje położenie geograficzne Polski. Jak dodał, warunkiem suwerenności jest bezpieczeństwo energetyczne kraju. Morawiecki stwierdził, że projektem, który przybliża Polskę do bezpieczeństwa energetycznego jest między innymi terminal gazowy w Świnoujściu. - Rozbudowujemy infrastrukturę gazową, co pozwoli uczynić z naszego państwa bijące serce regionu. Chcemy utworzyć tutaj hub gazowy, który będzie zaopatrywał naszych sąsiadów - zapewniał.

Jak mówił, w 2022 roku po raz pierwszy może dojść do sytuacji, w której nie będziemy uzależnieni od rosyjskiego gazu. Morawiecki dodał także, że rząd pozytywnie patrzy na energię atomową.

5. Uszczelnienie podatków

Morawiecki przypomniał, że tylko w tym roku wpływy z podatku VAT wzrosły o 30 mld zł. - To więcej niż w okresie poprzednich 9 lat. To się udało dzięki rozbiciu mafii VAT-owskich - mówił. - W nowym polskim modelu gospodarczym i społecznym pokazujemy Europie, jak można łączyć solidarność społeczną z dynamicznym rozwojem gospodarczym. To my na europejską agendę wprowadziliśmy temat walki z rajami podatkowymi. To Polska walczy dzisiaj o ukończenie budowy wspólnego rynku i zapewnienie pełnej swobody świadczenia usług. To my, pokazując nasz sukces w walce z karuzelami VAT, wywołaliśmy dyskusję w Europie. A cała Europa traci 160 mld euro rocznie na VAT. To jest więcej niż budżet europejski - dodał.

Morawiecki: To my wprowadziliśmy temat walki z rajami podatkowymi
Morawiecki: To my wprowadziliśmy temat walki z rajami podatkowymitvn24

6. Wyższe płace i szanse kobiet

Premier mówił także o godnej płacy. - Polacy są jednym z narodów, który pracuje w Europie najwięcej. Pracujemy około 2 tysiące godzin rocznie - mówił we wtorek Morawiecki. - Nie chcemy, żeby Polacy pracowali najdłużej. Chcemy, żeby pracowali efektywnie za godną płacę. Chcemy, żeby mieli więcej czasu dla swoich rodzin, dla swoich najbliższych - podkreślił Morawiecki. Dlatego - jak wskazał - należy "przestawić polski kapitalizm na zachodnie tory". - To jest cel naszej strategii rozwoju - oświadczył Morawiecki. - Nie bądźmy naiwni, silnej gospodarki nie zbudują nam inni - zauważył. Morawiecki przekonywał, że należy wypracować "oryginalną drogę" do nowoczesnej gospodarki, jeśli chcemy, żeby Polacy zarabiali więcej.

Premier zapowiedział, że rząd nadal będzie podnosił płacę minimalną. Dodał też, że rząd będzie walczył o równość szans dla kobiet.

Poinformował, że mimo iż - jak podał "The Economist" - nasz kraj jest obecnie na piątym miejscu najbardziej przyjaznych państw dla kobiet, to Polki natrafiają cały czas na szklany sufit. Według Morawieckiego dzieje się tak dlatego, że na co dzień muszą łączyć pracę zawodową z obowiązkami rodzinnymi.

7. Małe i średnie firmy

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że wkrótce zostanie przedstawiony pakiet ustaw upraszczających życie gospodarcze. - Sercem naszej filozofii gospodarczej są mikro-, małe i średnie firmy, które dają utrzymanie milionom Polaków. Dla małych i średnich przedsiębiorców mam ważne przesłanie: wszyscy uczciwi przedsiębiorcy mogą oczekiwać dbałości o otoczenie prawne, a jednocześnie równych zasad konkurencji - powiedział Morawiecki. - Wkrótce zostanie przedstawiony cały pakiet ustaw upraszczających życie gospodarcze, z Konstytucją Biznesu na czele - zapowiedział. Morawiecki powiedział, że bez państwa i jego instytucji wolny rynek nie obroni się przed korupcją, przed wyłudzeniami podatków, przed monopolami czy przed nieuczciwą konkurencją z zagranicy.

8. Zachęta do powrotu

Morawiecki zaznaczył, że celem rządu będzie "zachęcenie do powrotu do ojczyzny jak największej liczby Polaków, zarówno z Kazachstanu, jak i z Londynu". Przekonywał, że rząd zrobi wszystko, by "pokolenie straconych szans", które musiało emigrować, miało szanse znaleźć pracę w Polsce, "na godnych warunkach, nie na umowach śmieciowych, z jak najwyższym wynagrodzeniem". - Wierzę, że będzie to pokolenie odzyskanych szans - powiedział. Morawiecki zapowiedział, że w najbliższych latach w edukacji rząd położy duży nacisk na nauczanie branżowe. - Takie jest zapotrzebowanie rynku pracy - 65 proc. naszych uczniów prawdopodobnie będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie powstały - mówił. Zapowiedział reformę szkolnictwa wyższego i reformę instytutów badawczych. - Sieć badawcza im. Łukasiewicza będzie jedną z największych w Europie tego typu instytucji - wskazał. Mówił zarazem, że na naukę nie można patrzeć tylko pod kątem korzyści gospodarczych, bo "równie ważnym zadaniem polskich uczelni jest formacja elit narodowych". - Stąd rząd będzie aktywnie przeciwdziałał drenaży najlepszych umysłów - zaznaczył.

9. Innowacyjność i cyfryzacja

Morawiecki mówił również, że "pola bitew współczesnego państwa to cyberprzestrzeń, dlatego poważne państwo musi stawiać również na cyberbezpieczeństwo". Zaznaczył, że technologia i narzędzia informatyczne powinna umożliwić także skrócenie czasu załatwiania spraw w urzędach, a także służyć uszczelnieniu systemu podatkowego.

Premier ocenił, że obecnie jesteśmy świadkami rewolucji technologicznej, która będzie oznaczać nowe rozdanie w gospodarce światowej. - To nowe rozdanie powinno odbywać się z udziałem Polski. To pierwsza rewolucja przemysłowa, w której Polska może odegrać poważną rolę, nawet w niektórych obszarach rolę lidera - stwierdził Morawiecki. - To dzisiejsza polityka gospodarcza decyduje, czy Polska będzie za dziesięć lat producentem wysokich technologii, czy jedynie rynkiem zbytu dla zagranicznych firm - dodał.

10. Ład przestrzenny

Mateusz Morawiecki zapowiedział także, że rząd zaproponuje pakiet korzyści dla samorządów dbających o ład przestrzenny i estetykę.

Szef rządu opowiedział się jednocześnie za tym, żeby "nasze miasta i miasteczka stanowiły spójną całość, do domu każdego docierała sprawna komunikacja publiczna, a szkoły i przedszkola pojawiły się tam, gdzie powstają nowe osiedla". Dlatego - zadeklarował - "zaproponujemy pakiet korzyści dla samorządów, które zadbają o ład przestrzenny (...) i estetykę". Wskazał w tym kontekście, iż obecnie "prawo niestety nie zapobiega inwestycjom mieszkaniowym w szczerym polu, odciętym od komunikacji, szkół, przedszkoli i nawet podstawowej infrastruktury technicznej". - Takie mieszkania szybko, zamiast mieszkaniami marzeń, stają się koszmarem - zauważył premier.

Morawiecki zapowiedział przy tym powstanie Instytutu Urbanistyki i Architektury.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W 2025 roku wchodzą w życie zmienione przepisy dotyczące podatku od nieruchomości w zakresie miejsc postojowych i garaży. Za ich sprawą stawka daniny w przypadku części właścicieli spadnie dziesięciokrotnie. Warunek jest następujący: są to wyodrębnione prawnie (oddzielna księga wieczysta) miejsca postojowe stanowiące część budynku mieszkalnego. Stawka w przypadku wolnostojących garaży zostaje po staremu.

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Biedronka przeznaczy prawie 450 milionów złotych w skali roku na podwyżki dla pracowników na podstawowych stanowiskach - poinformowała w piątek spółka. Średni wzrost wynagrodzenia zatrudnionych na stanowisku sprzedawca-kasjer ma wynieść 10,5 procent. Wcześniej o podwyżkach wynagrodzeń informował Lidl.

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP