Autostrada A2 ma być jeszcze dłuższa. Kierowcy muszą jednak uzbroić się w cierpliwość

Z kraju

Autostrada A2 coraz droższa. Kierowcy wybierają darmową drogę krajowąTVN Turbo
wideo 2/3

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na wykonanie elementów koncepcji programowej wraz z rozpoznaniem geologicznym dla budowy autostrady A2 na odcinku obwodnica Siedlec - Biała Podlaska (węzeł Cicibór) - poinformował warszawski oddział GDDKiA we wtorkowym komunikacie.

Zadaniem projektanta będzie opracowanie dokumentacji zawierającej uszczegółowienia techniczne wskazane w decyzji środowiskowej, jak zajętość terenu pod przyszłą autostradę. Projektant przeprowadzi również szczegółowe badania warunków geologicznych. Termin składania ofert w postępowaniu został wyznaczony na 29 marca tego roku.

Gotowa najpóźniej za 6 lat

Jak informuje GDDKiA, długość trasy to około 63,5 km. Przebiegać będzie ona przez gminy: Siedlce, miasto Siedlce, Wiśniew, Zbuczyn, Mordy, Międzyrzec Podlaski, Huszlew, Biała Podlaska.

W harmonogramie realizacji trasy przewidziano, że ogłoszenie przetargu w systemie "Projektuj i Buduj" ma nastąpić w II kwartale 2020 r. Podpisanie umowy z wykonawcą ma nastąpić rok później, a realizację zaplanowano pomiędzy III kwartałem 2022 r. i III kwartałem 2024 r. Szacunkowy łączny koszt inwestycji (dokumentacja, wykup gruntów, budowa) wynosi 2,96 mld zł.

A2 na wschód od Warszawy

Na początku stycznia Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa informowało, że podpisana została umowa na koncepcję programową dla odcinka autostrady A2 pomiędzy Mińskiem Mazowieckim a Siedlcami.

Ogłoszenie przetargu dla tego odcinka A2 jest planowane w 2019 r., natomiast podpisanie umowy na projekt i budowę w 2020 r. Jego przybliżona wartość może przekroczyć 1,5 mld zł. Oddanie inwestycji do ruchu zostało zaplanowane na 2023 r.

- Priorytetem Rady Ministrów jest budowa infrastruktury transportowej w Polsce Wschodniej. Decyzja o realizacji jeszcze w obecnej perspektywie finansowej A2 od Mińska Mazowieckiego aż do Białej Podlaskiej pozwoli na połączenie autostrady z międzynarodową trasą Via Carpatia – mówił wówczas minister Andrzej Adamczyk.

W ramach budowy A2 na wschód od Warszawy powstał już odcinek stanowiący obwodnicę Mińska Mazowieckiego, który został oddany do ruchu w 2012 r. W 2017 r. GDDKiA podpisała umowy na budowę autostrady A2 pomiędzy Warszawą (węzeł Lubelska) a Mińskiem Mazowieckim. Prace budowlane mają się zakończyć w 2020 r.

Autor: tol//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock