Sejm uchwalił nowelę ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. W ustawie znalazły się zapisy, które umożliwiają piekarniom i cukierniom zakup gazu po obniżonej cenie - 200,17 złotego za megawatogodzinę (MWh).
W środę Sejm uchwalił nowelizację ustawy o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw. Za głosowało 234 posłów, przeciw było 15 posłów, wstrzymało się 202 posłów.
Niższa cena za gaz dla piekarni i odwrócone obciążenie VAT-em
Oprócz zapisów umożliwiających piekarniom i cukierniom zakup gazu po obniżonej cenie, w uchwalonym akcie prawnym zapisano także stosowanie odwróconego obciążenia podatkiem VAT gazu w systemie gazowym, energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych.
Odwrócone obciążenie VAT-em w tych branżach będzie stosowane od 1 kwietnia 2023 r. do dnia 28 lutego 2025 r.
Zmiana definicji wynagrodzenia za pracę
Nowelizacja ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw ma na celu usprawnienie działań dotyczących wszczęcia i prowadzenia egzekucji administracyjnej oraz zwiększenia jej efektywności oraz wprowadzenia rozwiązań, które umożliwiają przymusowe dochodzenie należności związanych z podatkiem VAT, rozliczanym w procedurach szczególnych. Chodzi zwłaszcza o sytuację, kiedy miejscem zamieszkania lub siedziby podatnika, poddawanego procedurze egzekucyjnej, jest inne państwo niż Polska.
Ustawa przewiduje dodanie do katalogu dokumentów stanowiących podstawę egzekucji administracyjnej również deklaracji wykazującej należność pieniężną z tytułu podatku od towarów i usług złożonej w państwie członkowskim identyfikacji. Zaproponowano również wyłączenie uzależnienia wszczęcia egzekucji administracyjnej od obowiązku zamieszczania w tych deklaracjach pouczenia, że stanowią one podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego.
W ustawie znalazła się także zmiana definicji wynagrodzenia za pracę, aby obejmowała ona wynagrodzenie za pracę oraz z innych umów zawartych przez pracodawcę i zobowiązanego, także w okresie 12 miesięcy od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy oraz świadczenia z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa wypłacane przez pracodawcę. Wierzytelności powtarzające się, które stanowią jedyne źródło dochodu zobowiązanego będącego osobą fizyczną, będą podlegały egzekucji w zakresie określonym w przepisach Kodeksu pracy.
Ustawa mówi także, że w celu uproszczenia etapu wszczęcia postępowania egzekucyjnego i zabezpieczającego obowiązków o charakterze pieniężnym przewiduje się rezygnację z nadawania klauzuli o skierowaniu tytułu wykonawczego do egzekucji administracyjnej i przyjęciu zarządzenia zabezpieczenia do wykonania. Ponadto umożliwia się automatyczną weryfikację danych zawartych w tytule wykonawczym z danymi zawartymi w KRS.
PGNiG o cenach gazu dla małych i średnich firm
PGNiG Obrót Detaliczny, spółka z Grupy Orlen poinformowała w środę w komunikacie, że wprowadziła nową ofertę, która pozwoli m.in. małym i średnim przedsiębiorstwom skorzystać z gwarancji stałej ceny gazu ziemnego. "Proponowana w ramach oferty cena jest obecnie niższa o 33 proc. od ceny bazowej, wynikającej z cennika dla klientów biznesowych i wynosi 525 złotych za megawatogodzinę" - podała spółka.
"Wprowadziliśmy kolejne rozwiązanie, które po styczniowej, czasowej obniżce cennika dla klientów biznesowych, będzie realnym wsparciem dla polskich przedsiębiorstw. W biznesie gwarancja stałej ceny paliwa w dłuższym okresie jest kluczowa, ponieważ ułatwia planowanie działalności i wpływa na stabilizację kosztów przedsiębiorstwa - powiedział cytowany w komunikacie prezes PGNiG Obrót Detaliczny Henryk Mucha.
"Stała cena gazu może pozytywnie przełożyć się na ceny produktów oraz usług, oferowanych w szczególności przez małe i średnie firmy. Klienci, korzystający dotychczas z naszego cennika, poprzez wybór naszej nowej oferty, mogą sobie zapewnić do końca 2025 roku cenę niższą aż o jedną trzecią od aktualnej ceny bazowej" – podkreślił Mucha.
Zwrócono uwagę, że stała cena gazu zawarta w umowie, będzie zależała od momentu, w którym dany klient zdecyduje się na skorzystanie z oferty. "PGNiG Obrót Detaliczny będzie aktualizować ją co tydzień, aby była dostosowana do bieżącej sytuacji na rynku gazu" - wyjaśniono.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock