Miały być środki na wojsko, emisja obligacji odwołana. "MON kupuje bez planu i jak widać bez pieniędzy"

Autor:
/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Mariusz Błaszczak o zakupie koreańskich systemów artylerii rakietowej
Mariusz Błaszczak o zakupie koreańskich systemów artylerii rakietowejTVN24
wideo 2/8
TVN24Mariusz Błaszczak o zakupie koreańskich systemów artylerii rakietowej

Bank Gospodarstwa Krajowego odwołał zaplanowany na poniedziałek przetarg sprzedaży obligacji. Uzyskane środki miały po raz pierwszy zasilić niedawno utworzony Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych. "MON kupuje bez planu i jak widać bez pieniędzy" - napisał w komentarzu Tomasz Siemoniak, były wicepremier i minister obrony narodowej.

Bank Gospodarstwa Krajowego podał w piątkowym komunikacie, że odwołuje przetarg sprzedaży obligacji zaplanowany na 24 października. BGK planował emisję obligacji na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 oraz pierwszą emisję na rzecz Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Oferowane 6- i 10-letnie papiery na rzecz Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych miały mieć stałe oprocentowanie na poziomie 8,25 proc.

Odwołanie przetargu mogło mieć związek z najtrudniejszą od lat sytuacją na rynku obligacji. W piątek rentowności polskich 10-letnich obligacji skarbowych rosły w pewnym momencie nawet o ponad 40 punktów bazowych do ponad 9 proc. Na koniec dnia rentowność spadła do 8,7 proc.

Rentowność polskich 10-letnich obligacji Skarbu Państwainvesting.com

"Rentowność polskiej 10-latki przebiła 9 proc., w miesiąc wzrosła o ponad 300 punktów bazowych (!). Trwają gorączkowe poszukiwania poziomu, przy którym pojawią się inwestorzy zainteresowani polskimi papierami" - napisali w piątek w komentarzu analitycy Banku Pekao.

Rentowność obligacji to stopa zwrotu z kapitału zainwestowanego w obligację. Ponieważ obligacje Skarbu Państwa są też oferowane na rynku wtórnym, ich cena może się zmieniać. Jeśli cena spada, na przykład w związku z rosnącymi ryzykami dla gospodarki, rentowność obligacji rośnie. Jednocześnie rentowność będących już w obrocie obligacji (wyemitowanych wcześniej) ma wpływ na oprocentowanie kolejnych emisji.

"Model pozabudżetowej modernizacji wojska się sypie"

Do sprawy odwołanego przetargu odniósł się w komentarzu na Twitterze były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak (Platforma Obywatelska). "Przetarg na zakup obligacji finansujących Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych odwołany - koszty spłaty stają się rekordowe. Model pozabudżetowej modernizacji wojska przyjęty rok temu się sypie, a MON kupuje bez planu i jak widać bez pieniędzy. Tylko byle więcej konferencji prasowych" - napisał.

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził w środę umowę ramową na zakup 288 zestawów systemu artylerii rakietowej K239 Chunmoo z Korei Południowej wraz zapasem amunicji; pierwsze trafią do Polski w przyszłym roku. Pod koniec sierpnia Polska zawarła też umowę zakupu 180 czołgów K9, we wrześniu zawarto umowę na 48 samolotów szkolno-bojowych FA-50. Z kolei w kwietniu Błaszczak podpisał umowę na dostawę 250 amerykańskich czołgów M1A2 Abrams dla polskiego wojska

Uchwalona wczesną wiosną ustawa przewiduje utworzenie w Banku Gospodarstwa Krajowego Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych. Celem funduszu jest zwiększenie nakładów na modernizację sił zbrojnych. Środki Funduszu, w tym roku 20 mld i 49 mld w kolejnym, mają pochodzić między innymi z wyemitowanych przez BGK obligacji.

Premier: chcemy pobudzić zainteresowanie polskim długiem

Premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu komitetu węglowego w sobotę w Gdańsku, odpowiadając na pytanie w kwestii rosnącego oprocentowania polskiego długu, zaznaczył, że bardzo wiele krajów świata wraz z podwyżkami stóp procentowych przez amerykański i europejski bank centralny znalazły się pod presją rynków finansowych, Polska także. Wyjaśnił, że czynników wpływających na taki stan rzeczy jest wiele.

- Będziemy odpowiednio podchodzić do naszych inwestycji, do przyciągania kapitału z zewnątrz. Jestem już dziś w kontakcie z wieloma instytucjami finansowymi z wielu krajów świata, by pobudzić zainteresowanie polskim długiem. Mam przekonanie, że po tych chwilowych zawirowaniach (...), będziemy w stanie doprowadzić do uspokojenia na rynkach finansowych – powiedział Morawiecki.

Autor:/dap

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości