Do kogo trafią "Biznesowe Oscary"? Dziś rozdanie nagród

Źródło:
tvn24.pl
Zasady przyznawania Nagród Polskiej Rady Biznesu
Zasady przyznawania Nagród Polskiej Rady BiznesuTVN24 BiS
wideo 2/3
Zasady przyznawania Nagród Polskiej Rady BiznesuTVN24 BiS

W poniedziałek wieczorem poznamy zwycięzców 13. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu. Na transmisję na żywo z uroczystej gali zapraszamy do TVN24 BiS o godzinie 20.00.

"W 13. edycji konkursu Kapituła kierowana przez Krzysztofa Kuliga wskazała finalistów i finalistki spośród kilkuset nominacji nadesłanych z całej Polski. O tym, kto zwycięży w konkursie dowiemy się w poniedziałek podczas finałowej Gali w warszawskim Ufficio Primo" - napisano w informacji prasowej.

Polska Rada Biznesu, organizacja zrzeszająca właścicieli i liderów największych firm działających w Polsce już wcześniej ogłosiła finałowe trójki w trzech kategoriach konkursowych.

Finaliści 13. edycji Nagrody PRB

Pierwsza kategoria to Nagroda PRB im. Jana Kulczyka w kategorii SUKCES – za "zrealizowanie spektakularnego projektu biznesowego, który wywarł trwały wpływ na polski rynek".

Oto nominowani:

Władysław Grochowski – ARCHE

Władysław Grochowski jest przedsiębiorcą od blisko 50 lat. W 1977 r. założył własne gospodarstwo rolne. W 1991 r. z kapitałem założycielskim wynoszącym 100 tysięcy złotych otworzył firmę deweloperską Arche Spółka Akcyjna, w której został głównym akcjonariuszem i prezesem. Firma specjalizuje się w budowie mieszkań i domów oraz renowacji obiektów zabytkowych, a ponadto prowadzi własne hotele.

Sergiusz Martyniuk – PRONAR

Współzałożyciel i wieloletni prezes polskiej firmy Pronar działającej od ponad 35 lat. Nieustanne inwestycje w innowacje i technologię oraz dziewięć nowoczesnych fabryk daje firmie wiodącą pozycję w produkcji maszyn rolniczych, komunalnych, recyklingowych, oraz kół tarczowych do maszyn wolnobieżnych i komponentów.

Mariusz Jańczuk – ITAKA HOLDINGS

Prezes i współzałożyciel największego polskiego biura podróży ITAKA, obchodzącego w tym roku 35-lecie oraz prezes ITAKA HOLDINGS, skupiającej biura podróży działające m.in. w Czechach, Słowacji i Litwie.

Druga kategoria to Nagroda PRB pod patronatem Zarządu Polskiej Rady Biznesu w kategorii WIZJA I INNOWACJE – za "zastosowanie nowej, odważnej, niestandardowej i niekonwencjonalnej koncepcji lub nowej idei biznesowej".

Oto nominowani do nagrody:

Radosław Kulesza – GIGANCI PROGRAMOWANIA

Współzałożyciel i prezes szkoły Giganci Programowania, która ukierunkowana jest na rozwój kompetencji cyfrowych młodych ludzi, podnoszenie umiejętności programistycznych oraz wiedzy z zakresu nowych technologii.

Monika Sznajderman – WYDAWNICTWO CZARNE

Antropolożka kultury, autorka książek, wydawczyni. Redaktor naczelna Wydawnictwa Czarne, które od blisko 30 lat wyróżnia się na niełatwym rynku wydawniczym dzięki unikalnej selekcji literatury, skupiając się na reportażach, literaturze faktu, a także dziełach z pogranicza kulturowego i geograficznego.

Wiktor Warchałowski – AIRLY

Współzałożyciel i prezes zarządu Airly – spółki, która dostarcza kompleksowy system monitoringu jakości powietrza z wykorzystaniem certyfikowanych czujników, algorytmów, narzędzi online oraz aplikacji mobilnych. Popularyzator idei zwiększania świadomości ludzi na temat zanieczyszczeń powietrza.

Trzecia kategoria to Nagroda PRB im. Andrzeja Czerneckiego w kategorii DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA – za "działalność społeczną i filantropijną". Jej celem jest wyróżnienie osób i organizacji pełniących ważne funkcje społeczne.

Oto nominowani:

Małgorzata Sporek-Czyżewska, Krzysztof Czyżewski, Bożena Szroeder, Wojciech Szroeder – FUNDACJA POGRANICZE

"FUNDACJA POGRANICZE to przestrzeń łącząca ludzi przez pozytywne wartościowanie etosu współistnienia w zróżnicowaniu kulturowym, etnicznym, pokoleniowym i ideowym. Koncentruje się na działaniach kulturowych, w trakcie których uczestnicy zdobywają i pogłębiają wiedzę przez udział w warsztatach artystycznych, własną twórczość, podróże i rozmowy. Założona przez grupę animatorów kultury pracujących wcześniej w teatrach.

Małgorzata Sporek-Czyżewska – prowadząca programów edukacyjno-kulturowych Lektorium Sejneńskie, Trakt Krasnogrudzki oraz teatralnej grupy młodzieżowej Teatr Sejneński. Współtwórczyni spektakli Dybuk, Wijuny i Dolina Issy. Inicjatorka i liderka pracy ze społecznością lokalną nad pamięcią miejsca i rodzin w ramach programu Silva Rerum. Współtwórczyni wystawy w Krasnogrudzkim dworze Miłosz – szukanie Ojczyzny. Prowadzi pracownię księgi z seniorami w ramach Sejneńskiej Akademii Artystycznej.

Krzysztof Czyżewski – praktyk idei, poeta i eseista, reżyser teatralny, redaktor i tłumacz, dyrektor Ośrodka Pogranicze – sztuk, kultur, narodów. Twórca Międzynarodowego Centrum Dialogu w odremontowanym dworze rodziny Czesława Miłosza w Krasnogrudzie. Animator programów dialogu międzykulturowego w Europie Środkowej, na Bałkanach, Kaukazie, Azji Środkowej, Indonezji, Bhutanie i innych pograniczach świata. Przewodniczący kapituły Nagrody im. Ireny Sendlerowej oraz Nagrody Europejski Poeta Wolności.

Bożena Szroeder – prowadząca pracownię teatralną dla dzieci, liderka programu Kroniki Sejneńskie, reżyserka spektakli Róża i Kroniki sejneńskie, autorka nowatorskiego programu edukacji interkulturowej dla dzieci, współtwórczyni programu Gra Szklanych Paciorków, prowadząca projektu filmowego Filmowa Kolekcja Opowieści Pogranicza oraz pomysłodawczyni i prowadząca program Sejneńskiej Akademii Artystycznej dla seniorów.

Wojciech Szroeder – współtwórca projektów prowadzonych przez Fundację, prowadzący programu edukacyjno-kulturowego Klasa Dziedzictwa Kulturowego oraz teatralnej grupy młodzieżowej Teatr Sejneński, współtwórca spektakli Dybuk, Wijuny i Dolina Issy oraz międzynarodowego programu Tratwa Muzykantów – Pomiędzy Nowym Jorkiem a Sejnami. Twórca Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego" - napisano w uzasadnieniu.

Sylwia Gregorczyk-Abram, Paulina Kieszkowska-Knapik, Michał Wawrykiewicz – WOLNE SĄDY

"WOLNE SĄDY to grupa prawników, która koncentruje się na sprzeciwie wobec łamania trójpodziału władz, praworządności i porządku konstytucyjnego. Powstała na fali protestów społecznych w obronie niezależności sądownictwa w lipcu 2017 r.

Sylwia Gregorczyk-Abram – adwokatka oraz działaczka społeczna na rzecz ochrony systemu wymiaru sprawiedliwości i praw człowieka. Współtwórczyni Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS. Pomysłodawczyni i realizatorka akcji Tydzień Konstytucyjny. Laureatka Złotego Paragrafu w kategorii najlepszy adwokat w Polsce.

Paulina Kieszkowska-Knapik – doradczyni w zakresie prawa ochrony zdrowia. Współzałożycielka Fundacji Lege Pharmaciae. Członkini Forum Dialogu, współinicjatorka i organizatorka akcji #SolidarityinTruth.

Michał Wawrykiewicz – ekspert zespołów parlamentarnych ds. Uregulowania Stosunków Własnościowych oraz ds. Ładu Konstytucyjnego i Praworządności, konsultant prawny oraz autor ekspertyz przy procesach legislacyjnych dotyczących prawa cywilnego oraz ustaw ustrojowych. Ekspert komisji parlamentarnej LIBE, współtwórca Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS" - podano.

Jacek Siadkowski – TECH TO THE RESCUE

Współzałożyciel i prezes Tech To The Rescue, sieci ponad 1500 firm technologicznych zainteresowanych wspieraniem organizacji pozarządowych poprzez realizację projektów IT na zasadzie pro-bono. Absolwent Center for Leadership, jeden z Forbes 30 under 30, Ashoka Fellow. Wraz z firmami w sieci TTTR doprowadził do uruchomienia ponad 750 projektów technologiczno-społecznych w ponad 85 krajach, które wpłynęły na życie ponad 5 milionów osób.

Nagroda specjalna PRB im. Jana Wejcherta

Oprócz nagród w kategoriach konkursowych, Kapituła Nagrody PRB przyzna również własną Nagrodę specjalną PRB im. Jana Wejcherta – za całokształt działalności lub szczególne osiągnięcia, które wywarły znaczący wpływ na rozwój polskiego życia gospodarczego i społecznego.

Wyróżnienie to otrzymało wcześniej wielu wybitnych Polaków i osób zasłużonych dla Polski, m.in. ks. Adam Boniecki, Jurek Owsiak, prof. Adam Strzembosz, Zbigniew Brzeziński czy prof. Norman Davies.

Nagrody Polskiej Rady Biznesu 2024

Nagroda PRB, nazywana "Biznesowym Oskarem", to jedno z najważniejszych wyróżnień biznesowych w Polsce. "Już trzynasty rok z rzędu wyróżniamy najwybitniejszych polskich przedsiębiorców, innowatorów i społeczników" - wytłumaczono w informacji prasowej.

Dodano, że "wszystkie spółki i organizacje pozarządowe reprezentowane przez finalistów pozytywnie przeszły weryfikację firmy PwC, która jest partnerem merytorycznym 13. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu".

Autorka/Autor:red/ToL

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Polska Rada Biznesu

Pozostałe wiadomości

Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała "Poradnik turystyczny 2024", w którym umieściła szereg ważnych informacji dla podróżnych. Dotyczą one między innymi niezbędnych dokumentów, kwestii ubezpieczenia, podróży ze zwierzętami i przywożenia pamiątek z wakacji.

Wakacje bez przykrych niespodzianek. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Wakacje bez przykrych niespodzianek. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Program "Energia paliw", jakim Aramco chce objąć na wyłączność niezależne stacje paliw, nie zawiera programów lojalnościowych dla klientów stacji ani oferty gastronomicznej - podał saudyjski koncern.

Aramco ma plan na Polskę. Koncern zdradza szczegóły

Aramco ma plan na Polskę. Koncern zdradza szczegóły

Źródło:
PAP

Miastem, które najjaśniej błyszczy, jeśli chodzi o gwiazdki Michelin, jest Kioto. To tam jest największe zagęszczenie restauracji z tym kulinarnym wyróżnieniem na mieszkańca.

Kioto miastem o największym zagęszczeniu restauracji z gwiazdkami Michelin

Kioto miastem o największym zagęszczeniu restauracji z gwiazdkami Michelin

Źródło:
PAP

Parkuj, gdzie tylko chcesz, albo raczej gdzie się auto zmieści - to zasada, która przyświeca wielu kierowcom, zwłaszcza w centrach dużych miast. Jasnych regulacji stawiania aut chce Stowarzyszenie Miejska Agenda Parkingowa. Wysłała w tej sprawie wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich. O parkowaniu na chodnikach w materiale programu "Raport" w TVN Turbo.

Parkowanie na chodniku. "Zachęcamy kierowców, żeby łamali przepisy"

Parkowanie na chodniku. "Zachęcamy kierowców, żeby łamali przepisy"

Źródło:
TVN Turbo

Czworo członków rodziny Hinduja, najbogatszej w Wielkiej Brytanii, skazano na kary więzienia w Szwajcarii za wykorzystywanie pracowników sprowadzonych z Indii do pracy w ich genewskiej willi - podał portal stacji BBC.

Członkowie najbogatszej rodziny w Wielkiej Brytanii skazani

Członkowie najbogatszej rodziny w Wielkiej Brytanii skazani

Źródło:
BBC

Pracowity jak Polak i Polka? Według danych Eurostatu jesteśmy w czołówce najbardziej zapracowanych w Unii Europejskiej. Brzmi dobrze. Gorzej, że te same dane pokazują coś jeszcze. Pracujemy więcej, bo mniej w tej naszej pracy wydajności. Materiał Łukasza Łubiana z programu "Polska i Świat" w TVN24.

Pracowity jak Polak. Ale jest jeden problem

Pracowity jak Polak. Ale jest jeden problem

Źródło:
TVN24

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu będzie można wygrać trzy miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 22 czerwca 2024 roku.

Wyniki Lotto z 22 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 22 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Najniższa krajowa, czyli płaca minimalna, wzrośnie od 1 lipca 2024 roku. To efekt rozporządzenia przyjętego przez rząd w zeszłym roku. Minimalne wynagrodzenie jest dwukrotnie podnoszone w przypadku podwyższonej inflacji.

Najniższa krajowa wyższa od 1 lipca. Podwyżka dla trzech milionów Polaków

Najniższa krajowa wyższa od 1 lipca. Podwyżka dla trzech milionów Polaków

Źródło:
tvn24.pl

Wielka awaria energetyczna dotknęła w piątek Czarnogórę, Bośnię, Albanię i większość chorwackiego wybrzeża, zakłócając działalność firm, wyłączając sygnalizację świetlną i pozostawiając ludzi bez klimatyzacji w środku fali upałów.

Chaos na ulicach, padły klimatyzatory. "W tym upale tylko czekaliśmy, kiedy to się wydarzy"

Chaos na ulicach, padły klimatyzatory. "W tym upale tylko czekaliśmy, kiedy to się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Najpiękniejszą nadmorską miejscowością we Włoszech jest Pollica w regionie Kampania na południu - taki werdykt ogłosiły Liga Ochrony Środowiska (Legambiente) i krajowy Touring Club. Łącznie wyróżniono 33 miasteczka - 21 nad morzem i 12 nad jeziorami.

Włosi wybrali najpiękniejszy nadmorski kurort w kraju

Włosi wybrali najpiękniejszy nadmorski kurort w kraju

Źródło:
PAP

W niektórych godzinach dni weekendowych: od 21 czerwca do ostatniej niedzieli przed powrotem uczniów do szkół, w całym kraju obowiązuje zakaz ruchu pojazdów powyżej 12 ton (z wyłączeniem autobusów) - przypomina resort infrastruktury.

Zakaz ruchu dla niektórych pojazdów

Zakaz ruchu dla niektórych pojazdów

Źródło:
PAP

Kończymy sprzedaż produktów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem opartym na WIRON-ie - przekazał redakcji biznesowej tvn24.pl Piotr Utrata, rzecznik prasowy ING Bank Śląskiego. Wyjaśnił przy tym, czego mają się spodziewać osoby, które taki kredyt już zaciągnęły. ING to pierwszy bank w Polsce, który wprowadził do swojej oferty kredyty hipoteczne oparte na WIRON-ie.

To miała być rewolucja w kredytach. Bank wycofuje ofertę

To miała być rewolucja w kredytach. Bank wycofuje ofertę

Źródło:
tvn24.pl

Osoby wracające z krajów spoza Unii Europejskiej (UE) mogą wwieźć do kraju ograniczoną ilość alkoholu, papierosów i paliwa - ostrzega Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) w poradniku dla podróżnych. Wskazuje także, które produkty żywnościowe można przywieźć z wycieczki i podkreśla, że wwóz niektórych towarów jest zakazany.

Ile można wwieźć do Polski alkoholu i papierosów? Skarbówka wyjaśnia

Ile można wwieźć do Polski alkoholu i papierosów? Skarbówka wyjaśnia

Źródło:
PAP

Średnia cena zakupu metra kwadratowego mieszkania w Świnoujściu wyniosła w maju ponad 28 tysięcy złotych - informują eksperci z portalu RynekPierwotny. To znacznie więcej niż w Warszawie, w której za metr trzeba zapłacić 17,6 tysiąca złotych. W górach najdroższe było Zakopane, a na Mazurach - Mikołajki.

Tu ceny są kosmiczne. "Płacą bajońskie sumy, jeśli mają bajeczny widok z okna"

Tu ceny są kosmiczne. "Płacą bajońskie sumy, jeśli mają bajeczny widok z okna"

Źródło:
tvn24.pl

Kierownictwo firmy Kaspersky Lab, producenta znanego programu antywirusowego, zostało w Stanach Zjednoczonych objęte sankcjami. Powodem jest współpraca z rosyjskim wojskiem i służbami.

"Czarna lista" i sankcje na kierownictwo producenta znanego programu antywirusowego

"Czarna lista" i sankcje na kierownictwo producenta znanego programu antywirusowego

Źródło:
PAP

Podczas majowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej padła propozycja znaczącej podwyżki stóp procentowych. Jedyną osobą, która poparła wniosek, była Joanna Tyrowicz.

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Źródło:
tvn24.pl

McDonald's wycofuje technologię składania zamówień opartą na sztucznej inteligencji (AI), która była testowana w niektórych restauracjach. Jak donosili klienci sieci w USA, system potrafił kreować nietypowe zamówienia, jak na przykład lody z posypką z bekonu czy karmelowe lody z dodatkowymi porcjami masła.

Klienci byli zaskoczeni. Gigant wstrzymuje testy

Klienci byli zaskoczeni. Gigant wstrzymuje testy

Źródło:
BBC

Oddamy wszystkie opłaty pobrane we wtorek za wypłaty gotówki w urządzeniach Euronetu - przekazał mBank w komunikacie skierowanym do klientów. Ma to związek z akcją protestacyjną sieci bankomatów, w ramach której obniżony został limit wypłaty gotówki do 200 złotych podczas jednej transakcji.

Wielki bank zapowiedział zwrot opłat

Wielki bank zapowiedział zwrot opłat

Źródło:
tvn24.pl

W pełni płatne L4 oraz przeniesienie finansowania chorobowego na ZUS to dwa nowe rozwiązania, nad którymi pracuje obecnie rząd. - Jest dla nas jasne, że za chorobę nie powinno się karać ani pracodawcy, ani pracownika. Dziś oboje są karani - wskazała szefowa resortu rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Warto jednak pamiętać, że niektórzy już teraz mogą korzystać ze 100-procentowego L4.

Ministra chce 100 procent pensji na L4. Niektórym przysługuje już teraz

Ministra chce 100 procent pensji na L4. Niektórym przysługuje już teraz

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wszyscy tak zwani sprzedawcy zobowiązani energii elektrycznej i gazu, którzy muszą składać wnioski taryfowe do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE), złożyli je - poinformował w piątek urząd. Według szacunków URE łączny poziom opłaty za energię elektryczną, uwzględniający dystrybucję, miesięcznie wzrośnie od 1 lipca o około 30 złotych dla gospodarstw domowych, w których roczne zużycie prądu nie przekracza 2 MWh.

Podwyżki rachunków za prąd. Wnioski złożyli już wszyscy sprzedawcy

Podwyżki rachunków za prąd. Wnioski złożyli już wszyscy sprzedawcy

Źródło:
PAP

Zaległości alimentacyjne Polaków wynoszą 15,4 mld zł. Posiada je 290 tys. osób wpisanych do Krajowego Rejestru Długów, 94 proc. z nich to mężczyźni - wynika z danych KRD. Na przestrzeni ostatnich trzech lat zadłużenie w grupie wiekowej 18-25 lat wzrosło 10-krotnie.

Nie płacą na własne dzieci, zwłaszcza najmłodsi. "Jedna z najwyższych kwot w historii"

Nie płacą na własne dzieci, zwłaszcza najmłodsi. "Jedna z najwyższych kwot w historii"

Źródło:
PAP

Sąd w Kielcach ogłosił upadłość właściciela marki sklepów Active - informuje portal dlahandlu.pl. W placówkach handlowych firmy można było nabyć między innymi odzież czy sprzęt sportowy.

Jest upadłość polskiej sieci sklepów sportowych

Jest upadłość polskiej sieci sklepów sportowych

Źródło:
tvn24.pl

Rosyjski Novikombank poinformował w czwartek, że jako pierwszy bank w kraju otworzył przedstawicielstwo na Kubie w ramach rosnących powiązań gospodarczych między byłymi sojusznikami z czasów zimnej wojny.

Rosyjski bank otwiera filię na Kubie

Rosyjski bank otwiera filię na Kubie

Źródło:
Reuters