TVN24 Biznes | Z kraju

Oszuści podają się za firmę kurierską. "Ruszył atak na Polaków przez SMS"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Oszustwa internetowe
Oszustwa internetowe TVN24
wideo 2/5
TVN24Oszustwa internetowe

Oszuści podszywają się pod firmę InPost i wysyłają fałszywe SMS-y - ostrzega branżowy portal Niebezpiecznik.pl.

Jak informuje na Twitterze serwis, "ruszył atak na Polaków przez SMS".

"Przestępcy podszywają się pod InPost i kierują na fałszywą stronę: hxxp://paczkomatyapp[.]com" - napisano w komunikacie.

Dodano, że pobranie aplikacji z fałszywej strony na smartfona z Androidem może skończyć się tym, że telefon zostanie przejęty przez przestępców, a "konto w banku okradzione".

Firma InPost, która jest operatorem paczkomatów również zaleca ostrożność. "Prosimy o nieklikanie w tego typu linki" - napisała na Twitterze.

Kolejne oszustwo

Kilka dni temu Poczta Polska ostrzegała przed przestępcami podający się za firmę i wysyłającymi wiadomości nakłaniające do kliknięcia w podejrzany link. Jak podkreślono, celem oszustów jest wyłudzenie danych i pieniędzy.

Przed świętami pisaliśmy o tym, że cyberprzestępcy wysyłali wiadomości i zachęcali do pobrania rzekomej aplikacji InPost lub wykonania dopłaty do przesyłki. Tak naprawdę jednak próbując zainstalować aplikację ze sfabrykowanej strony, można było pobrać wirusa Cerberus. To złośliwe oprogramowanie umożliwia kradzież środków z kart płatniczych, a także przejęcie całkowitej kontroli nad urządzeniem.

W sierpniu CERT Polska ostrzegał przed oszustami podszywającymi się pod InPost. Przestępcy wysyłali SMS-y z linkiem, który miał im pozwolić na wyłudzenie danych karty płatniczej. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości